تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

جوهر الکترونیک E Ink

جوهر الکترونیک یا E Ink چیست؟

جوهر الکترونیک (Electronic Ink) یا به اختصار E Ink به فناوری نوینی در حوزه‌ی نمایشگرها گفته می‌شود که امکان ایجاد صفحه‌نمایش‌های مشابه کاغذ را فراهم آورده و مصرف انرژی آن بسیار پایین می‌باشد. از این فناوری در حال حاضر معمولا در کتاب‌خوان‌های الکترونیک استفاده می‌شود.

جوهر الکترونیک توسط شرکتی به همین نام (E Ink) به عنوان یکی از بزرگترین پیشگامان در صنعت کاغذهای الکترونیک تجاری‌سازی شده است. نمایشگرهای مبتنی بر این تکنولوژی که در دو نوع سیاه و سفید و رنگی عرضه می‌شوند دارای خصوصیاتی همچون وضوح بالا و زاویه دید عریض نیز می‌باشند.

محتوای موجود در صفحه‌نمایش‌های مبتنی بر E Ink در مقابل تابش مستقیم نور خورشید به راحتی قابل مشاهده می‌باشد و مشابه جوهر معمولی روی یک کاغذ به نظر می‌رسند. به علاوه در این نمایشگرها تنها هنگام تغییر محتوا به انرژی نیاز خواهید داشت. درنتیجه نمایشگر شما می تواند حتی پس از قطع کامل الکتریسیته به نمایش محتوای کنونی خود ادامه دهد! همچنین هنگام مطالعه و استفاده طولانی مدت از دستگاه می‌تواند به شکل قابل توجهی مانع از خستگی چشم کاربر شود.

همانطور که گفته شد در حال حاضر کاربرد جوهر الکترونیک بیشتر در کتاب‌خوان‌های الکترونیک رایج است با اینحال در برخی از گجت‌های سلامتی، ساعت‌های هوشمند و حتی گوشی‌های همراه نیز این فناوری به چشم می‌خورد.

جوهر الکترونیک e ink
یک گوشی هوشمند با دو صفحه نمایش – در سطح پشتی این گوشی (تصویر سمت راست) از فناوری جوهر الکترونیک استفاده شده است و می‌تواند به عنوان یک صفحه‌ی همیشه روشن یا یک کاور با تصویر دلخواه مورد استفاده قرار بگیرد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *