تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

مصورسازی موسیقی Music visualization

مصورسازی موسیقی یا Music visualization چیست؟

مصورسازی موسیقی (Music visualization) قابلیتی است که در نرم افزارهای مدیا پلیر و مصورسازهای موسیقی برای ایجاد تصاویر متحرک براساس موسیقی به کار می‌رود. این تصاویر معمولا همزمان با پخش موسیقی و صدا به صورت در لحظه ایجاد و نمایش داده می‌شوند. تجسم و مصورسازی صوتی (Audio visualization) از جمله مفاهیم معادل با همین اصطلاح هستند.

نمایی از مصورسازی موسیقی Music visualization در یک نرم افزار مدیا پلیر یا پخش کننده رسانه
نمایی از Music visualization در یک نرم افزار مدیا پلیر

جزئیات و خصوصیت‌های رایج Music visualization

تصاویر متحرک در مصورسازی موسیقی در انواع و اشکال مختلفی ایجاد می‌شوند. نمایش ساده امواج صوتی، تصویرسازی صدا در قالب مجموعه‌ای از نوارهای میله‌ای یا ترکیبی از منحنی‌های رنگی متعدد از جمله روش‌های متداول در مصورسازی صوتی محسوب می‌شوند.

هنگام Music visualization معمولا شدت بلندی صدا و فرکانس موسیقی در ایجاد تصاویر متحرک تأثیر می‌گذارند. در واقع طی این فرایند، تصاویر متحرکی با حفظ نوعی رابطه بصری متناسب با صدا و موسیقی ایجاد می‌شود. به این ترتیب اشکال موجود در تصاویر و خصوصیات آن‌ها از جمله رنگ همگام با پخش موسیقی تغییر می‌کنند.

در مصورسازی صدا صرفا جنبه های تفریحی، سرگرمی و زیبایی اهمیت ندارد. ایجاد جلوه‌های تصویری موسیقی و صدا به افراد ناشنوا یا دچار اختلال در شنوایی نیز به درک بهتر صدا کمک می‌کند. از طرفی با کمک این فرایند به نوعی امکان مشاهده جلوه بصری موسیقی و صدا فراهم می‌شود.

نرم افزارهای با قابلیت مصورسازی موسیقی

از جمله نرم افزارهای مدیا پلیر محبوب که از قابلیت تصویرسازی براساس موسیقی برخوردار هستند می‌توان به نرم افزارهای:

  • Windows Media Player (ویندوز مدیا پلیر)
  • Winamp
  • VLC media player
  • K-Multimedia Player (یا KMPlayer)
  • iTunes
  • Foobar2000
  • PotPlayer
  • و AIMP

اشاره کرد. علاوه بر این نرم افزارهای مصورساز موسیقی (Music Visualizer) و همچنین سرویس های آنلاین یا نرم افزارهای تخصصی نظیر Adobe After Effects هم وجود دارد که از مصورسازی صوتی پشتیبانی می‌کنند.

نمونه هایی از چهار نوع مصورسازی یا تصویرسازی موسیقی در ویندوز مدیا پلیر

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *