تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش هم تراز کردن خطوط متن در مایکروسافت ورد

تراز یا هم تراز کردن خطوط (Alignment) یکی از ویژگی‌های مهم تعیین قالب و ظاهر پاراگراف ها در مایکروسافت ورد است. هم تراز کردن خطوط به شما اجازه می‌دهد موقعیت افقی متن پاراگراف را مابین حاشیه های چپ و راست صفحه کنترل کنید. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با انواع تراز و نحوه هم تراز کردن خطوط در این واژه پرداز آشنا می‌شوید.

حالت‌های مختلف تراز متن در مایکروسافت ورد

در مایکروسافت ورد چهار حالت اصلی مختلف برای تراز کردن خطوط وجود دارد:

تبدیل به تراز چپ یا Align Left

در این حالت خطوط پاراگراف از سمت چپ هم‌تراز می‌شوند. به این معنا که سمت چپ خطوط روی حاشیه سمت چپ یا ایندنت چپ صفحه قرار می‌گیرند. این تراز حالت پیشفرض برای متون چپ به راست (مانند متون زبان انگلیسی) است.

با انتخاب تراز سمت چپ، لبه سمت چپ خطوط روی یک راستای عمودی صاف قرار می‌گیرد ولی لبه سمت راست خطوط ناهموار خواهد بود. نمونه‌ای از این تراز را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

تراز چپ یا Left Alignment متن در مایکروسافت ورد
نمایی از یک متن با تراز چپ. خط قرمز روی تصویر برای نمایش هم ترازی لبه چپ رسم شده است.

تبدیل به تراز راست یا Align Right

در این حالت خطوط پاراگراف از سمت راست هم‌تراز می‌شوند. به این معنا که سمت راست خطوط روی حاشیه سمت راست یا ایندنت راست صفحه قرار می‌گیرند. این تراز حالت پیشفرض برای متون راست به چپ (مانند متون زبان فارسی) است.

با انتخاب تراز سمت راست، لبه سمت راست خطوط روی یک راستای عمودی صاف قرار می‌گیرد ولی لبه سمت چپ خطوط ناهموار خواهد بود. نمونه‌ای از این تراز را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

تراز راست یا Right Alignment متن در مایکروسافت ورد
نمایی از یک متن با تراز راست. خط قرمز روی تصویر برای نمایش هم ترازی لبه راست رسم شده است.

تبدیل به تراز وسط یا Center

در این حالت، متن هر خط پاراگراف در وسط یا مرکز قرار می‌گیرد. با انتخاب این تراز، لبه‌های راست و چپ خطوط ناهموار خواهد بود. نمونه‌ای از این تراز را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

تراز وسط یا Center Alignment متن در مایکروسافت ورد
نمایی از یک متن با تراز وسط

تبدیل به تراز دو طرفه یا Justify

در این حالت با تنظیم فاصله میان کلمات، لبه های راست و چپ متن هم تراز می‌شوند. با انتخاب این تراز لبه‌های همواری در هر دو سمت راست و چپ به وجود می‌آید. در مورد زبان‌هایی مانند فارسی برای ایجاد این هم‌ترازی ممکن است حروف کلمات نیز کشیده شوند. نمونه‌ای از این تراز را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

تراز دو طرفه یا Justify متن در مایکروسافت ورد
نمایی از یک متن با تراز دو طرفه. خط قرمز روی تصویر برای نمایش هم ترازی لبه چپ و راست رسم شده است.

علاوه بر Justify معمولی بسته به نسخه ورد ممکن است سه حالت Justify Low (هم ترازی دو طرفه با فاصله اندک میان کلمات یا کشیدگی اندک حروف فارسی)، Justify Medium (هم ترازی دو طرفه با فاصله متوسط میان کلمات یا کشیدگی متوسط حروف فارسی) و Justify High (هم ترازی دو طرفه با فاصله زیاد میان کلمات یا کشیدگی زیاد حروف فارسی) نیز در اختیار شما قرار بگیرد. در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌هایی از هر سه حالت را با یکدیگر مقایسه کنید.

مقایسه حالت های مختلف تراز دو طرفه Justify در ورد
مقایسه حالت های مختلف Justify Low, Justify Medium و Justify High روی یک پاراگراف

نحوه هم تراز کردن خطوط پاراگراف های متن در مایکروسافت ورد

برای تغییر تراز یا هم ترازی خطوط پاراگراف می‌توانید از دکمه های مرتبط با تراز در زبانه Home ریبون، دیالوگ باکس Paragraph یا میانبرهای صفحه کلید استفاده کنید.

اگر می‌خواهید تراز خطوط یک پاراگراف را تغییر دهید لازم است ابتدا کرسر متنی را در محلی از پاراگراف موردنظر قرار دهید. اگر هم می‌خواهید تراز خطوط چند پاراگراف را تغییر دهید لازم است ابتدا تمام پاراگراف‌های موردنظرتان را انتخاب کنید. سپس یکی از سه روش زیر را برای تعیین تراز خطوط ادامه دهید:

روش اول: استفاده از ریبون برای تعیین تراز در ورد

این روش ساده‌ترین و دم‌دست‌ترین روش برای تغییر تراز در ورد به حساب می‌آید. برای استفاده از این روش کافیست در زبانه Home ریبون به گروه Paragraph مراجعه کنید و یکی از دکمه های Align Left, Center, Align Right یا Justify و … را انتخاب کنید. آیکن های هرکدام از این دکمه‌ها نحوه تراز خطوط را به شما یادآوری می‌کند.

دکمه های تغییر تراز در زبانه Home ریبون مایکروسافت ورد
دکمه های تغییر تراز در گروه Paragraph زبانه Home ریبون

فراموش نکنید گزینه‌های Justify, Justify Low, Justify Medium و Justify High (در صورت وجود) ممکن است با کلیک روی فلش کنار دکمه Justify نمایان شوند. در تصویر زیر نمایی بزرگ شده از این دکمه‌ها و نام آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

دکمه های تغییر تراز در زبانه Home ریبون
نام دکمه های مختلف تراز همراه با منوی باز شده در اثر کلیک روی دکمه Justify (این منو شامل چهار گزینه Justify و Justify Low و Justify Medium و Justify Hight می‌باشد).

روش دوم: استفاده از دیالوگ باکس Paragraph برای تعیین تراز در ورد

در این روش کافیست ابتدا دیالوگ باکس Paragraph را باز کنید. برای این منظور می‌توانید روی دکمه پایین گروه Paragraph در زبانه Home ریبون کلیک کنید.

دکمه باز کردن دیالوگ باکس Paragraph در زبانه Home ریبون
دکمه باز کردن دیالوگ باکس Paragraph در زبانه Home ریبون

با انجام این کار پنجره Paragraph مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. حالا در زبانه Indents and Spacing به بخش General مراجعه کنید و یکی از گزینه‌های Left, Centered, Right یا Justified و … را از لیست Alignment انتخاب کنید. در پایان روی دکمه OK کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

گزینه های تغییر تراز در پنجره Paragraph مایکروسافت ورد
گزینه های تغییر تراز در پنجره Paragraph

روش سوم: استفاده از میانبرهای صفحه کلید برای تعیین تراز در ورد

برای تغییر تراز پاراگراف می‌توانید از میانبرهای صفحه کلید نیز کمک بگیرید. این میانبرها عبارتند از:

 • Ctrl+L برای تراز چپ
 • Ctrl+E برای تراز وسط
 • Ctrl+R برای تراز راست
 • Ctrl+J برای تراز دوطرفه

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

4 thoughts on “آموزش هم تراز کردن خطوط متن در مایکروسافت ورد

 • رحمن ميکائيلي

  در يک متن حدود 100صفحه در يک ستون وقتي به دو ستون تبديل مي شود براي تنظيم هر ستون (انگليسي در يک ستون وفارسي در ستون مقابل) وقتي متن دوستوني مي شود در هم تنيده مي شود ومجبورم هر پاراگراف در متن هر ستون فارسي و انگليسی را جداگانه از تنظيم بالا با دست تنظيم نمايم چگونه به طور دائمي و ثابت بدون تداخل در هم به طور خودکار تنظيم مي شود با تشکر و سپاس

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ متأسفانه دقیق متوجه منظورتون نمی شم. یعنی متن فارسی و انگلیسی در هم می شن؟ اگر اینطوره و منظورتون اینه که می خواین خطوط روبروی هم قرار بگیرن، راه خاصی به ذهنم نمیرسه. چون می خواین توی یه ستون فارسی باشه یه ستون انگلیسی به نظرم تنظیم خطوط رو ناچارید دستی انجام بدین. یا اینکه برای تراز کردن متن در حالت دو ستونی دچار مشکل هستید (چون این مطلب در مورد تراز کردن متن هست)؟ اگر هم مشکل چیز دیگه ایه متأسفانه متوجه نشدم.

   پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ خوشحالم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *