تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

زیرنویس یا اندیس در HTML – المان <sub>

در HTML از المان یا تگ <sub> برای ایجاد زیرنویس (Subscript) یا اندیس استفاده می‌شود. معمولا متن داخلی این المان در صفحات اچ‌تی‌ام‌ال اندکی پایین‌تر از سطح خط (و گاهی اوقات با فونتی کوچک‌تر از متن عادی) ظاهر می‌شود. از المان زیرنویس برای مواردی مانند تعداد اتم‌ها در فرمول های شیمیایی یا اندیس متغیرها در متون ریاضی داخل صفحه‌های HTML استفاده می‌شود.

برای ایجاد متن زیرنویس، کافیست آن را مابین تگ شروع <sub> و تگ پایان </sub> قرار دهید. در مثال زیر نمونه‌ای از این المان را که برای نوشتن تعداد اتم در یک فرمول شیمیایی داخل یک پاراگراف (یا المان <p>) قرار گرفته مشاهده می‌کنید.

<p>The chemical formula for water is H<sub>2</sub>O.</p>

نتیجه المان فوق معمولا مشابه با نمونه زیر توسط مرورگر رندر می‌شود. همانطور که می‌بینید در این مثال عدد 2 در فرمول شیمیایی به صورت زیرنویس یا اندیس نوشته شده است.

نمونه ای از یک زیرنویس subscript در فرمول شیمیایی داخل یک پاراگراف اچ تی ام ال HTML

در مثال زیر هم نمونه‌ای از کاربرد این المان برای اندیس متغیرها در یک رابطه ریاضی را مشاهده می‌کنید.

<p>Use Y=X<sub>1</sub>+X<sub>2</sub> to calculate Y.</p>

نتیجه المان فوق نیز چیزی مشابه با نمونه زیر خواهد بود.

نمونه ای از یک اندیس در رابطه ریاضی داخل یک پاراگراف HTML

نکته: از المان <sub> می‌بایست برای موارد استانداردی مانند تعداد اتم در فرمول های شیمیایی یا اندیس متغیرها استفاده کنید که نیاز به جابجایی متن به صورت زیرنویس دارند. برای موارد صرفا نمایشی (مانند لوگوتایپ) باید از CSS و مقدار sub برای خصوصیت vertical-align به صورت vertical-align: sub; استفاده کنید.

نکته: برای ایجاد بالانویس (Superscript) یا توان در اچ‌تی‌ام‌ال می‌توانید از المان یا تگ <sup> استفاده کنید.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *