صفحه آبی مرگ Blue Screen of Death – BSoD

صفحه آبی مرگ یا Blue Screen of Death – BSoD چیست؟

صفحه آبی مرگ (Blue Screen of Death) یا به اختصار BSoD، یک صفحه‌ی نمایش خطا با پیش‌زمینه‌ی آبی رنگ است که هنگام وقوع خطاهای سیستمی بحرانی و جدی (Fatal System Error) در سیستم‌های مجهز به ویندوز به نمایش در می‌آید.

در چنین حالاتی، سیستم عامل در موقعیتی قرار می‌گیرد که قادر به ادامه‌ی فعالیت به صورت مطمئن نبوده و از اینرو نیازمند آغاز مجدد (Restart) می‌باشد. البته ممکن است پس از ریستارت سیستم نیز در صورت تداوم منشأ خطا این صفحه مجددا نمایش داده شود. گفتنی است نمایش این صفحه در سیستم‌عامل‌های قدیمی ویندوز متداول‌تر بوده است و در نسخه‌های جدید به ندرت کاربر با چنین صفحه‌ای روبرو می‌شود.

عواملی که منجربه نمایش صفحه آبی مرگ می‌شوند معمولا خطاهای مرتبط با کارکرد نادرست سخت افزار، دمای بالای قطعات، ویروس‌های رایانه‌ای و نصب درایورهای ناسازگار می‌باشند. لازم به ذکر است در iOS و برخی سیستم ‌عامل‌های دیگر نیز صفحه‌ی خطایی مشابه با پیش زمینه مشکی رنگ وجود دارد که با عنوان “صفحه‌ی سیاه مرگ یا Black Screen of Death” شناخته می‌شود. BSoD و صفحات مشابه را با نام خطای توقف (یا Stop Error) نیز می‌شناسند.

صفحه آبی مرگ
نمونه‌ای از یک BSoD در سیستم عامل ویندوز 8

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *