نسبت تصویر نمایشگر Display Aspect Ratio

نسبت تصویر نمایشگر یا Display Aspect Ratio چیست؟

نسبت تصویر یک نمایشگر (Display Aspect Ratio)، اصطلاحی است که برای بیان نسبت عرض به ارتفاع نمایشگرها به کار می‌رود. معمولا برای بیان این نسبت از عددی کسری به شکل a:b استفاده می‌شود. به عنوان مثال صفحه نمایشی با رزولوشن 1280×720 یا 1920×1080 دارای نسبت تصویر 16:9 می‌باشد.

از رایج‌ترین نسبت‌های تصویری برای نمایشگرها می‌توان به 4:3، 5:4، 16:10 و 16:9 اشاره نمود. اکثر صفحه نمایش‌های قدیمی دارای نسبت عرض به ارتفاع 4:3 می‌باشند، اما اکثر نمایشگرهای امروزی که واید اسکرین (Widescreen) نامیده می‌شوند معمولا دارای نسبت‌های 16:10 و یا 16:9 هستند. این نمایشگرها با فراهم کردن پهنای بیشتر برای کاربردهایی نظیر تماشای ویدیوهای عریض، بازی‌های رایانه‌ای و هم‌چنین طراحی‌های گرافیکی و برنامه‌نویسی (که نیازمند محیطی عریض‌تر برای نمایش ابزارها و پنجره‌های مختلف در کنار بخش طراحی هستند) از کارایی بالاتری برخوردار هستند.

نسبت تصویر Aspect Ratio
نسبت‌های تصویری رایج در نمایشگرها

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *