تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

افزایش عمر باتری با کمک حالت Battery saver در ویندوز 10

صرفه جویی در مصرف باتری هنگام کار با لپ تاپ یا تبلت و گوشی هوشمند یکی از قابلیت‌های مهمی است که در بسیاری از موارد در دستگاه‌های همراه به کمک کاربر می‌آید. دسترسی نداشتن به محلی برای شارژ دستگاه یا همراه نداشتن شارژر آن می‌تواند شما را در شرایطی قرار دهد که نیاز به مدیریت مصرف انرژی را دو چندان کند. اگر از سیستم عامل ویندوز 10 استفاده می‌کنید و با نحوه فعالسازی یا تغییر تنظیمات حالت ذخیره باتری (یا حفظ باتری) در این سیستم عامل آشنا نیستید با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

جزئیات حالت حفظ باتری در ویندوز 10

در ویندوز 10 به شکل پیشفرض با رسیدن میزان باتری به 20 درصد، حالت ذخیره یا حفظ باتری (Battery saver) به صورت خودکار فعال می‌شود. با این حال شما می‌توانید این آستانه را تغییر دهید یا هر زمان که مایل بودید به شکل دستی حالت ذخیره باتری را فعال کنید.

با فعال نمودن این حالت، تغییراتی برای مصرف کمتر انرژی در بخش‌های مختلف سیستم اعمال می‌شود. کاهش میزان روشنایی صفحه از جمله مهم‌ترین این تغییرات به شمار می‌رود. علاوه بر این در حالت Battery saver فعالیت اپلیکیشن هایی که در زمینه سیستم در حال اجرا هستند نیز محدود می‌شود. (به عنوان مثال همگام سازی خودکار ایمیل ها در این حالت غیرفعال می‌شود).

چگونه حالت ذخیره باتری را به صورت دستی در ویندوز 10 فعال کنم؟

همانطور که گفته شد شما می‌توانید حالت ذخیره باتری را هر زمان که مایل هستید به شکل دستی فعال کنید. برای این منظور لازم است مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: ابتدا قسمت Action Center ویندوز را باز کنید.

اگر از دستگاه‌های مجهز به صفحه لمسی استفاده می‌کنید برای باز کردن این بخش می‌توانید صفحه را از لبه سمت راست بکشید (حرکت Swipe یا جاروبی). در غیراینصورت کافیست روی آیکن نوتیفیکیشن در تسک بار ویندوز کلیک کنید یا از میانبر صفحه کلید Win+A کمک بگیرید.

کلیک روی آیکن نوتیفیکیشن در تسک بار ویندوز 10 باعث باز شدن اکشن سنتر می‌شود
آیکن نوتیفیکیشن در تسک بار ویندوز 10 – با کلیک روی این آیکن اکشن سنتر ویندوز باز می‌شود

گام دوم: روی کاشی Battery saver کلیک کنید تا روی حالت On سوئیچ شود. اگر این کاشی را مشاهده نمی‌کنید با کلیک روی گزینه Expand می‌توانید فهرست تمام کاشی‌ها را نمایان سازید.

گزینه Expand برای نمایش تمام کاشی ها در اکشن سنتر
اگر کاشی Battery saver را مشاهده نمی‌کنید با کلیک روی گزینه Expand تمام کاشی‌های این بخش نمایش داده می‌شود
فعال سازی حالت ذخیره یا حفظ باتری در اکشن سنتر ویندوز 10 با کلیک روی کاشی Battery saver
Battery saver در حالت روشن

با انجام این کار حالت Battery saver ویندوز فعال می‌شود. فراموش نکنید این حالت به محض شارژ مجدد دستگاه به صورت خودکار غیرفعال می‌شود.

تغییر تنظیمات حالت Battery Saver

هرچند عملکرد کامل این حالت توسط کاربر قابل تغییر نیست اما می‌توان با انجام دو تغییر کوچک، حالت ذخیره باتری را تا حدودی کنترل کرد.

برای تغییر تنظیمات حالت Battery saver کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: وارد قسمت Settings شوید.

گام دوم: روی گزینه System کلیک کنید.

گزینه System در بخش Settings

گام سوم: گزینه Battery را از سمت چپ انتخاب کنید. به این ترتیب بخشی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

تنظیمات مربوط به حالت ذخیره باتری در ویندوز 10

همانطور که گفته شد به صورت پیشفرض با رسیدن میزان باتری به 20 درصد، حالت ذخیره باتری به شکل خودکار فعال می‌شود. برای تغییر آستانه فعال شدن خودکار این حالت کافیست نوار لغزنده موجود در این بخش را روی مقدار دلخواه خود تنظیم کنید.

اگر هم مایل هستید حالت Battery saver به طور خودکار فعال نشود می‌توانید تیک کنار گزینه Turn battery saver on automatically if my battery falls below را بردارید.

علاوه بر این به صورت پیشفرض با فعال شدن حالت Battery saver میزان روشنایی صفحه کاهش داده می‌شود. این موضوع یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش مصرف انرژی به شمار می‌رود. با این حال اگر ترجیح می‌دهید این اتفاق به صورت خودکار رخ ندهد و یا مایل هستید به صورت دستی در صورت لزوم روشنایی صفحه را کاهش دهید می‌توانید تیک گزینه Lower screen brightness while in battery saver را بردارید.

سوئیچ کردن گزینه Battery saver status until next charge روی حالت On نیز مشابه با روشی که در ابتدا بیان شد باعث فعال شدن حالت Battery saver تا زمان شارژ مجدد خواهد شد.

با کمک گزینه See which apps are affecting your battery life در بالای این صفحه می‌توانید فهرستی از میزان مصرف باتری توسط اپلیکیشن های مختلف را مشاهده کنید. با کمک این فهرست امکان شناسایی برنامه‌هایی که تأثیر بیشتری روی کاهش عمر باتری شما داشته‌اند میسر می‌شود.

میزان مصرف باتری توسط اپلیکیشن های مختلف در ویندوز 10

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “افزایش عمر باتری با کمک حالت Battery saver در ویندوز 10

 • محمد

  سلام یه سوال دارم اونم اینه که اگر این گزینه همیشگی فعال باشه یعنی نه وقتی که به 20 درصد میرسه برای لپ تاپ مضره یا نه؟

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام به صورت مستقیم خیر ضرر خاصی برای دستگاه شما نخواهد داشت. بنابراین اگر از باتری استفاده می کنید می تونید با قرار دادن دستگاه در این حالت مدت زمان بیشتری دستگاه رو روشن نگه دارید. البته باید توجه داشته باشید این حالت باعث می شه عملکرد و سرعت سیستم در مقایسه با حالت عادی تا حدودی کاهش پیدا کنه که طبیعی هست و برای حفظ باتری اجتناب ناپذیره.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *