تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ایجاد متغیر در پایتون

در پایتون هم مشابه با اغلب زبان های برنامه نویسی از متغیر پشتیبانی می‌شود. متغیرها در برنامه نویسی برای نگه داری مقادیر مختلف از جمله اعداد، رشته ها و … به کار می‌روند.

بیشتر بخوانید: متغیر یا Variable چیست؟

پایتون برای تعریف متغیر، دستور خاصی ندارد. در واقع برای ایجاد یک متغیر در Python کافیست مقداری را به نام متغیر اختصاص دهید. مثال زیر نمونه‌ای از ایجاد یک متغیر با نام my_var را در این زبان نشان می‌دهد. در این مثال با کمک عملگر انتساب، مقدار 10 به متغیر تخصیص داده شده است.

my_var = 10

چند نکته در مورد متغیرها در پایتون

همانطور که در مثال قبل مشاهده کردید لازم نیست نوع یک متغیر را هنگام تعریف در پایتون مشخص کنید. در واقع نوع متغیر به صورت خودکار براساس مقدار انتسابی مشخص می‌شود.

به علاوه در Python لازم نیست نوع متغیر همواره ثابت باشد. برای مثال شما می‌توانید ابتدا یک مقدار عددی را به متغیری اختصاص بدهید و سپس بدون بروز خطا یک مقدار رشته ای به همان متغیر نسبت دهید.

my_var = 10
# ...
my_var = "Hello, World!"

نامگذاری متغیر در پایتون

برای نامگذاری متغیرها در پایتون لازم است چند نکته را در نظر بگیرید. مورد اول اینکه نام متغیرها به بزرگی و کوچکی حروف حساس است. به این ترتیب متغیرهایی با نام myScore و myscore دو متغیر مختلف در پایتون محسوب می‌شوند.

همچنین نام متغیر در پایتون می‌بایست با یک حرف (A-Z یا a-z) یا آندراسکور (نماد _) شروع شود و در ادامه می‌تواند شامل تعدادی حرف، رقم (0 تا 9) و آندراسکور باشد. بنابراین نمی‌توانید از یک رقم یا عدد در ابتدای نام متغیرهای پایتون استفاده کنید.

فراموش نکنید نمی‌توانید از کلمه های کلیدی و رزرو شده Python به عنوان نام متغیر استفاده کنید.

بازگشت به فهرست مطالب مجموعه آموزش پایتون تک دیک

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *