تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

عملگر افزایش Increment Operator

عملگر افزایش یا Increment Operator چیست؟

عملگر افزایش (Increment Operator) عملگری یکانی است که یک واحد به عملوند خود اضافه می‌کند. هر چند این عمل به صورت معمولی و از طریق عملگرهای جمع و انتساب نیز قابل انجام است ولی به دلیل رایج بودن و کاربرد بالای آن در برنامه‌نویسی، توسط اغلب زبان‌های امروزی مورد پشتیبانی قرار می‌گیرد.

معمولا این عملگر با نماد ++ نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال در قطعه کد زیر که به زبان C++ نوشته شده است، مقدار متغیر x پس از اجرای خط سوم یک واحد افزایش می‌یابد و برابر با 2 می‌شود:

int x = 1;
int result;
result = x++;

در برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی از جمله C++ عملگر افزایش دارای دو مدل می‌باشد که اندکی با یکدیگر تفاوت دارند. در مدل اول که عملگر پس از عملوند قرار می‌گیرد، عملوند یک واحد افزایش می‌یابد اما حاصل عبارت، مقدار اصلی عملوند پیش از افزایش خواهد بود. به عبارت بهتر در این حالت، ابتدا عبارت بدون در نظر گرفتن عملگر افزایش ارزیابی می‌شود و سپس عملوند افزایش می‌یابد. درنتیجه، در مثال فوق مقدار متغیر x برابر با 2 اما مقدار متغیر result برابر با 1 خواهد بود. به این عملگر، عملگر پسا-افزایش (Post-Increment) یا افزایش پسوندی (Postfix Increment) نیز گفته می‌شود. می‌توان دستورات فوق را به صورت زیر معادل‌سازی نمود:

int x = 1;
int result;
result = x;
x = x + 1;

اما در مدل دوم، عملگر پیش از عملوند خود قرار می‌گیرد، ابتدا عملوند یک واحد افزایش می‌یابد و همین مقدار افزایش یافته به عنوان حاصل عبارت مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این عملگر، عملگر پیش-افزایش (Pre-Increment) یا افزایش پیشوندی (Prefix Increment) نیز گفته می‌شود. با اجرای قطعه کد زیر، مقدار هر دو متغیر x و result برابر با 2 خواهد شد:

int x = 1;
int result;
result = ++x;

همانند نمونه‌ی قبل، این قطعه کد را نیز می‌توان به صورت زیر معادل‌نویسی کرد:

int x = 1;
int result;
x = x + 1;
result = x;

گفتنی است عملگر کاهش (Decrement Operator) نیز عملی مشابه را برای کاهش یک واحدی عملوند خود انجام می‌دهد.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *