تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

بالانویس در HTML – المان <sup>

در HTML از المان یا تگ <sup> برای ایجاد بالانویس (Superscript) استفاده می‌شود. معمولا متن داخلی این المان در صفحات اچ‌تی‌ام‌ال اندکی بالاتر از سطح خط (و گاهی اوقات با فونتی کوچک‌تر از متن عادی) ظاهر می‌شود. از المان بالانویس برای مواردی مانند توان در روابط ریاضی یا فرمول‌ها و شماره پاورقی داخل صفحه‌های HTML استفاده می‌شود.

برای ایجاد متن بالانویس، کافیست آن را مابین تگ شروع <sup> و تگ پایان </sup> قرار دهید. در مثال زیر نمونه‌هایی از این المان را که برای نوشتن توان متغیرها در یک فرمول ریاضی داخل یک پاراگراف (یا المان <p>) قرار گرفته مشاهده می‌کنید.

<p>The Pythagorean equation can be represented by c<sup>2</sup> = a<sup>2</sup> + b<sup>2</sup>.</p>

نتیجه المان فوق معمولا مشابه با نمونه زیر توسط مرورگر رندر می‌شود. همانطور که می‌بینید در این مثال، توان 2 برای متغیرها به صورت بالانویس نوشته شده است.

نمایش توان در صفحات HTML با کمک المان sup

در مثال زیر هم نمونه‌ای از کاربرد این المان برای درج شماره پاورقی را مشاهده می‌کنید.

<p>For more information visit Techdic Website<sup>[1]</sup>.</p>

نتیجه المان فوق نیز چیزی مشابه با نمونه زیر خواهد بود.

نمایش شماره پاورقی به صورت بالانویس در اچ تی ام ال با کمک المان sup

نکته: از المان <sup> می‌بایست برای موارد استانداردی مانند توان، شماره پاورقی و … استفاده کنید که نیاز به جابجایی متن به صورت بالانویس در صفحات HTML دارند. برای موارد صرفا نمایشی (مانند لوگوتایپ) باید از CSS و مقدار super برای خصوصیت vertical-align به صورت vertical-align: super; استفاده کنید.

نکته: برای ایجاد زیرنویس (Subscript) یا اندیس در اچ‌تی‌ام‌ال می‌توانید از المان یا تگ <sub> استفاده کنید.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *