تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

معرفی نرم افزار برگزاری آزمون به صورت آنلاین

با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، استفاده از پلتفرم‌های مختلف برای برگزاری کلاس‌ها به صورت آنلاین رواج پیدا کرد. هر کلاس درسی طبیعتا به آزمون و ارزشیابی نیاز دارد. بنابراین برگزاری آزمون‌ آنلاین یک امر ضروری به شمار می‌رود. نرم‌افزارهای زیادی برای این کار طراحی و ساخته شده‌اند که با کمک آن‌ها می‌توان آزمون‌ها را به شکل‌های مختلف برگزار کرد. در این مطلب با بهترین نرم افزارهای آزمون آنلاین آشنا می‌شوید.

چرا آزمون آنلاین تا این حد محبوب شده است؟

قبل از آشنایی با بهترین نرم افزارهای آزمون آنلاین لازم است که با مزایای آزمون‌های آنلاین آشنا شویم. به‌طور کلی این نوع آزمون‌ها برای مدارس و دانشگاه‌ها بسیار مفید است چرا که می‌توان در هر بازه زمانی که نیاز باشد آزمون برگزار کرد و به راحتی دانش‌آموزان و دانشجویان را ارزیابی کرد. همچنین نیاز به استفاده از نرم افزارهای آزمون آنلاین به دلیل فراگیری ویروس کرونا و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها همچنان احساس می‌شود. برخی از مزایای آزمون‌های آنلاین عبارتند از:

 • برگزاری آزمون آنلاین برای همه موسسات علمی و آموزشی هزینه کمی خواهد داشت
 • اساتید و معلمان می‌توانند به صورت مستمر، سریع و آسان به ارزیابی عملکرد آموزشی دانشجویان و دانش‌آموزان بپردازند
 • برگزاری آزمون آنلاین در هر زمان و مقیاس دلخواهی امکان‌پذیر است
 • برگزاری و تصحیح آزمون آنلاین برای معلمان و اساتید آسان خواهد بود
 • نتایج هر آزمون را می‌توان تجزیه و تحلیل کرد
 • آزمون‌های آنلاین، خوداتکایی و خودآزمایی را آموزش و ترویج می‌دهند
 • سطح کیفی آموزش در مدارس و دانشگاه‌ها ارتقا پیدا می‌کند

بهترین نرم افزارهای آزمون آنلاین در خدمت شما هستند

در حال حاضر نرم افزارهای آزمون آنلاین بسیاری در دسترس هستند که برخی از آن‌ها برای برگزاری آزمون به صورت آنلاین، قابلیت‌ها و امکانات بیشتری دارند. برای انتخاب یک نرم‌افزار خوب برای برگزاری آزمون آنلاین باید برخی از ویژگی‌های مورد انتظار چنین نرم‌افزاری را بشناسیم. به‌عنوان مثال، نرم‌افزاری برای آزمون آنلاین مناسب است که بتوان در آن سوالات طراحی شده را مدیریت و ویرایش کرد.

همچنین باید بتوان برای شروع و پایان آزمون، زمان تعیین کرد. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم نرم‌افزار آزمون آنلاین، امکان بررسی عملکرد دانش‌آموز یا دانشجو در آزمون (برای مثال با تعیین درصد جواب‌های صحیح) است. به علاوه باید امکان اعلام نتایج آزمون به صورت فردی و کلی وجود داشته باشد. به طور کلی یک نرم افزار خوب برگزاری آزمون آنلاین باید جامع و کامل باشد. برخی از بهترین نرم افزارهای آزمون آنلاین عبارتند از:

 • برنامه moodle
 • سامانه Free Online Surveys
 • پلتفرم ProProfs Quiz Maker
 • سیستم ClassMarker
 • برنامه شاد

نرم افزار آزمون آنلاین

برنامه moodle

با در اختیار داشتن یک مرورگر وب می‌توانید در moodle آزمون برگزار کنید. در حال حاضر سامانه مودل با همه مرورگرها هم‌خوانی داشته و می‌توانید از آن استفاده کنید. این سامانه یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای برگزاری آزمون آنلاین در ایران به شمار می‌رود. همچنین از آن برای برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی استفاده می‌شود. خرید اکانت این سامانه نسبتا ارزان است و امکانات بسیار زیادی دارد. به دلیل اینکه سامانه مودل به صورت اختصاصی برای ایرانی‌ها ساخته نشده، شامل محدودیت‌هایی برای کاربران ایرانی می‌شود.

سامانه Free Online Surveys

در سامانه Free Online Surveys شما می‌توانید آزمون‌های تخصصی دانشگاهی را به راحتی برگزار کنید. همچنین این امکان را خواهید داشت که پرسش‌نامه‌های روان‌شناسی، مسابقات و موارد دیگر را در این سامانه طراحی و ایجاد کنید. به طور کلی امکان طراحی و برگزاری انواع مختلفی از آزمون‌ها در سامانه Free Online Surveys وجود دارد. برای این کار فقط لازم است در سامانه، نوع آزمون را انتخاب و سوالات مورد نظر را وارد کنید. سپس لینک آزمون را به داوطلبان بدهید تا بتوانند وارد آزمون شوند. با وجود انگلیسی بودن این سامانه، خوشبختانه زبان‌های دیگر از جمله فارسی در آن پشتیبانی می‌شود.

پلتفرم ProProfs Quiz Maker

پلتفرم ProProfs Quiz Maker برای ایجاد آزمون از سیستم ابری استفاده می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند که بتوانید آزمون‌ها را در آن به صورت رایگان به اشتراک بگذارید. البته با خرید اکانت پولی این پلتفرم، کاربران می‌توانند به گزارش‌های اختصاصی آزمون‌ها دسترسی داشته باشند. در این پلتفرم می‌توانید انواع سوالات را به شکل‌های مختلف در آزمون قرار دهید. مراحل ایجاد آزمون در این پلتفرم آسان است. بنابراین بهتر است برای استفاده از ProProfs Quiz Maker اکانت پولی آن را تهیه کنید تا به امکانات بیشتر و تخصصی‌تری دسترسی داشته باشید.

برگزاری آزمون آنلاین

سامانه ClassMarker

سامانه ClassMarker یکی دیگر از نرم افزارهای آزمون آنلاین است که در آن می‌توانید انواع آزمون را به شکل‌های متنوع ایجاد و برگزار کنید. به‌علاوه در این سامانه می‌توان برای آزمون، محدودیت زمانی تعیین کرد تا شرکت‌کننده با دقت بیشتر به سوالات پاسخ دهد. یکی دیگر از امکانات سامانه ClassMarker این است که شما می‌توانید در آن یک بانک سوالات ایجاد کرده و در اختیار شرکت‌کننده‌ها قرار دهید. استفاده از این سامانه رایگان است اما برای دسترسی به امکانت بیشتر و تخصصی‌تر می‌توانید اکانت پولی آن را خریداری کنید.

برنامه شاد

برنامه شبکه آموزشی دانش‌آموزی یا همان شاد، برنامه آموزش آنلاین رسمی و مورد تایید وزارت آموزش و پرورش کشور است. این برنامه در واقع یکی از نرم‌ افزارهای آزمون آنلاین و برگزاری کلاس‌های مجازی ایرانی بوده که با هدف افزایش کیفیت آموزش طراحی و ساخته شده است. این پلتفرم امکانات زیادی از جمله تماس تصویری و صوتی، بات تکلیف، حضور و غیاب، اجرای لایو، آزمون آنلاین و موارد دیگر را در خود جای داده است.

در این پلتفرم، مدیر مدرسه کلاس‌ها را ایجاد کرده و در اختیار معلمان و دانش‌آموزان قرار می‌دهد. معلمان در برنامه شاد آزمون‌های مورد نظر خود را طراحی می‌کنند تا بتوانند از دانش‌آموزان ارزیابی تحصیلی به عمل‌آورند. البته نسخه‌های اولیه شاد مشکلات زیادی داشت که با اعتراض دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها روبه‌رو شد. اما در به‌روزرسانی‌ها این مشکلات برطرف شده و امکانات بیشتری به این برنامه اضافه شد.

خدمات تخصصی سامانه الوکام برای برگزاری آزمون آنلاین

ارزیابی دانش‌آموزان و دانشجویان یکی از مهم‌ترین مراحل تدریس است. با آنلاین شدن کلاس‌های درس، بسیاری از آزمون‌ها هم به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. نرم‌افزارهای زیادی برای برگزاری آزمون آنلاین وجود دارند که در این مطلب برخی از آن‌ها را به شما معرفی کردیم. با این حال یکی از بهترین نرم‌افزارها در این زمینه، پلتفرم الوکام است.

با استفاده از سامانه الوکام می‌توانید به‌راحتی انواع وبینارها، جلسات و آزمون‌های آنلاین را مدیریت و برگزار کنید. برای بهره‌مندی از خدمات مشاوره در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما در الوکام تماس برقرار کنید.

مطلب موجود در این صفحه صرفا یک رپورتاژ آگهی است و تمام محتوای آن توسط سفارش‌دهنده آگهی تهیه شده است. تک دیک هیچ‌گونه مسئولیتی پیرامون این مطلب و محتوای صفحاتی که به آن‌ها در این مطلب لینک داده شده است یا خدمات مرتبط با آن‌ها بر عهده نمی‌گیرد و آن‌ها را تأیید یا رد نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *