تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تاریخچه کلیپ بورد – قابلیتی در ویندوز 10 برای نگه‌داری چندین آیتم در کلیپ بورد

کلیپ بورد یکی از بخش‌های کاربردی در سیستم‌عامل‌های مختلف است که برای نگه‌داری موقت داده های کپی و کات شده به کار می‌رود. اگر از کاربران ویندوز هستید حتما متوجه شده‌اید کلیپ بورد پیشفرض در این سیستم عامل برای مدت‌ها تنها قادر به نگه داری یک محتوا در هر لحظه بوده است. به این معنی که با انجام مجدد عمل کپی یا کات، محتوای جدید جایگزین محتوای فعلی موجود در کلیپ بورد می‌شود. خبر خوب اینکه اگر از ویندوز 10 استفاده می‌کنید و بروزرسانی اکتبر 2018 را دریافت کرده‌اید، امکانات بیشتری را در مقایسه با حالت عادی در اختیار خواهید داشت و می‌توانید این محدودیت را با کمک تاریخچه کلیپ بورد پشت سر بگذارید.

در واقع کلیپ بورد در ویندوز 10 می‌تواند به جای نگه داشتن تنها یک محتوا، تاریخچه متون و تصاویری که کپی یا کات کرده‌اید را در خود نگه‌داری کند. به این ترتیب هر زمان که مایل بودید می‌توانید با فراخوانی این تاریخچه هر محتوایی که پیشتر در آن قرار گرفته است را در محل موردنظر الصاق (یا Paste) کنید.

البته این قابلیت و محیط مدیریت کلیپ بورد مربوط به آن به صورت پیشفرض غیرفعال است. اگر شما هم علاقمندید با نحوه فعال کردن تاریخچه کلیپ بورد و استفاده از آن در ویندوز 10 آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

آموزش نحوه فعال کردن تاریخچه کلیپ بورد در ویندوز 10

در صورتی که کاربر ویندوز 10 هستید می‌توانید مانند گذشته از کلیپ بورد ویندوز به صورت ساده استفاده کنید. این یعنی اعمال رونوشت برداری یا کپی (Copy)، بریدن یا کات (Cut) و الصاق (Paste) به شکل متداول با کمک منوها و نوار ابزار موجود در نرم افزارهای مختلف یا میانبرهای صفحه کلید متناظر با آن‌ها و همچنین منوی زمینه امکان‌پذیر است.

اما همانطور که گفته شد در ویندوز 10 بدون نصب نرم افزارهای اضافی می‌توانید از ویژگی جدیدی موسوم به تاریخچه کلیپ بورد (Clipboard history) هم استفاده کنید. برای فعال‌سازی این قابلیت می‌توانید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: وارد بخش Settings ویندوز شوید.

گام دوم: روی گزینه System کلیک کنید.

ورود به بخش System برای فعال سازی تاریخچه کلیپ بورد در ویندوز 10

گام سوم: وارد قسمت Clipboard شوید.

انتخاب گزینه Clipboard برای فعال سازی تاریخچه کلیپ بورد در ویندوز 10

گام چهارم: گزینه Clipboard history را مشابه با تصویر زیر روی On سوئیچ کنید.

فعال کردن تاریخچه کلیپ بورد (Clipboard history) در ویندوز 10

اگر روش فوق برای شما طولانی به نظر می‌رسد می‌توانید از راهکار ساده‌تری هم کمک بگیرید. در این روش لازم است ابتدا میانبر صفحه کلید Win+V را فشار دهید تا پنجره‌ای مشابه با تصویر زیر نمایان شود. حالا کافیست روی گزینه Turn on کلیک کنید.

فعال کردن تاریخچه کلیپ بورد (Clipboard history) در ویندوز 10

با انجام این کار مطابق هرکدام از روش‌های بالا، تاریخچه کلیپ بورد ویندوز فعال می‌شود.

چگونه از محتویات تاریخچه کلیپ بورد استفاده کنیم؟

با فعال کردن Clipboard history می‌توانید با طی چند مرحله ساده محتواهای کپی یا کات شده را به راحتی مشاهده کنید و هرکدام از آن‌ها را که مایل هستید در محل موردنظر خود الصاق کنید.

برای این منظور لازم است ابتدا متون یا تصویرهای خود را مانند حالت عادی کپی یا کات کنید. سپس به نرم افزار و محلی که می‌خواهید عمل الصاق را انجام دهید مراجعه کنید. (در تصویر زیر از یک سند در نرم افزار Microsoft WordPad استفاده شده است).

تا این جای کار هیچ تفاوتی با روش عادی که در گذشته از آن استفاده می‌کردید وجود ندارد. اما برای الصاق کردن آیتم یا آیتم‌هایی که پیشتر در تاریخچه کلیپ بورد قرار گرفته لازم است گام‌های زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: کلیدهای میانبر Win+V را فشار دهید تا پنجره‌ای مشابه با تصویر زیر باز شود. در این پنجره می‌توانید فهرستی از متون و تصاویر نگه‌داری شده در کلیپ بورد را مشابه کنید. این فهرست در واقع همان تاریخچه کلیپ بورد ویندوز است.

نمایی از تاریخچه کلیپ بورد در ویندوز 10 برای الصاق محتوا در Microsoft WordPad
نمایی از تاریخچه کلیپ بورد (بخش مشخص شده با رنگ قرمز) در ویندوز 10 برای الصاق محتوا در Microsoft WordPad

گام دوم: روی آیتم موردنظر خود در این فهرست کلیک کنید تا عمل الصاق انجام شود.

حذف محتویات Clipboard history

اگر به برخی از محتواهایی که در تاریخچه کلیپ بورد قرار گرفته است نیازی ندارید می‌توانید آن‌ها را از این فهرست حذف کنید. برای این منظور روی آیکن سه نقطه کنار آیتم موردنظر کلیک کرده و در منوی باز شده گزینه Delete را انتخاب کنید.

حذف آیتم های تاریخچه کلیپ بورد (Clipboard history) در ویندوز 10

در صورتی که می‌خواهید تمام آیتم‌های موجود در لیست را حذف کنید می‌توانید گزینه Clear all را انتخاب کنید. البته این گزینه آیتم‌های سنجاق شده را حذف نخواهد کرد.

حذف تمام آیتم های تاریخچه کلیپ بورد (Clipboard history) در ویندوز 10

سنجاق کردن یک آیتم در Clipboard history

اگر مایل هستید آیتمی که در Clipboard history قرار گرفته حتی پس از ریستارت کردن سیستم یا استفاده از گزینه Clear all همچنان در این لیست باقی بماند می‌توانید آن را سنجاق (یا Pin) کنید.

برای این منظور لازم است روی آیکن سه نقطه کنار آیتم موردنظر کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه Pin را انتخاب کنید.

سنجاق (Pin) کردن یک آیتم در تاریخچه کلیپ بورد (Clipboard history) در ویندوز 10

شما می‌توانید هر زمان مایل بودید برای خارج کردن این آیتم از حالت سنجاق شده روی همین آیکن کلیک کرده و این بار گزینه Unpin را (که به جای گزینه Pin نمایان شده است) انتخاب کنید.

جزئیات و محدودیت های مرتبط با تاریخچه کلیپ بورد

تاریخچه کلیپ بورد در ویندوز 10 محدودیت‌هایی هم دارد. برای مثال زمانی که یک فایل یا فولدر را کپی می‌کنید این آیتم در تاریخچه کلیپ بورد قرار نمی‌گیرد. همچنین حجم تصاویر برای نگه‌داری در این تاریخچه باید کمتر از 4 مگابایت باشد.

فراموش نکنید زمانی که تاریخچه کلیپ بورد ویندوز فعال شده است همچنان می‌توانید از روش سنتی Paste کردن هم استفاده کنید. (برای مثال فشردن میانبر Ctrl+V یا استفاده از گزینه Paste در منوهای نرم افزار). انجام این عمل، تازه‌ترین محتوای قرار گرفته در کلیپ بورد (با کمک عمل کپی یا کات) را در محل موردنظر الصاق خواهد کرد. این روش همانند گذشته محدودیت‌های تاریخچه که به آن اشاره شد را نخواهد داشت.

غیر فعال کردن تاریخچه کلیپ بورد در ویندوز 10

برای غیر فعال کردن تاریخچه کلیپ بورد می‌توانید مراحل اول تا سوم بیان شده برای فعالسازی آن را مجددا تکرار کنید تا وارد بخش Clipboard شوید. سپس گزینه Clipboard history را روی حالت Off سوئیچ کنید تا تاریخچه را غیر فعال کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *