تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

7 ابزار کاربردی و پنهان در گوگل که به کار شما هم می‌آیند

موتور جستجوی گوگل برخلاف آنچه در ذهن اغلب افراد عادی جا افتاده است تنها ابزاری برای جستجوی وبسایت ها، یافتن عناوین خبری مرتبط با یک واقعه یا پیدا کردن تصاویری با موضوع مشخص نیست. در این مقاله با 7 ابزار کاربردی نظیر تاس، ماشین حساب و گردونه که در سرویس جستجوی گوگل پنهان شده است آشنا می‌شوید.

این ابزارها که اغلب دارای کاربردهای عمومی هستند نیازی به نصب ندارند. در واقع برای دسترسی به این ابزارها تنها لازم است عبارتی که برای هر ابزار معین شده را در گوگل جستجو کنید. با انجام این کار، ابزار مربوطه در ابتدای صفحه نتایج جستجو به شما نمایش داده می‌شود.

معرفی تعدادی ابزار کاربردی پنهان در موتور جستجوی گوگل

پرتاب تاس گوگل

به بازی های تخته‌ای علاقمند هستید و تاس های بازی خود را گم کرده‌اید یا تعداد آن‌ها کافی نیست؟ نظرتان در مورد تاس های آنلاین چیست؟! اگر به هر دلیلی می‌خواهید شانس خود را با انداختن تاس امتحان کنید خوشبختانه گوگل ابزاری برای این منظور در سرویس جستجوی خود تعبیه کرده است.

برای انداختن تاس گوگل و دسترسی به این ابزار کافیست عبارت Roll a die یا roll dice را در گوگل جستجو کنید. خوشبختانه این ابزار امکان پرتاب تاس‌های مختلف 4 وجهی، 6 وجهی، 8 وجهی، 10 وجهی، 12 وجهی و 20 وجهی را برای شما فراهم می‌کند.

7 ابزار پنهان در موتور جستجوی گوگل - تاس گوگل
نمایی از ابزار تاس گوگل

علاوه بر این محدویتی در تعداد تاس های گوگل وجود ندارد. شما می‌توانید روی یک نوع تاس در نوار پایین کلیک کنید تا یک نمونه از تاس با همان تعداد وجه به صفحه افزوده شود. با کلیک روی تاس های موجود در صفحه هم می‌توانید آن‌ها را حذف کنید.

مجموع اعداد حاصل از تمام تاس‌های موجود در صفحه در گوشه پایین سمت راست درج می‌شود. با کمک دکمه جمع و تفریق در پایین صفحه می‌توانید عددی مثبت یا منفی را به نتیجه این جمع اضافه کنید. فراموش نکنید با هر بار کلیک روی دکمه Roll، تاس‌های موجود در صفحه مجددا پرتاب می‌شوند.

پرتاب سکه و شیر یا خط

پرتاب سکه یا همان بازی شیر یا خط عنوان یک بازی سرگرم کننده و نام آشنا برای همه ماست. محبوبیت این بازی به حدی است که معمولا از آن برای تعیین فرد یا تیم شروع کننده بازی اصلی (مانند فوتبال) نیز استفاده می‌شود.

با این وجود احتمالا به خاطر کمیاب بودن سکه مدت‌هاست که این بازی را به دست فراموشی سپرده‌اید. حتی اگر در موقعیتی اضطراری گیر افتاده‌اید و سکه‌ای همراه ندارید باز هم گوگل شما را ناامید نمی‌کند! برای دسترسی به ابزار سکه گوگل کافیست عبارت flip a coin را در گوگل جستجو کنید.

7 ابزار پنهان در موتور جستجوی گوگل - شیر یا خط - پرتاب سکه

بیشتر بخوانید: پنج بازی پنهان در موتور جستجوی گوگل که شما را سرگرم می‌کنند!

ماشین حساب گوگل

اگر دانش آموز یا دانشجو هستید و یا برای امور روزانه خود نیاز به حساب و کتاب‌های ساده تا پیچیده دارید احتمالا ماشین حساب یکی از ابزارهای کاربردی برای شما خواهد بود. تفاوتی ندارد از ماشین حساب های فیزیکی استفاده می‌کنید یا اپلیکیشن های ماشین حسابی که روی گوشی‌های همراه یا تبلت و رایانه قابل استفاده هستند را ترجیح می‌دهید.

با این وجود اگر در حال وبگردی هستید و ترجیح می‌دهید به جای استفاده از اپلیکیشن های مجزا محاسبات خود را در همان مرورگر وب انجام دهید گوگل این امکان را برای شما فراهم کرده است. برای دسترسی به ماشین حساب پنهان در سرویس جستجوی گوگل کافیست واژه calculator را جستجو کنید.

این ماشین حساب بسیاری از نیازهای محاسباتی شما را پاسخگو خواهد بود. البته شما می‌توانید پاسخ محاسبات ریاضی خود را در قالب عبارت‌های جستجو نیز دریافت کنید. برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با ماشین حساب داخلی گوگل را از دست ندهید.

7 ابزار پنهان در موتور جستجوی گوگل - ماشین حساب

گردونه یا اسپینر گوگل

اگر به یک گردونه عددی نیاز دارید می‌توانید با جستجوی واژه spinner به ابزاری که گوگل برای این منظور برایتان درنظر گرفته دسترسی پیدا کنید. کافیست گردونه را با کمک ماوس بچرخانید و رها کنید تا پس از کمی انتظار روی یک عدد متوقف شود. البته می‌توانید از دکمه SPIN هم استفاده کنید.

7 ابزار پنهان در موتور جستجوی گوگل - گردونه - اسپینر

اندازه این گردونه را می‌توانید در بخش Wheel size (از 2 تا 20) تغییر دهید. همچنین می‌توانید با جستجوی عبارتی مشابه با 15 value spinner به گردونه‌ای با سایز مشخص 15 دسترسی پیدا کنید.

با تغییر سوئیچ بالای این ابزار به سمت Fidget یک فیجت اسپینر مشابه تصویر زیر نمایان می‌شود. البته می‌توانید برای دسترسی مستقیم به این ابزار، عبارت fidget spinner را هم جستجو کنید. امیدواریم چرخاندن این اسپینر حسی آرامش‌بخش مشابه با یک فیجت اسپینر فیزیکی به شما منتقل کند.

7 ابزار پنهان در موتور جستجوی گوگل - فیجت اسپینر

ابزار تمرین تنفس گوگل

نفس کشیدن صحیح می‌تواند به حفظ سلامت و کسب آرامش بیشتر کمک کند. برای تمرین تنفس یک دقیقه‌ای می‌توانید عبارت breathing exercise را در گوگل جستجو کنید. این تمرین را می‌توانید به هر تعداد که مایل هستید در اوقات فراغت خود در طول روز تکرار کنید.

7 ابزار پنهان در موتور جستجوی گوگل - نمرین نفس کشیدن

انتخاب کننده رنگ گوگل

انتخاب کننده رنگ (Color picker) گونه‌ای از ویجت های رابط های کاربری گرافیکی است که معمولا در نرم افزارهای ویرایش گرافیکی برای انتخاب رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه‌ای از این ابزار در سرویس جستجوی گوگل نیز تعبیه شده است.

برای دسترسی به این ابزار کافیست عبارت color picker را در گوگل جستجو کنید. با انتخاب رنگ موردنظر می‌توانید کد هگزادسیمال متناظر با آن را در کنار مولفه های مختلف رنگ در سیستم‌های متداول مانند RGB و CMYK مشاهده کنید. البته در این ابزار امکان وارد کردن مولفه‌ها در یک سیستم و مشاهده رنگ متناظر همراه با معادل آن در سایر سیستم‌ها نیز فراهم شده است.

7 ابزار پنهان در موتور جستجوی گوگل - انتخاب کننده رنگ color picker

ابزار مترونوم گوگل

مترونوم ابزاری است که با ایجاد پالس های یکنواخت و پشت سرهم به موسیقی‌دان‌ها در نواختن به موقع و نگه داشتن ریتم کمک می‌کند. با جستجوی metronome در گوگل به ابزاری آنلاین برای تولید این ضربات دسترسی پیدا می‌کنید.

7 ابزار پنهان در موتور جستجوی گوگل - مترونوم

شما می‌توانید تعداد ضرب در دقیقه (Beats per minute – BPM) را در این ابزار با کمک نوار لغزنده پایین صفحه کنترل کنید.

بیشتر بخوانید: با سایر ترفندهای گوگل آشنا شوید.

نظر شما در مورد این مقاله و ابزارهای پنهان گوگلی که در آن معرفی شدند چیست؟ آیا از این ابزارها استفاده می‌کنید؟ خوشحال می‌شویم تجربه و نظرتان در مورد این ابزارها را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *