تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

خطرات و نکات ایمنی استفاده از تلفن همراه و موبایل هنگام رانندگی

استفاده از تلفن همراه و گوشی موبایل هنگام رانندگی خطرات، ممنوعیت ها و بایدها و نبایدهای خاص خودش را دارد. در این قسمت از مجموعه آموزشی امنیت آنلاین با این خطرات و چند نکته ایمنی پیرامون استفاده از موبایل هنگام رانندگی آشنا می‌شوید.

تکنولوژی های امروزی به شدت با زندگی روزمره ما گره خورده است. کمتر کسی را می‌توانید پیدا کنید که برای ارتباط با دوستان و آشنایان، سرگرمی، اطلاع از خبرها و … از گوشی هوشمند، تبلت، کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ استفاده نکند. با این حال به دلیل فراگیری بالاتر تلفن های همراه به خصوص گوشی های هوشمند و همچنین قابلیت حمل آسان آن‌ها، اغلب کاربران زمان بیشتری را به استفاده از این دستگاه ها اختصاص می‌دهند. موضوعی که حتی هنگام رانندگی هم صدق می‌کند.

پیش از هرچیز باید بگوییم اکیدا توصیه می‌شود هنگام رانندگی از گوشی موبایل یا تلفن همراه استفاده نکنید. مطابق قانون برخی کشورها (از جمله ایران)، استفاده از گوشی های موبایل مرسوم هنگام رانندگی تخلف محسوب می‌شود و به طور کامل ممنوع است. بنابراین متناسب با کشور یا ایالتی که در آن زندگی می‌کنید ابتدا قوانین مرتبط با استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی را مطالعه کنید و مطمئن شوید خلاف قانون عمل نمی‌کنید. فراموش نکنید عدم توجه به این موضوع می‌تواند به مواجهه با قانون، جریمه مادی و … منجر شود.

عوامل خطرآفرین استفاده از گوشی موبایل یا تلفن همراه هنگام رانندگی

مکالمه و مطالعه یا ارسال پیام

بهتر است بدانید حتی پاسخ دادن به یک تماس صوتی هم می‌تواند تمرکز شما را پرت کند. درست همانطور که گفتگوی سایر سرنشینان می‌تواند باعث حواس پرتی راننده شود. وضعیت زمانی پیچید‌ه‌تر می‌شود که هنگام گفتگو با تلفن همراه، یک خبر ناخوشایند یا حتی بسیار شادی‌آور بشنوید. در هر حالت، حواس پرتی شما حتی برای چند لحظه کوتاه می‌تواند به یک تصادف یا حادثه غیرقابل جبران بیانجامد.

بد نیست بدانید برداشتن یا پیدا کردن گوشی (که داخل جیب‌تان یا روی داشبورد اتومبیل قرار دارد) هم ممکن است تمرکزتان را برای لحظاتی از بین ببرد و حادثه‌ای را برای شما و سرنشینان اتومبیل‌تان یا رهگذران و سرنشینان سایر اتومبیل‌ها رقم بزند.

با این حال موارد بالا احتمالا از ساده‌ترین عواملی هستند که می‌توانند تمرکز راننده را از بین ببرند. مطالعه یک پیام کوتاه هم می‌تواند نتیجه‌ای مشابه یا به مراتب ناخوشایندتر به همراه داشته باشد. ممکن است مجبور شوید برای مطالعه دقیق محتوای پیام روی موبایل خود بیشتر تمرکز کنید. حتی برخی پیام ها مانند برداشت از حساب بانکی‌تان می‌تواند باعث تعجب، نگرانی یا ناراحتی شما شود. هرکدام از این موارد برای یک حادثه دلخراش کافی به نظر می‌رسند. با این حال پاسخ دادن به پیام می‌تواند این خطر را دو چندان کند.

استفاده از اپلکیشن ها در گوشی های هوشمند

وبگردی، چک کردن پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی هنگام رانندگی ممکن است در نگاه اول برای شما عجیب به نظر برسد. اما برخی از افراد تا حدی به استفاده از گوشی هوشمند و اپلیکیشن های آن عادت کرده‌اند که هنگام رانندگی هم نمی‌توانند آن را کنار بگذارند.

از سوی دیگر معمولا اپلیکیشن های پخش موسیقی و اپلیکیشن های نقشه و مسیریابی کاربرد بیشتری هنگام رانندگی دارند. برخی از افراد هم سعی می‌کنند هنگام رانندگی از مناظر یا حوادث پیرامون خود با گوشی هوشمند فیلم یا عکس بگیرند. بهتر است بدانید همه این موارد می‌توانند تمرکز شما را هنگام رانندگی با اختلال روبرو کنند.

خطرات رایج استفاده از گوشی های موبایل هنگام رانندگی

رانندگی از جمله مواردی است که نیاز به تمرکز و توجه بالایی دارد. بر هم خوردن این تمرکز می‌تواند خطرات مختلفی از تصادف های ساده و هزینه‌های مادی جزئی تا سوانح سنگین، آسیب‌های غیرقابل جبران به خودرو، آتش سوزی، آسیب جانی و حتی مرگ را به همراه داشته باشد. این خطرات نه تنها سرنشینان اتومبیلی را تهدید می‌کند که راننده اش از تلفن همراه استفاده می‌کند بلکه عابرین پیاده و سرنشینان اتومبیل های دیگر را نیز به مخاطره می‌اندازد.

استفاده از موبایل هنگام رانندگی می‌تواند تمرکز راننده را از بین ببرد. در چنین موقعیتی ممکن است عکس‌العمل راننده پیش از وقوع حادثه به اندازه کافی سریع نباشد. آزادی دست‌ها برای کنترل اتومبیل و توجه کامل به مسیر رانندگی و سایر اتومبیل ها یا رهگذران مواردی هستند که هنگام رانندگی ضروری تلقی می‌شود.

چند نکته ایمنی برای استفاده از تلفن های همراه حین رانندگی

بهترین راهکار

مجددا تأکید می‌کنیم برای جلوگیری از بروز حادثه بهتر است به هیچ وجه از گوشی موبایل هنگام رانندگی استفاده نکنید. در صورت دریافت تماس ضروری یا نیاز اجباری به استفاده از تلفن همراه، بهتر است اتومبیل خود را در جای مناسب و ایمنی متوقف کنید و سپس از موبایل خود استفاده کنید.

نکات پیشنهادی برای استفاده از گوشی موبایل هنگام رانندگی

اگر مطابق قانون کشوری که در آن هستید استفاده از گوشی تلفن همراه هنگام رانندگی ممنوع نیست پیشنهاد می‌کنیم موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • صرفا در موارد به شدت ضروری از تلفن همراه و گوشی هوشمند هنگام رانندگی استفاده کنید.
  • فراموش نکنید در دست گرفتن تلفن همراه نه تنها تمرکز شما را بر هم می‌زند توانایی کنترل اتومبیل را هم دشوارتر می‌کند. آزاد بودن هر دو دست برای کنترل بهتر اتومبیل ضروری است. برای پاسخ به تماس ها از ایرفون (Earphone) بلوتوثی یا ابزارهای هندزفری مناسب استفاده کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد فرمان اتومبیل را با هر دو دست کنترل کنید.
  • از مطالعه، پاسخ به پیام ها یا شماره گیری هنگام رانندگی خودداری کنید. این کار را بهتر است به زمان توقف اتومبیل موکول کنید.
  • موبایل خود را هنگام رانندگی در محلی قرار دهید که دسترسی به آن آسان باشد. اگر گوشی خود را در محلی قرار داده‌اید که برداشتنش دشوار است یا برای دسترسی به آن لازم است جابجا شوید، خطر بیشتری در کمین شما خواهد بود.
  • در مواقعی که نیاز به تمرکز بیشتر دارید به هیچ وجه از موبایل خود استفاده نکنید. هوای نامناسب و بارانی یا برفی، هوای آلوده، ترافیک سنگین، مسیرهای ناآشنا و … از جمله مواردی هستند که به توجه بیشتری هنگام رانندگی نیاز دارند.
  • بهتر است پیش از حرکت با مسیر خود آشنا شوید. اما اگر لازم است از مسیریاب ها و اپلیکیشن های نقشه حین رانندگی کمک بگیرید بهتر است تنظیمات لازم را پیش از حرکت انجام دهید. اگر فرد دیگری همراه شما در اتومبیل است پیشنهاد می‌کنیم در صورت نیاز این کار را به او بسپارید.
  • اغلب گوشی های موبایل می‌توانند به صورت داخلی یا با کمک اپلیکیشن های شخص ثالث هنگام دریافت پیام یا تماس، یک پیام پیشفرض مناسب مبنی بر اینکه در حال رانندگی هستید برای مخاطب‌تان ارسال کنند. از طرفی می‌توانید از سرنشین‌های دیگر بخواهید تماس‌های شما را پاسخ بدهند و به مخاطب بگویند در اسرع وقت با او تماس خواهید گرفت.
  • کنترل گوشی هوشمند با کمک فرامین صوتی کوتاه می‌تواند در برخی موارد به شما کمک کند.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *