واترمارک دیجیتال Digital Watermark

واترمارک دیجیتال یا Digital Watermark چیست؟

واترمارک در علوم رایانه، به داده‌هایی گفته می‌شود که به منظور شناسایی مالک و حفظ حق کپی رایت به فایل‌ها و داده‌های دیجیتالی نظیر فایل‌های صوتی، تصاویر و ویدیوها افزوده می‌شود.

انواع واترمارک

همانند واترمارک‌های معمولی که نمونه‌ی آن‌ها در اسناد و اسکناس‌ها به صورت تصویری نیمه مبهم پس از تابش نور مشخص می‌شوند، Watermark های دیجیتال نیز معمولا پس از اجرای یک الگوریتم پدیدار می‌شوند (Watermark غیرقابل مشاهده). گروهی دیگر از واترمارک‌ها نظیر آنچه در تصاویر یا ویدیوهای دیجیتال برای نمایش لوگو یا نام سازنده به صورت نیمه شفاف ثبت می‌شود بدون نیاز به الگوریتم بازگردانی، قابل مشاهده می‌باشد (Watermark قابل مشاهده).

به فرایند گنجاندن Watermark در میان داده‌های دیجیتال معمولی، واترمارکینگ دیجیتال (Digital Watermarking) گفته می‌شود. در این فرایند بسته به نوع کاربرد در برخی موارد سعی می‌شود watermark به شکلی در داده‌های اصلی گنجانده شود که در برابر تغییرات به شدت مقاوم باشد و به سادگی قابل حذف نباشد (watermark قوی یا Robust). در مقابل، واترمارک‌های شکننده که معمولا برای تشخیص نمونه‌های جعلی به کار می‌روند با تغییرات جزئی غیرقابل شناسایی می‌شوند.

واترمارک
نمونه‌ای از واترمارک تک دیک در میان یک تصویر

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “واترمارک دیجیتال Digital Watermark

 • بهمن ۱۶, ۱۳۹۹ در t ۸:۴۷ ق٫ظ
  Permalink

  سلام
  واتر مارک متحرک را چگونه پاک کنیم

  پاسخ دادن
  • بهمن ۱۷, ۱۳۹۹ در t ۲:۳۹ ب٫ظ
   Permalink

   سلام
   با سرچ داخل گوگل می تونید نرم افزارهای حذف واترمارک از ویدئو رو تست کنید

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *