تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با ناحیه صحنه (Stage) در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با ناحیه صحنه و خصوصیات آن بیشتر آشنا می‌شوید.

همانطور که در قسمت‌های قبلی گفته شد صحنه (یا Stage) در اسکرچ، زمینه پروژه را تشکیل می‌دهد. صحنه علاوه بر ناحیه کد اختصاصی می‌تواند پس زمینه و صداهای ویژه خود را نیز داشته باشد. شکلک های پروژه نیز روی صحنه نمایش داده می‌شوند. در تصویر زیر می‌توانید نمایی از ناحیه صحنه را در ویرایشگر اسکرچ مشاهده کنید.

ناحیه صحنه در ویرایشگر اسکرچ
نمایی از ویرایشگر و ناحیه صحنه در حالت عادی

با انتخاب بخش جزئیات صحنه (که در قسمت قبل با آن آشنا شدید) مشاهده ناحیه کد مربوط به صحنه و ویرایش اسکریپت‌های آن امکان‌پذیر است. به علاوه امکان افزودن و ویرایش پس‌زمینه‌ها در ویرایشگر اسکرچ فراهم شده است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با بخش جزئیات صحنه، پس زمینه ها و نحوه افزودن یا ویرایش آن‌ها در اسکرچ

با توجه به تفاوت صحنه و شکلک‌ها بسیاری از قطعه‌هایی که در ناحیه کد مربوط به شکلک‌ها قابل استفاده هستند در ناحیه کد مربوط به صحنه جایی ندارند. برای مثال از آنجایی که ناحیه صحنه بخشی ثابت است قطعه‌های حرکت یا تغییر اندازه برای آن قابل استفاده نیستند.

دکمه‌های پرچم و توقف

بالای ناحیه صحنه دکمه‌های پرچم (با رنگ سبز) و توقف (هشت ضلعی قرمز رنگ) قابل مشاهده هستند.

دکمه های پرچم و توقف در بالای ناحیه صحنه اسکرچ

با کلیک روی دکمه پرچم پروژه اجرا می‌شود. به عبارت بهتر این کار باعث اجرای اسکریپت هایی می‌شود که با قطعه وقتی پرچم کلیک شد آغاز شده‌اند. با کلیک روی دکمه توقف نیز اجرای پروژه متوقف می‌شود.

گزینه‌های تغییر اندازه ناحیه صحنه اسکرچ

بالای ناحیه صحنه در سمت مقابل دکمه‌های پرچم و توقف، دکمه‌هایی برای تغییر اندازه ناحیه صحنه وجود دارد.

گزینه های تغییر اندازه صحنه در اسکرچ

از میان این سه دکمه در حالت پیشفرض دکمه میانی در وضعیت انتخاب شده قرار دارد. این دکمه ناحیه صحنه را در حالت عادی (یا Regular) نمایش می‌دهد. پهنای ناحیه صحنه در این حالت برابر با 480 و ارتفاع آن برابر با 360 پیکسل است. نمایی از این حالت را می‌توانید در تصویر اول مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: پیکسل (یا Pixel) چیست؟

با کلیک روی دکمه کنار این دکمه، حالت چیدمان صحنه کوچک (Small Stage Layout) فعال می‌شود. اندازه ناحیه صحنه در این حالت به نصف کاهش پیدا می‌کند. به عبارت بهتر پهنای ناحیه صحنه در حالت کوچک شده به 240 و ارتفاع آن به 180 پیکسل تغییر پیدا می‌کند. به این ترتیب در این حالت فضای بزرگتری برای ناحیه کد یا ویرایشگرهای نقاشی و صدا فراهم می‌شود.

نمایی از ویرایشگر اسکرچ در حالت چیدمان صحنه کوچک
نمایی از ویرایشگر اسکرچ در حالت چیدمان صحنه کوچک

با کلیک روی دکمه نمای تمام صفحه (Full Screen)، بخش صحنه متناسب با تمام صفحه بزرگ می‌شود. در این حالت خبری از ناحیه کد، بخش شکلک ها، ویرایشگر نقاشی و … نیست و تنها ناحیه صحنه و ابزارهای آن نمایش داده می‌شود. در حالت تمام صفحه علاوه بر دکمه های پرچم و توقف دکمه‌ای هم برای خروج از این حالت وجود دارد.

نمایی از ناحیه صحنه در حالت تمام صفحه (Full screen)
نمایی از ناحیه صحنه در حالت تمام صفحه

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *