دیوار آتش Firewall

دیوار آتش یا Firewall چیست؟

دیوار آتش (فایروال) به نوعی سامانه‌ی امنیتی شبکه گفته می‌شود که وظیفه‌ی نظارت و کنترل ترافیک‌های ورودی و خروجی شبکه را بر عهده دارد. این امر با کمک مجموعه‌ای از قوانین امنیتی از پیش تعیین شده انجام می‌گیرد.

منشأ این اصطلاح را می‌توان در نوعی از دیوارهای فیزیکی دانست که برای محدود نمودن امکان انتشار و گسترش آتش در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع مختلفی از فایروال‌ها وجود دارد. برخی از فایروال‌ها که به فیلترهای بسته (Packet Filter) یا فایروال لایه‌ی شبکه موسومند با بررسی اطلاعاتی نظیر آدرس و پورت بسته‌ها نسبت به عبور یا مسدود کردن بسته‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند. برخی دیگر نیز در لایه‌ی کاربرد عمل می‌کنند و نوعی دیگر از آن‌ها نیز روی پروکسی سرور اجرا می‌شوند.

فایروال‌ها می‌توانند به صورت نرم افزاری یا سخت افزاری باشند. از جمله محبوب‌ترین دیوارهای آتش نرم افزاری می‌توان به Comodo و ZoneAlarm اشاره نمود. البته Windows Firewall نیز به صورت پیش فرض بر روی سیستم عامل ویندوز نصب می‌باشد.

دیوار آتش Windows Firewall
Windows Firewall

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *