ابرمتن Hypertext

ابرمتن یا Hypertext چیست؟

ابرمتن (Hypertext) به متنی گفته می‌شود که روی صفحه‌ی یک نمایشگر نشان داده می‌شود و حاوی ارجاعاتی (تحت عنوان پیوند یا Hyperlink) به متون دیگر می‌باشد. کاربر با برقراری تعامل با این پیوندها (کلیک کردن روی پیوند، فشردن تعدادی از کلیدهای صفحه کلید برای انتخاب و فعال کردن پیوند و یا ضربه زدن روی آن در نمایشگرهای لمسی) به متون دیگر دسترسی پیدا می‌کند.

البته در برخی موارد از این اصطلاح به شکل توسعه یافته برای تصاویر، موسیقی‌ها، ویدیوها و … که دارای پیوند به یکدیگر باشند نیز استفاده می‌شود (البته این نوع توسعه یافته را به صورت ویژه ابررسانه یا Hypermedia نیز می‌نامند). جالب است بدانید ساختار وب مبتنی بر ابرمتن می‌باشد و زبان نشانه گذاری ابرمتن (HTML) نیز بر اساس همین مفهوم شکل گرفته است.

سامانه‌های Hypertext به کاربر اجازه می‌دهند در میان مجموعه‌ای عظیم از داده‌ها با فرمت‌های گوناگون به گشت و گذار بپردازند بدون آنکه نیاز باشد با مخازن داده‌ای بزرگی به طور مستقیم درگیر شوند.

گفتنی است این اصطلاح در دهه‌ی 1960 میلادی توسط Ted Nelson برای مدلی معرفی شد که در آن محتواها به یکدیگر ارجاع داده می‌شدند.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *