تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با روش‌های ذخیره کردن پروژه در اسکرچ

در ویرایشگر اسکرچ امکان ذخیره کردن پروژه در حساب کاربری و همچنین ذخیره آن روی دستگاه کاربر فراهم شده است. در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با روش‌های ذخیره کردن پروژه در اسکرچ و جزئیات آن بیشتر آشنا می‌شوید.

ذخیره کردن پروژه در اسکرچ

برای دسترسی به محتویات پروژه در آینده به منظور مشاهده، تکمیل یا تغییر آن لازم است پروژه‌تان را ذخیره کنید. اگر هنگام استفاده از ویرایشگر آنلاین اسکرچ وارد حساب کاربری خود شده باشید پروژه به صورت پیشفرض داخل حساب کاربری شما ذخیره می‌شود. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد روی دستگاه‌های مختلفی که در آن‌ها وارد حساب کاربری‌تان شده‌اید امکان مشاهده و کار روی پروژه را داشته باشید.

البته امکان ذخیره و دانلود (یا بارگیری) فایل پروژه روی کامپیوتر یا دستگاه شما نیز وجود دارد. در آینده هم می‌توانید هر زمان که مایل بودید فایل پروژه را در ویرایشگر اسکرچ آپلود (یا بارگذاری) کنید. به این ترتیب امکان تهیه پشتیبان از پروژه‌ها و همین‌طور انتقال پروژه به یک حساب کاربری دیگر فراهم می‌شود. گفتنی است در صورتی که وارد حساب‌کاربری‌تان نشده باشید این روش تنها روش برای ذخیره کردن پروژه خواهد بود.

ذخیره خودکار و دستی پروژه

خوشبختانه ویرایشگر اسکرچ در زمان‌های مختلف پس از تشخیص وجود تغییرات در محتوای پروژه به شکل خودکار آن را در حساب کاربری شما ذخیره می‌کند. با این حال امکان ذخیره کردن دستی پروژه نیز وجود دارد. اگر مایلید مطمئن شوید پروژه‌تان ذخیره شده است و در اثر مشکلاتی مانند هنگ کردن دستگاه یا مرورگر، تغییرات انجام شده را از دست نخواهید داد پیشنهاد می‌کنیم خودتان آن را هر چند دقیقه یک بار ذخیره کنید.

فاصله بین ذخیره کردن‌های دستی به مواردی مانند میزان تغییرات، پیچیدگی تغییرات و میزان مهارت شما بستگی دارد. اگر زمان زیادی روی تغییر پروژه صرف کرده‌اید، تغییرات زیادی انجام داده‌اید یا تعدادی تغییر کلیدی و مهم در پروژه انجام داده‌اید بهتر است فورا آن را ذخیره کنید.

روش‌های ذخیره کردن آنلاین پروژه در حساب کاربری اسکرچ

علاوه بر ذخیره سازی خودکار که بدون نیاز به دخالت شما توسط ویرایشگر اسکرچ انجام می‌شود سه روش مختلف برای ذخیره کردن دستی پروژه وجود دارد. ساده‌ترین روش برای انجام این کار کلیک روی گزینه الآن ذخیره کن (یا Save Now) در نوار بالایی ویرایشگر است. توجه داشته باشید این گزینه تنها در صورت وجود تغییرات ذخیره نشده نمایان می‌شود.

گزینه الآن ذخیره کن در نوار بالایی ویرایشگر اسکرچ

در روش دوم می‌توانید ابتدا منوی فایل (یا File) را باز کنید. سپس گزینه الآن ذخیره کن (یا Save Now) را انتخاب کنید.

نمایی از منوی فایل و گزینه‌های ذخیره سازی در ویرایشگر اسکرچ
نمایی از منوی فایل در ویرایشگر آنلاین اسکرچ. با کلیک روی گزینه الآن ذخیره کن از اسکرچ می‌خواهید پروژه شما را فورا ذخیره کند.

در روش سوم نیز می‌توانید از میانبر صفحه کلید Ctrl+S برای ذخیره کردن پروژه کمک بگیرید.

پس از انجام این کار مطابق یکی از روش‌های گفته شده ذخیره‌سازی پروژه آغاز می‌شود. در صورتی که ذخیره سازی با موفقیت انجام شود عبارت پروژه ذخیره شد (یا Project saved) مشابه تصویر زیر برای لحظاتی در نوار بالایی نمایش داده می‌شود و پس از آن پنهان می‌شود.

پیام پروژه ذخیره شد در نوار بالایی ویرایشگر اسکرچ
پیام ذخیره شدن موفقیت‌آمیز پروژه در نوار بالایی ویرایشگر اسکرچ

ذخیره و دانلود فایل پروژه اسکرچ روی کامپیوتر یا دستگاه کاربر

برای ذخیره و دانلود پروژه روی کامپیوتر، گوشی هوشمند یا تبلت خود می‌توانید از گزینه ذخیره در کامپیوتر شما (یا Save to your computer) در منوی فایل کمک بگیرید. (این گزینه را می‌توانید در تصویر مربوط به منوی فایل مشاهده کنید).

با انجام این کار فایل پروژه با پسوند .sb3 (پسوند فایل‌های Scratch 3.0) روی دستگاه شما دانلود می‌شود.

بارگذاری فایل پروژه در اسکرچ

در صورتی که فایل پروژه را براساس روشی که گفته شد دانلود کرده باشید می‌توانید این فایل را برای استفاده در اسکرچ آپلود کنید. به این ترتیب می‌توانید پروژه‌ای که در حالت آفلاین روی آن کار کرده‌اید یا از دوستتان دریافت کرده‌اید را در ویرایشگر اسکرچ باز کنید، روی حساب کاربری خود ذخیره کنید و آن را تغییر دهید.

برای این منظور کافیست از منوی فایل، گزینه بارگذاری از کامپیوتر شما (یا Load from your computer) را انتخاب کنید. با انجام این کار امکان انتخاب فایل پروژه‌ای که در گذشته روی دستگاه ذخیره شده است فراهم می‌شود.

پس از انتخاب فایل پروژه پیامی مشابه با تصویر زیر نمایش داده می‌شود. این پیام از شما می‌پرسد آیا مایلید محتویات پروژه فعلی با فایل انتخاب شده جایگزین شود؟ در صورت تأیید این پیام، محتویات ویرایشگر آنلاین (و پروژه فعلی) با محتویات فایل بارگذاری شده جایگزین می‌شود. بنابراین اگر مایلید فایل پروژه‌ای را در اسکرچ بارگذاری کنید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا یک پروژه جدید (خالی) ایجاد کنید و هنگامی که پروژه در ویرایشگر اسکرچ باز شد اقدام به بارگذاری فایل موردنظر کنید.

بارگذاری یا آپلود فایل پروژه در اسکرچ و تأیید جایگزینی محتوای پروژه فعلی با محتویات فایل

بروز مشکل در ذخیره سازی آنلاین پروژه

در صورتی که مشکلی (مانند قطع ناگهانی اینترنت) هنگام ذخیره سازی پروژه روی حساب کاربری‌تان رخ دهد عبارت پروژه ذخیره نشد مشابه تصویر زیر به شما نمایش داده می‌شود.

خطا در ذخیره آنلاین پروژه در حساب کاربری اسکرچ
خطا در ذخیره آنلاین پروژه در حساب کاربری. این خطا معمولا به دلایلی مانند قطع اینترنت یا بروز مشکل در ارتباط با سرور رخ می‌دهد.

دکمه دوباره تلاش کنید (یا Try again) در این پیام امکان تلاش مجدد برای ذخیره کردن پروژه را فراهم می‌کند. از دکمه دانلود (یا Download) هم می‌توانید برای ذخیره و دانلود فایل پروژه روی دستگاه خود استفاده کنید. به این ترتیب حتی در صورت قطع ارتباط اینترنتی دستگاه لازم نیست نگران از دست رفتن تغییرات پروژه باشید. می‌توانید به آسانی فایل پروژه را دانلود و پس از اتصال به اینترنت آن را در حساب کاربری‌تان آپلود کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

13 thoughts on “آشنایی با روش‌های ذخیره کردن پروژه در اسکرچ

 • منافیان

  سلام و درود وقتی می خوام عکس یا شکلکی اضافه کنم عکس یا شکلک اد یا سیو نمی شه ممنون می شم راهنمایی کنید چجور مشکل را رفع کنم

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ اگر مطابق راهنماهامون عمل کردین ممکنه به دلیل مشکل در اینترنت و ارتباط با سایت اسکرچ این اتفاق بیفته. سعی کنید با اینترنت دیگری امتحان کنید.

   پاسخ دادن
 • nid

  وققتون بخیر. آیا راهی هست که بتونم قط ودئوی خروجی اسکرچ رو سیو کنم نه کل برنامه اسکرچ رو؟

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام ممنون وقت شما هم بخیر. اگر منظورتون فیلمبرداری و تهیه ویدئو از پروژه اسکرچ هست بله برنامه های زیادی برای فیلمبرداری از محتوای صفحه وجود داره که می تونید ازشون برای فیلمبرداری از خروجی اسکرچ هم استفاده کنید. کافیه در اینترنت جستجو کنید تا پیداشون کنید.

   پاسخ دادن
 • پونه

  سلام من وقتی فایل رو دوباره بارگذاری میکنم مشولی نداره اما از جایی که رکورد قبلی بوده ادامه میده چطوری رکورد هارو دوباره صفر کنم و از اول بازی رو شروع کنم؟

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ باید قطعه ها رو طوری در ناحیه کد شکلک موردنظرتون قرار بدین که وقتی پرچم کلیک می شه (اجرای بازی)، متغیرها صفر بشن و وضعیت بازی به ابتدا برگرده. پیشنهاد می کنم این دوره رو به ترتیب دنبال کنید.

   پاسخ دادن
 • سید میثم موسوی

  سلام چگونه میشود فایل پروژه در اسکرچ جونیور را از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر منتقل کرد؟

  پاسخ دادن
 • Aysana

  من وقتی پروژه ام را در کامپیوتر ذخیره کنم و در کامپیوتر ذخیره کنم وقتی میخوام باز کنم میگه باید یه برنامه مناسب با این فایل باید نصب کنم و از نسخه آفلاین استفاده میکنم میشه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام، اول وارد اسکرچ بشید بعد از طریق منوی فایل مشابه با بخش “بارگذاری فایل پروژه در اسکرچ” که در مقاله توضیح دادیم برای باز کردن فایل پروژه اقدام کنید.

   پاسخ دادن
 • کلاس ششمی

  خب الان چجوری تو گالری نیس؟

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ اگر منظورتون اپلیکیشن گالری گوشی تون هست باید بگم بعد از دانلود فایل پروژه در اسکرچ، فایل داخل گالری تون نمایش داده نمیشه. اونجا صرفا رسانه ها مثل عکس و … نمایش داده میشه. فایل دانلودی رو احتمالا می تونید داخل برنامه های مدیریت فایل که روی گوشی تون دارید در فولدر مربوط به دانلودها (مثل Download یا چیزی شبیه این) پیدا کنید.

   پاسخ دادن
 • Ana

  سلام
  وقتی پروژه خود را بر روی کامپیوتر و با پسوند sb3. ذخیره میکنم، و آن را می بندم، برای باز کردن مجدد آن از روی کامپیوترم، از من میخواهد که یک برنامه مناسب با فیلم را انتخاب کنم و اصلا وارد اسکرچ نشده و فایل را باز نمی کند

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ وارد خود اسکرچ بشید و از اونجا فایل تون رو بارگذاری کنید. از نسخه آفلاین اسکرچ استفاده می کنید؟

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *