تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کاغذ دیواری Wallpaper

کاغذ دیواری یا والپیپر Wallpaper چیست؟

کاغذ دیواری یا والپیپر (Wallpaper) در حوزه رایانش به تصویر دیجیتالی گفته می‌شود که به عنوان زمینه در رابط های کاربری گرافیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تصویر با عناوین دیگری نظیر زمینه یا بک گراند (Background)، تصویر زمینه (Background picture)، زمینه دسکتاپ (Desktop background) و تصویر دسکتاپ (Desktop picture) نیز شناخته می‌شود.

در رابط کاربری گرافیکی اغلب سیستم عامل ها و دستگاه های مختلف به صورت داخلی از کاغذ دیواری پشتیبانی می‌شود. کامپیوترها، گوشی های همراه، تبلت ها و حتی ساعت های هوشمند از جمله این دستگاه‌ها هستند. تصاویر زمینه در کامپیوترها معمولا روی دسکتاپ و در گوشی های هوشمند و تبلت ها روی صفحه خانه (Home Screen) قابل مشاهده هستند.

والپیپر Wallpaper - کاغذ دیواری یا زمینه دسکتاپ
نمایی از یک والپیپر یا کاغذ دیواری شامل یک پنجره با محیط پیرامون آبی رنگ روی دسکتاپ ویندوز 10

معمولا به صورت پیشفرض تعدادی تصویر مناسب برای انتخاب به عنوان والپیپر در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. با این وجود محدودیت خاصی برای این تصاویر وجود ندارد و کاربر می‌تواند تقریبا هر تصویری را به عنوان کاغذ دیواری انتخاب کند.

کاربرد اصلی والپیپرها به افزایش زیبایی و جذابیت محیط کاربری مربوط می‌شود. البته با فراگیری دوربین های دیجیتال و دوربین های گوشی های همراه، بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند از تصاویر خاطره‌انگیز شخصی و تصاویری که خودشان ثبت کرده‌اند به عنوان تصویر زمینه استفاده کنند. تصاویر خانوادگی و عکس‌های مربوط به مسافرت‌ها یا رویدادهای خاص زندگی از جمله این تصاویر هستند.

انواع رایج والپیپر

در نمونه‌های ابتدایی، استفاده از الگوهای کوچک تکرار شونده یا رنگ‌های ثابت به عنوان والپیپر کاربرد بیشتری داشته است. با این حال امروزه در ساده‌ترین و رایج‌ترین حالت از تصاویر یا عکس های ثابت به عنوان زمینه استفاده می‌شود.

در گونه‌ای دیگر از کاغذ دیواری مجموعه‌ای از تصاویر به صورت چرخشی (یا اسلایدشو) یکی پس از دیگری نمایش داده می‌شود. علاوه بر این گاهی اوقات از تصاویر متحرک و حتی ویدئو به عنوان والپیپر استفاده می‌شود. از این تصاویر زمینه با نام زمینه زنده (Live background) یا زمینه پویا (Dynamic background) نیز یاد می‌شود. فراموش نکنید این نوع والپیپرها ممکن است به صورت داخلی توسط سیستم عامل پشتیبانی شوند یا نیازمند نصب اپلیکیشن های مستقل باشند.

در نسخه های جدید سیستم عامل ویندوز علاوه بر تصاویر ثابت و رنگ‌های ساده می‌توان مجموعه‌ای از تصاویر که در یک فولدر قرار دارند را در قالب اسلایدشو برای والپیپر استفاده نمود.

ابعاد تصویری که به عنوان زمینه انتخاب می‌شود ممکن است با ابعاد صفحه متفاوت باشد. به همین دلیل معمولا امکان قرار دادن تصویر در مرکز صفحه، پوشاندن کامل صفحه (با بزرگ کردن یا کشیدن تصویر) و تکرار تصویر در کنار هم به شکل کاشی نیز برای کاربر فراهم می‌شود.

توجه داشته باشید اسکرین سیور (یا محافظ صفحه نمایش) با تصاویر متحرکی که به عنوان والپیپر استفاده می‌شود متفاوت است. در واقع اسکرین سیور یک برنامه کامپیوتری است که با گذشت زمانی مشخص از عدم تعامل با کامپیوتر اجرا می‌شود.

تصویر زمینه ای به نام Bliss

تصویری موسوم به Bliss (بلیس) یکی از مشهورترین والپیپرهاست که به عنوان تصویر زمینه پیشفرض در ویندوز XP شناخته می‌شود. این عکس توسط عکاسی به نام Charles O’Rear در سال 1996 ثبت شده است.

تخمین زده می‌شود Bliss به دلیل جایگاهش در ویندوز XP تاکنون توسط میلیاردها نفر در سراسر جهان مشاهده شده است. موضوعی که باعث شده این عکس، لقب پربیننده‌ترین عکس جهان را از آن خود کند.

والپیپر Wallpaper - کاغذ دیواری یا زمینه دسکتاپ روی دسکتاپ ویندوز XP
نمایی از عکس Bliss به عنوان زمینه پیشفرض روی دسکتاپ ویندوز XP. این تصویر مشهور شامل یک تپه سبز رنگ و آسمانی آبی و ابری است.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *