تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش برون بری و تهیه پشتیبان یا بک آپ از داده های تلگرام

ممکن است بخواهید در تلگرام از محتویات گفتگوها، گروه ها، کانال ها و حتی فایل های خود پشتیبان یا بک آپ تهیه کنید. اگر مایلید حساب تلگرام یا محتویات یک گفتگوی خود را حذف کنید یا این محتویات را به طور کامل در محلی دیگر ذخیره و مشاهده کنید تهیه پشتیبان از داده های تلگرام به شما کمک می‌کند. در این مقاله با نحوه برون بری یا تهیه پشتیبان از داده ها در تلگرام آشنا می‌شوید.

توجه: استفاده از واژه پشتیبان‌گیری برای این فرایند ممکن است شما را به اشتباه بیندازد. شما نمی‌توانید محتوای گفتگوها، گروه ها و … را از طریق نسخه‌های پشتیبان، داخل تلگرام بازگردانی یا بازیابی کنید. بلکه تنها می‌توانید محتوا و داده های ذخیره شده خود را خارج از تلگرام مشاهده کنید. از همینرو از عبارت برون‌بری یا صدور (Export) داده ها نیز برای این منظور استفاده شده است.

چگونه از محتویات گفتگوها، گروه ها، کانال ها و … در تلگرام پشتیبان یا بک آپ ایجاد کنم؟

روش‌های ساده مختلفی برای تهیه نسخه پشتیبان از محتوا و داده های تلگرام وجود دارد. کپی کردن متن گفتگوها و الصاق (یا Paste) کردن آن‌ها در یک فایل متنی، تهیه اسکرین شات یا فیلمبرداری از محتوای گفتگوها رایج‌ترین روش‌های دم دستی برای کپی برداری از داده های تلگرام هستند. طبیعتا استفاده از این روش‌ها برای تهیه نسخه کپی از کل داده‌های تلگرام موضوعی زمان‌بر و دشوار خواهد بود.

خوشبختانه تلگرام برای برون بری داده‌ها یک راهکار ساده در نظر گرفته است. با این حال متأسفانه در حال حاضر این راهکار تنها از طریق نسخه دسکتاپ تلگرام قابل دسترسی است.

برون بری کلی داده ها با استفاده از نسخه دسکتاپ تلگرام

اگر هم‌اکنون از نسخه دسکتاپ تلگرام استفاده نمی‌کنید لازم است ابتدا آن را از اینجا دانلود و نصب کنید. پس از لاگین در حساب کاربری خود روی سه خط افقی بالای صفحه کلیک کنید تا منوی تلگرام ظاهر شود.

آموزش برون ریزی و تهیه پشتیبان یا بک آپ از داده های تلگرام

سپس وارد بخش Settings شوید.

ورود به بخش تنظیمات یا Settings در نسخه دسکتاپ تلگرام
ورود به بخش تنظیمات یا Settings در نسخه دسکتاپ تلگرام

حالا مسیر Advanced -> Export Telegram Data را دنبال کنید.

مسیر Advanced -> Export Telegram Data را در بخش تنظیمات نسخه دسکتاپ تلگرام دنبال کنید
مسیر Advanced -> Export Telegram Data را در بخش تنظیمات نسخه دسکتاپ تلگرام دنبال کنید.

با انجام این کار بخشی مشابه با تصویر زیر در اختیار شما قرار می‌گیرد. در این بخش می‌توانید داده هایی که می‌خواهید طی فرایند برون‌بری ذخیره شود را انتخاب کنید. اطلاعات حساب کاربری، لیست مخاطبین، گفتگوهای شخصی، گروه های خصوصی و عمومی، کانال های خصوصی و عمومی، تصاویر، ویدئوها، پیام های صوتی و ویدئویی، استیکرها، فایل های GIF و فایل های متفرقه از جمله این داده ها هستند. کافیست متناسب با نیاز خود گزینه‌های موردنظرتان را تیک بزنید.

گزینه ها و تنظیمات برون ریزی داده ها در نسخه دسکتاپ تلگرام
گزینه ها و تنظیمات برون بری داده ها در نسخه دسکتاپ تلگرام

علاوه بر این در همین بخش می‌توانید محل دانلود فایل برون‌بری را در قسمت Download Path مشخص کنید. همچنین می‌توانید یکی از فرمت های ذخیره سازی شامل Human-readable HTML (فایل HTML قابل خواندن توسط انسان) یا Machine-readable JSON (فایل جی سان قابل خواندن توسط ماشین) را انتخاب کنید. پیشنهاد ما گزینه اول است. چرا که با انتخاب این گزینه می‌توانید محتوای داده های تلگرام را در قالب یک فایل HTML مشاهده کنید.

در انتها روی گزینه Export در همین صفحه کلیک کنید تا برون‌بری انجام شود. حالا می‌توانید با مراجعه به محل تعیین شده برای ذخیره سازی، فایل‌های بک آپ ایجاد شده را مشاهده کنید.

برون‌بری محتویات یک گفتگوی شخصی، گروه یا کانال در نسخه دسکتاپ تلگرام

در صورتی که می‌خواهید تنها محتویات یک چت شخصی، گروه یا کانال را به صورت انفرادی برون بری کنید کافیست ابتدا آن را باز کنید. سپس از منوی آن که با آیکن سه نقطه مشخص شده گزینه Export chat history یا Export channel history (برای کانال‌ها) را انتخاب کنید.

برون ریزی انفرادی محتوای چت ها یا گفتگوها در نسخه دسکتاپ تلگرام
برون‌بری انفرادی محتوای چت ها یا گفتگوها در نسخه دسکتاپ تلگرام

با انجام این کار بخشی مشابه با حالت قبل برای تنظیمات برون‌بری نمایان می‌شود. با این تفاوت که این تنظیمات تنها برای برون بری گفتگوی جاری (و نه تمام گفتگوها) مورد استفاده قرار می‌گیرد. با کلیک روی دکمه Export نیز عملیات برون بری انجام می‌شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *