تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

درباره تخته وایت برد هوشمند و تخته های تعاملی چه می دانید؟

تخته سفید های هوشمند یا تعاملی در واقع یک نمایشگر بزرگ هستند که شبیه یک تخته وایت برد بزرگ می‌باشد. این تخته ها کاربردهای فراوانی دارد. به عنوان مثال، می‌توان از آن‌ها بعنوان یک کامپیوتر لمسی برای انجام پروژه ها استفاده کرد. همچنین از این دستگاه برای کنترل رایانه از طریق پروژکتور استفاده می‌شود. البته تخته های هوشمند در محیط های آموزشی نیز کاربرد فراوانی دارند. این تخته ها در کلاسهای درس، استودیو پخش، اتاق مدیریت شرکت ها و حتی اتاق های آموزشی ورزش های حرفه ای نیز استفاده می‌شوند.

مطلب موجود در این صفحه صرفا یک رپورتاژ آگهی است و تمام محتوای آن توسط سفارش‌دهنده آگهی تهیه شده است. تک دیک هیچ‌گونه مسئولیتی پیرامون این مطلب و محتوای صفحاتی که به آن‌ها در این مطلب لینک داده شده است یا خدمات مرتبط با آن‌ها بر عهده نمی‌گیرد و آن‌ها را تأیید یا رد نمی‌کند.

حال به معرفی کامل این تخته های هوشمند و بررسی عملکرد و کاربردشان می‌پردازیم.

تخته وایت برد هوشمند چگونه به وجود آمد؟

اولین بار تخته سفید تعاملی در سال 1990 توسط شرکت PARC  تولید و توسعه داده شد. این تخته ها در آن زمان برای استفاده در ادارات طراحی شدند و از آن‌ها در جلسات گروهی و میزگردها استفاده می‌شد.

درباره تخته وایت برد هوشمند و تخته های تعاملی چه می دانید؟

نحوه عملکرد تخته هوشمند به چه شکل است؟

تخته سفیدهای هوشمند از لحاظ عملکرد دارای 4 نوع مختلف هستند که در ادامه با هر کدام از آن‌ها آشنا می‌شویم.

تخته هوشمند اولتراسونیک

این نوع از تخته هوشمند، با استفاده از سنسورهای اولتراسونیک می‌تواند نقاط لمس را تشخیص دهد.

تخته هوشمند مقاومتی

نکته جالب درباره این تخته وایت برد این است که با استفاده از مقاومت الکتریکی، این تخته ها قدرت تشخیص نقطه لمس را دارند و به ضربه ها واکنش نشان می‌دهند.

تخته هوشمند خازنی

این نوع از تخته هوشمند، تقریبا مشابه مورد قبل است با این تفاوت که در آن به جای مقاومت از خازن استفاده می‌شود و در نتیجه صفحه نمایش ها با واکنش نشان دادن به حرارت، نقطه لمس را تشخیص می‌دهند.

تخته هوشمند فروسرخ

تخته سفید تعاملی مادون قرمز یک صفحه نمایش تعاملی بزرگ است که به یک کامپیوتر و پروژکتور متصل می‌شود. تخته به طور معمول بر روی یک پایه یا دیوار نصب شده است. حرکت انگشت کاربر، قلم یا اشاره گر دیگر روی تصویر طرح‌ریزی شده در تخته سفید از طریق تداخل آن با نور مادون قرمز در سطح تخته سفید ضبط می‌شود. هنگامی که به سطح تخته سفید فشاری وارد می‌شود، نرم‌افزار محل نشانگر یا قلم را بصورت مثلث در می‌آورد (IWB).

مادون قرمز ممکن است از هر ماده‌ای ساخته شده باشد، هیچگونه نشانگر پاک کننده‌ای در آن دخیل نیست و ممکن است در بسیاری از محیط ها از جمله در سطوح مختلف کلاس های آموزشی، میزهای شرکتی، اتاقهای آموزش یا فعالیت برای سازمانها، امکانات مربیگری ورزشی حرفه ای و استودیوهای پخش یافت شود.

درباره تخته وایت برد هوشمند و تخته های تعاملی چه می دانید؟

استفاده از تخته وایت برد هوشمند در کلاس

در بسیاری از موارد در کلاس های درس می‌توان از تخته وایت بردهای هوشمند استفاده کرد. این تخته هوشمند را می‌توان به راحتی به سیستم توزیع ویدیو دیجیتالی متصل کرد. نکته جالب توجه این است که با ایجاد بلوک های آموزشی کوتاه و ضبط آن‌ها در این تخته های هوشمند می‌توان روند یادگیری دانش آموزان را بهبود بخشید.

تخته هوشمند همانند یک کامپیوتر، قابلیت اجرای نرم افزارهایی نظیر آفیس را دارد. حتی می‌توانید از طریق این تخته ها، مطالب مورد نیاز دانش آموزان را از طریق گوگل پیدا کنید و با آن‌ها به اشترک بگذارید.

مزایای تخته هوشمند و تعاملی

از مزیت های خرید تخته وایت برد هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • تخته وایت برد تعاملی جایگزین بسیار مناسبی برای تخته های سنتی می‌باشد.
  • همانطور که از اسم این تخته پیداست، همکاری و تعامل در استفاده از تخته هوشمند، در بین همکاران و هم کلاسی ها افزایش می‌یابد.
  • همچنین با افزایش بهره وری و یادگیری موثرتر، کمک شایانی به دانش آموزان و مربیان می‌شود.
  • تکنولوژی به کار رفته در این تخته ها، این امکان را می‌دهد که از نرم افزارهای کامپیوتری و گوگل براحتی استفاده کنید.
  • این تخته ها در ایجاد طوفان فکری و ایجاد کنجکاوی و سهیم شدن دانش آموزان و همکاران در بحث ها موثر هستند.

نتیجه گیری

با پیشرفت تکنولوژی ابزارهای جدیدی برای استفاده در محل کار و محیط آموزشی به وجود آمدند که از جمله آن‌ها، تخته وایت برد هوشمند می‌باشد. برای آشنایی بیشتر با انواع تخته وایت برد و قیمت تخته وایت برد می‌توانید به سایت اینکو گروپ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *