تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تغییر نام تکی و دسته جمعی چند فایل یا فولدر با کمک برنامه مدیریت فایل ویندوز

تعداد زیادی فایل یا فولدر در اختیار دارید که از نام فعلی آن‌ها راضی نیستید؟ اگر نمی‌خواهید تمام روز خود را صرف تغییر نام تک تک این فایل ها و فولدرها کنید بهتر است بدانید ترفندهای کاملا ساده‌ای برای این منظور در سیستم عامل ویندوز گنجانده شده است.

در حالیکه اغلب کاربران با نحوه تغییر نام یک فایل یا فولدر در ویندوز آشنا هستند اما بسیاری از کاربران معمولی از وجود ترفندی برای تغییر نام دسته جمعی فایل ها و فولدرها بی‌خبرند. در این مقاله با راهکارهایی ساده برای انجام این کار از طریق برنامه مدیریت فایل ویندوز آشنا می‌شوید.

روش های ساده تغییر نام یک فایل یا فولدر در ویندوز

احتمالا با شیوه معمولی تغییر نام فایل ها و فولدرها در ویندوز آشنا هستید. با این وجود اگر تجربه کافی در کار با ویندوز ندارید چند روش ساده برای انجام این کار وجود دارد:

  • روش اول: ابتدا فایل یا فولدر موردنظر را در برنامه مدیریت فایل ویندوز (File Explorer در ویندوز 8 به بعد یا Windows Explorer در نسخه های قدیمی‌تر) انتخاب کنید. اگر از ویندوز 7 یا نسخه‌های پیش از آن استفاده می‌کنید روی گزینه Rename در منوی File کلیک کنید. کاربران ویندوز 8 و ویندوز 10 هم می‌توانند همین گزینه را در زبانه Home پیدا کنند.
  • روش دوم: ابتدا روی فایل یا فولدر موردنظر راست کلیک کنید. سپس از منوی زمینه باز شده گزینه Rename را انتخاب کنید.
  • روش سوم: ابتدا فایل یا فولدر موردنظر را انتخاب کنید. سپس کلید F2 را فشار دهید.
  • روش چهارم: ابتدا فایل یا فولدر موردنظر را انتخاب کنید. سپس روی نام آن کلیک کنید.
تغییر نام فایل یا فولدر با کمک گزینه Rename
نام‌گذاری مجدد فایل یا فولدر با کمک گزینه Rename در زبانه Home ویندوز 10
تغییر نام یک فایل با کمک گزینه Rename در منوی راست کلیک (منوی زمینه)
نمایی از منوی زمینه و گزینه Rename که با راست کلیک روی یک فایل نمایان شده است.

در اثر استفاده از روش‌های فوق، فایل یا فولدر انتخابی در حالت ویرایش نام قرار می‌گیرد. به این ترتیب که نام آن مشابه تصویر زیر به صورت هایلایت یا انتخاب شده تغییر وضعیت پیدا می‌کند و آماده دریافت نام جدید از سوی کاربر می‌شود. پس از وارد کردن نام با فشردن کلید Enter یا کلیک روی محلی دیگر، نام فایل یا فولدر با موفقیت بروز می‌شود.

نمایی از یک فایل آماده تغییر نام
نمایی از یک فایل آماده برای وارد کردن نام جدید

فراموش نکنید استفاده از کاراکترهای \ / ? * : < > | و ” در نام فایل ها و فولدرهای ویندوز مجاز نیست.

تغییر نام دسته جمعی و همزمان چند فایل یا فولدر در ویندوز

در صورتی که می‌خواهید نام چند فایل یا فولدر را به شکل دسته جمعی و همزمان تغییر دهید و الزامی در مورد انتخاب نام‌های کاملا متفاوت برای آن‌ها وجود ندارد می‌توانید از ترفندی که برای همین منظور در ویندوز فراهم شده استفاده کنید. فراموش نکنید در این حالت نام‌های جدید شامل یک بخش ثابت و یک شماره است که داخل پرانتز قرار می‌گیرد. (نمونه این نامگذاری را در ادامه مشاهده می‌کنید).

برای استفاده از این ترفند کافیست ابتدا تمام فایل ها یا فولدرهای موردنظر را انتخاب کنید. توجه داشته باشید برای این منظور می‌توانید از ماوس، کلید Ctrl (برای انتخاب چند فایل و فولدر به صورت تک تک) و کلید Shift (برای انتخاب تعدادی فایل و فولدر کنار هم) کمک بگیرید.

پس از انتخاب فایل و فولدرهایی که می‌خواهید نام آن‌ها را تغییر دهید لازم است یکی از روش‌های تغییر نام را به کار ببرید. برای مثال کلید F2 را فشار دهید. به این ترتیب یکی از آیتم‌های انتخاب شده در حالت نامگذاری مجدد قرار می‌گیرد. حالا کافیست بخش ثابت نام جدید را برای همین فایل یا فولدر وارد کنید تا نام تمام آیتم‌های انتخاب شده متناسب با آن بروز شود.

در تصویر زیر نتیجه استفاده از این روش برای سه فایل با بخش ثابت test نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید نتیجه این نامگذاری مجدد، فایل‌هایی با نام‌های test (1) و test (2) و test (3) خواهد بود.

تغییر نام دسته جمعی چند فایل یا فولدر با کمک برنامه مدیریت فایل ویندوز
نمایی از روند تغییر نام دسته ای سه فایل. ابتدا فایل ها انتخاب می‌شوند. کلید F2 برای Rename فشرده می‌شود. بخش ثابت نام (در اینجا واژه test) برای فایل در حال ویرایش تایپ شده و در نهایت کلید Enter فشرده می‌شود. به این ترتیب تمام فایل ها با نام مناسب بروز می‌شوند.

نکته‌ای در مورد انتخاب فایل ها و فولدرها با کمک کلیدهای Ctrl و Shift

همانطور که گفته شد برای انتخاب فایل‌ها و فولدرها می‌توانید از کلیدهای Ctrl و Shift کمک بگیرید. اگر با استفاده از این تکنیک آشنا نیستید این بخش حتما به شما کمک می‌کند.

برای انتخاب چند فایل یا فولدر در موقعیت‌های مختلف می‌توانید ابتدا کلید Ctrl را پایین نگه دارید و سپس روی آیتمی که می‌خواهید به لیست انتخاب‌شده‌ها اضافه شود کلیک کنید.

برای انتخاب تعدادی فایل یا فولدر کنار یکدیگر هم می‌توانید ابتدا روی آیتم اول کلیک کنید. سپس کلید Shift را پایین نگه داشته و روی آیتم آخر کلیک کنید. با انجام این کار تمام آیتم‌های مابین آیتم اول و آخر نیز انتخاب می‌شوند.

تغییر نام چند فایل یا فولدر کنار یکدیگر در ویندوز

در صورتی که می‌خواهید نام چند فایل یا فولدر پشت سر هم را با نام‌های کاملا متفاوت تغییر دهید برای این کار هم روش ساده‌ای در ویندوز وجود دارد.

در این حالت کافیست ابتدا نام اولین آیتم را تغییر دهید. با این تفاوت که برای تکمیل فرایند تغییر نام (به جای فشردن کلید Enter یا کلیک کردن روی محلی دیگر) لازم است از کلید Tab کمک بگیرید. به این ترتیب علاوه بر تغییر نام آیتم اول، آیتم بعدی نیز آماده ویرایش نام می‌شود.

برای مثال می‌توانید ابتدا فایل اول را انتخاب کنید. کلید F2 را فشار دهید تا فایل در حالت تغییر نام قرار بگیرد. سپس نام جدیدی برای آن وارد کنید و کلید Tab را فشار دهید. با انجام این کار، بلافاصله فایل بعدی در حالت تغییر نام قرار می‌گیرد و آماده وارد کردن نام جدید می‌شود. به همین ترتیب با وارد کردن نام جدید و فشردن کلید Tab می‌توانید نام فایل ها و فولدرهای خود را به ترتیب تغییر دهید. در تصویر زیر می‌توانید این روش را در عمل مشاهده کنید.

تغییر نام تک تک چند فایل یا فولدر با کمک برنامه مدیریت فایل ویندوز
نمایی از تغییر نام تک به تک سه فایل. ابتدا فایل اول انتخاب می‌شود. کلید F2 برای ویرایش نام فایل اول فشرده می‌شود. نام جدید وارد می‌شود. با فشردن کلید Tab علاوه بر بروزرسانی نام فایل اول، فایل بعدی در حالت تغییر نام قرار می‌گیرد. نام فایل دوم نیز وارد می‌شود. مجددا کلید Tab فشرده می‌شود و فایل سوم آماده تغییر نام می‌شود. پس از وارد کردن نام برای فایل سوم، کلید Enter فشرده می‌شود.

نتیجه گیری پایانی

روش‌هایی که در این مطلب برای تغییر نام چند فایل و فولدر به شکل دسته جمعی یا تکی ارائه شد ضمن سادگی و مفید بودن به نسبت محدود هم هستند. با این حال به عنوان یک قابلیت داخلی در ویندوز گزینه‌هایی واقعا ارزشمند برای کاربران معمولی به شمار می‌روند.

البته این روش‌ها تنها روش‌هایی نیستند که در ویندوز برای نامگذاری مجدد چند فایل و فولدر وجود دارد. کاربران حرفه‌ای می‌توانند با وارد کردن دستورات مناسب در Command Prompt یا PowerShell از تغییر نام‌های دسته‌جمعی پیچیده‌تر بهره ببرند. همچنین نرم‌افزارهای مختلفی نظیر Bulk Rename Utility وجود دارد که امکانات و قابلیت‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟ آیا راهکارهایی که برای تغییر نام دسته جمعی فایل‌ها و فولدرها در این مقاله معرفی شدند برای شما مفید هستند؟ آیا از نرم افزارهای حرفه‌ای نام‌گذاری یا روش‌های مبتنی بر دستور استفاده می‌کنید؟ خوشحال می‌شویم نظر یا سوال خود را در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *