تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کلید اینسرت Insert key

کلید اینسرت یا Insert key چیست؟

کلید اینسرت (Insert key) یا کلید درج عنوان یکی از کلیدهای موجود در صفحه کلیدهای متداول کامپیوتری است. کاربرد اصلی کلید Insert تغییر حالت وارد کردن متن بین دو حالت عادی و حالت جایگزینی متن در برخی از نرم افزارهاست.

مشخصات و موقعیت کلید Insert در صفحه کلید

کلید Insert معمولا با عنوان کامل Insert یا به صورت خلاصه با نماد Ins در صفحه کلیدهای متداول کامپیوتری دیده می‌شود. این کلید اغلب مشابه با تصویر زیر بالای کلید Delete و سمت چپ کلید Home در بلوکی بین کلیدهای حروف و صفحه کلید عددی (Numeric Keypad) قرار می‌گیرد.

کلید اینسرت Insert key یا کلید درج

به علاوه در کیبوردهایی که دارای بخش صفحه کلید عددی هستند هنگامی که کلید Num Lock روی حالت خاموش قرار دارد کلید مربوط به عدد 0 در بخش عددی، نقش کلید اینسرت را ایفا می‌کند.

در برخی صفحه کلیدهای فشرده مانند کیبرد لپ تاپ ها، ممکن است عملکرد کلید Insert با کلید دیگری مانند Delete ترکیب شود. معمولا برای دسترسی به عملکرد Insert در چنین کیبردهایی لازم است کلید Fn همراه با کلید متناظر فشرده شود.

کلید درج و حالت های اینسرت و اورتایپ

برای آشنایی بهتر با کاربرد کلید Insert لازم است با حالت های اینسرت و اورتایپ آشنا شوید. این دو حالت، نحوه درج یا وارد کردن متن در برخی برنامه ها و محیط ها را به صورت زیر مشخص می‌کند:

  • حالت اینسرت (Insert mode) یا درج: در این حالت با تایپ متن، کاراکتر جدید در محل فعلی کرسر متنی درج یا اضافه می‌شود. در حالت Insert اگر پس از محل فعلی کرسر، متنی وجود داشته باشد با درج کاراکتر جدید مابقی متن به جلو رانده می‌شود. این حالت، حالت پیشفرض برای ورود متن است.
  • حالت اورتایپ (Overtype mode) یا جایگزینی: در این حالت با تایپ متن، کاراکتر جدید جایگزین کاراکتری می‌شود که در محل فعلی کرسر قرار دارد.

از این دو حالت به ویژه در تعدادی از نرم افزارهای ویرایش متن و واژه پرداز (مانند مایکروسافت ورد و نت پد پلاس پلاس) پشتیبانی می‌شود. کلید اینسرت معمولا به عنوان کلید میانبر برای سوئیچ میان این دو حالت به کار می‌رود.

در برخی نرم افزارها هنگامی که حالت ورود متن روی Overtype قرار می‌گیرد کرسر به صورت یک جعبه چشمک زن تغییر شکل پیدا می‌کند. اگر حرفی در محل فعلی کرسر قرار داشته باشد جعبه کرسر تمام این حرف را دربرمی‌گیرد؛ طوری که مشخص باشد حرف جدید جایگزین حرف فعلی خواهد شد. اما در حالت عادی (یا Insert mode)، کرسر متنی اغلب در قالب یک خط باریک چشمک زن ظاهر می‌شود. به علاوه معمولا حالت Insert و Overtype به ترتیب با نمادهای INS و OVR در بخشی از نوار وضعیت نرم افزار مشخص می‌شوند.

نمایی از دو حالت اینسرت و اورتایپ هنگام تایپ یک کاراکتر
نمایی از دو حالت اینسرت و اورتایپ هنگام تایپ حرف i در یک متن

سایر کاربردهای کلید اینسرت

علاوه بر سوئیچ میان حالت های اینسرت و اورتایپ، کلید درج در ویندوز کاربرد دیگری هم دارد. در ویندوز از ترکیب کلید Ctrl با کلید Insert برای کپی و از ترکیب کلید Shift با کلید Insert برای پیست یا الصاق استفاده می شود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *