تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

دو داستان جالب از کاربردهای چاپ سه بعدی

داستان اول: پرینت سه بعدی قطعات ماکت با بزرگترین دستگاه دنیا

Modix شرکتی است که یکی از بزرگترین انواع چاپگرهای سه بعدی بازار را تولید می‌کند. در واقع، سری محصولات آنها به معنای واقعی کلمه “BIG” نامیده می‌شود: BIG 60, BIG 120X, BIG-180X. این ماشین ها حجم ساخت زیادی دارند که کوچکترین گزینه BIG-60 است. این دستگاه به اصلاح “کوچک” دارای حجم ساخت 600×600×660 میلیمتر بوده که تقریباً از همه دستگاه‌های صنعتی بالاتر است. بزرگ‌ترین دستگاه آن‌ها BIG Meter با اندازه ساخت 1010-1010-1010 میلی‌متر می‌باشد. با توجه به اندازه و مدت طولانی چاپ که روی این ماشین‌ها انجام می‌شود، همه آن‌ها برای جذب گرما و از بین بردن مشکلات تاب برداشتن حرارتی محصور شده‌اند. برخی از چاپ‌ها ممکن است روزها طول بکشد. بعنوان مثال، پروانه عظیم که در عکس زیر می‌بینید سه روز طول کشید تا تکمیل شود.

نمونه ای از کاربردهای چاپ سه بعدی برای تولید ماکت

مطلب موجود در این صفحه صرفا یک رپورتاژ آگهی است و تمام محتوای آن توسط سفارش‌دهنده آگهی تهیه شده است. تک دیک هیچ‌گونه مسئولیتی پیرامون این مطلب و محتوای صفحاتی که به آن‌ها در این مطلب لینک داده شده است یا خدمات مرتبط با آن‌ها بر عهده نمی‌گیرد و آن‌ها را تأیید یا رد نمی‌کند.

گافنی یکی از مشتریان این دستگاه‌ها گفت: من در مورد هزینه مواد هنگام قطعه‌سازی بزرگ دغدغه دارم: پارت بزرگ به معنای بافت موقت نگهدارنده (تکیه گاه) بزرگ است و مواد آن گرانقیمت است. رویکردی که Modix استفاده می‌کند آنست که مواد را در کمترین میزان ممکن چاپ کند. به این ترتیب محصولات آن‌ها هزینه مصرف متریال را به حداقل رسانده‌ و صرفه اقتصادی تولید را برای قطعات بزرگ‌تر بهینه نگه می‌دارند. Gafni معتقد است که این روش عملکرد بهتری را ارائه می‌دهند. او همچنین گفت که شرکت‌های زیادی خدمات چاپ سه بعدی ترموپلاستیک در سایز بزرگ را ارائه می‌دهند و قبلا به آن‌ها سفارش می‌داده است ولی به علت افزایش تعداد تولید پروتوتایپ‌هایش، دیگر برونسپاری اقتصادی نبود و تصمیم به تهیه یک محصول خوب گرفت.

https://www.3dpe.ir/%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%a7%d8%aa-%d9%be%d8%b1%db%8c%d9%86%d8%aa-%d8%b3%d9%87-%d8%a8%d8%b9%d8%af%db%8c/

در حالیکه پرینت سه بعدی این ماکت بزرگ بطری و توربین یک محصول واقعی نیست و صرفا جنبه پروتوتایپ دارد اما توانایی Modix را برای تولید قطعات عظیم نشان می‌دهد. گافنی به ما گفت آن‌ها مشتریان زیادی دارند که قطعات بزرگ تولید می‌کنند، به ویژه قطعات پس از فروش خودرو. اگر علاقمند شده‌اید پیشنهاد می‌کنیم مطلب چاپ سه بعدی یا 3DPrinting چیست؟ را نیز مطالعه کنید.

دو کاربرد جالب چاپ سه بعدی

داستان دوم: ساخت کاردستی به کمک چاپگر سه بعدی خانگی

با پرینتر سه بعدی می‌توان پروژه های صنایع دستی و ابزارهای دست ساز جالبی ساخت. در این مطلب، با چند ابزار چاپی برای تسهیل کارهای دست ساز خود آشنا می‌شوید.

اگر بخواهید از یک فرد معمولی در مورد پرینترهای سه بعدی بپرسید، احتمالاً به شما خواهند گفت که ساختن اشیاء یک چیز هیجان انگیز است. بله، البته که می‌توانید از چاپگرهای سه بعدی برای ساخت اشیاء بصری استفاده کنید، ولی چیزی که اغلب تصور نمی‌شود آنست که چاپگر می‌تواند بعنوان ابزاری برای ساخت وسایل سازنده کاربردی نیز استفاده شود.

در مورد هنر و صنایع دستی که تنها محدودیتش، حد تخیل شماست، توانایی تولید و سفارشی کردن ابزارهای صنایع دستی به معنی کنار زدن محدودیت است. در این مطلب، تعدادی ابزار قابل پرینت3بعدی حوزه هنر و کاردستی را معرفی می‌کنیم (همراه با لینک دانلود رایگان فایل سه بعدی آن‌ها). این یک لیست جامع نیست، بلکه فقط فهرستی است که به شما مزه آنچه را که انتظار ندارید، می‌چشاند.

پروژه های هنری خلاقانه‌ای که 3D Print می‌شوند

  1. صنایع دستی با کاغذ

هنرهای کاغذی، پایگاه کاربری بسیار گسترده ای دارد؛ ازکاردستی بچه های مهد کودک گرفته تا آثار کاغذی هنرمندان حرفه ای، کاغذ کاربردهای باورنکردنی دارد. در اینجا، ما چند ابزار پرینت سه بعدی را ارائه می کنیم تا کاردستی کاغذی تان را بسازید.

چاپ3بعدی شابلون:

موقعیت‌های زیادی وجود دارد که باید بتوانیم اشیاء را پیوسته ترسیم کنیم، به طوری که الگوهای منقوش به یک ستون اصلی در هنر بسیاری از افراد تبدیل شده‌اند. شابلون ها روشی عالی هستند که طرح‌ها را مداوم روی ورق کاغذ اعمال کنید. این شابلون‌های زیبا همچنین می‌توانند برای نقاشی و تزیین دیوار اتاق خانه نیز بکار بروند.

از کجا دانلود رایگان کنیم؟ https://www.3dpe.ir/shop/product/paint-roller-pattern-3d-print-file

  • چاپ سه بعدی مهر برجسته

اگر چیزی وجود داشته باشد که یک گواهی یا سند کاغذی را رسمی جلوه دهد، آن چیز حتما یک «مُهر برجسته» است. این پروژه با برنامه Thingiverse’s Customizer یا هر نرم افزار ویرایشگر فایل سه بعدی قابل تغییر و سفارشی سازی است. پس می‌توانید لوگوی دلخواه خودتان را جایگزین طرح پیش فرض کنید.

  • پِرِس حالت دهنده کاغذ

ابزارها برای آسان کردن کار ساخته شده‌اند؛ با این روحیه، این دستگاه چین‌دهنده کاغذ می‌تواند چین‌های یکنواخت را برای اسکرپ بوک و سایر صنایع دستی مبتنی بر کاغذ ایجاد کند. سازنده توصیه می‌کند از 25% تراکم داخلی برای پرینت استفاده کنید. همچنین بهتر است هنگام مونتاژ از مقداری چسب قطره ای استفاده کنید تا مطمئن شوید که نقاط اتصال از پایه جدا نمی‌شوند.

چاپ سه بعدی لوازم منسوجات:

در طول قرن ها، تکنیک های بسیاری برای تولید منسوجات توسعه یافته است که هر کدام روش خاص خود و همچنین کاربری خاصی دارند. بنابراین طراحان سه بعدی کار خلاق شروع به مدلسازی وسایل نساجی DIY قابل 3DPrint کرده و به رایگان به اشتراک گذاشته‌اند.

  • بابین ویندر یا نظم دهنده نخ و کاموا:

نخ گلدوزی و کاموا اغلب بصورت دسته‌ای فروخته می‌شود، پس پیچیدن آن‌ها روی ماسوره‌هایی که پرینت کرده‌اید، احتمال گره خوردن را کاهش می‌دهد. مدلساز خلاقی بنام Josh_Your_IT_Guy این طرح را توسعه داده است؛ طرح او به دو یاتاقان نیاز دارد تا به درستی عمل کند.

  • دستگاه کاموابافی و پارچه بافی دستی

از لحاظ تاریخی، ماشین‌های بافندگی یکی از پیچیده‌ترین ابزارهای ساخته بشر بوده‌اند. در حالی که این پروژه قابل پرینت3بعدی به آن پیچیدگی ماشین‌های بافندگی معمول نیست، ولی ساختش حس بسیار شیرینی دارد. راهنمایی ساخت در قالب آموزش، فیلم و مستندات راه اندازی این ماشین بافندگی در وبسایت طراح قابل مشاهده است:

cults3d.com/en/3d-model/tool/rigid-heddle-loom

پس از پرینت قطعات، به اقلام غیر چاپی قابل خریداری، از جمله لوله ها و پیچ های پی وی سی نیاز دارید. علاوه بر این، سازنده نسخه‌های SketchUp مدل‌ها را ارائه کرده است تا بتوان تک تک قطعات را به دلخواه ویرایش کرد.

  • دیسک کومیهیمو

دیسک نخ ریسی Kumihimo یک روش سنتی بافتنی ژاپنی است که یک دیسک خاص و نخ های رنگی (معمولا ابریشمی) برای ایجاد طناب های رنگی، مچ بند و پابند زیبا و … به کار می‌رود. حالا می‌توانید نمونه‌ای از آن را با چاپگر خود بسازید. این دیسک پرینتی امکان بافت به شیوه braids kumihimo را فراهم می‌کند. طراح استفاده از 100% تراکم داخلی پرینت را برای حداکثر استحکام توصیه می‌کند و یک آموزش ویدیویی نیز برای یادگیری نحوه استفاده از دیسک در دسترس است:

https://youtu.be/HHZiS3pdkes

منابع این مطلب:

fabbaloo.com/news/design-of-the-week-giant-disinfectant-bottle

modix3d.com

Thingiverse.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *