تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

نوشتن کد و اجرای برنامه سلام دنیا به زبان پایتون

پس از اینکه از نصب پایتون روی سیستم خود مطمئن شدید می‌توانید اولین برنامه خود را به زبان پایتون بنویسید. در این قسمت از مجموعه آموزشی پایتون با نحوه نوشتن کد پایتون و اجرای یک برنامه ساده موسوم به برنامه سلام دنیا به زبان Python آشنا می‌شوید.

شما می‌توانید با چند روش ساده کدهای پایتون را اجرا کنید. در روش اول مستقیما کد پایتون را در خط فرمان تایپ و اجرا می‌کنید. این روش برای تست و اجرای کدهای کوتاه گزینه سریعتری به حساب می‌آید. در روش دوم می‌توانید ابتدا کد پایتون خود را در قالب یک فایل ذخیره کنید و سپس آن را توسط مفسر پایتون اجرا کنید. اگر هم محیط یکپارچه توسعه IDLE را ترجیح می‌دهید می‌توانید از این محیط برای اجرای کدهای خود کمک بگیرید.

نوشتن و اجرای کد پایتون در خط فرمان

در این روش لازم است ابتدا پایتون را از طریق خط فرمان اجرا کنید. در ویندوز می‌توانید این کار را با اجرای Command Prompt (یا CMD) انجام دهید. سپس python را در خط فرمان تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

python

در لینوکس هم می‌توانید از عبارت python3 برای این منظور در خط فرمان استفاده کنید:

python3

با انجام این کار، پایتون آماده دریافت کدهای شما خواهد بود:

اجرای مفسر پایتون با وارد کردن دستور python در خط فرمان

حالا کد ساده زیر را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید:

print("Hello, World!")

به این ترتیب عبارت Hello, World! مشابه با نمونه زیر روی صفحه نمایان می‌شود. در این مثال از تابع print() برای نمایش (یا چاپ) رشته دریافتی در خروجی استفاده شده است.

نمایش عبارت Hello, World با کمک دستور print در پایتون

برای خروج از خط فرمان پایتون می‌توانید از exit() استفاده کنید:

exit()

اجرای کد پایتون در قالب فایل ذخیره شده

در این روش می‌توانید ابتدا کد پایتون را با کمک یک ویرایشگر متن ساده یا یک ویرایشگر کد تایپ کنید. سپس آن را در قالب یک فایل با پسوند .py ذخیره کنید و آن را توسط مفسر پایتون در خط فرمان اجرا کنید.

برای این منظور ابتدا ویرایشگر متن (مانند Microsoft Notepad در ویندوز) یا ویرایشگر کد (مانند VS Code) را اجرا کنید. سپس کد را با کمک ویرایشگر خود تایپ کنید و به صورت فایلی با نام hello.py در محلی دلخواه ذخیره کنید.

ذخیره کد پایتون به صورت یک فایل با پسوند .py در ویرایشگر متن Microsoft Notepad

در ادامه در خط فرمان از عبارت زیر برای اجرای کد موجود در فایل hello.py کمک بگیرید:

python hello.py

در لینوکس هم می‌توانید به شکل مشابه کد داخل فایل را اجرا کنید:

python3 hello.py

به این ترتیب کد داخل فایل hello.py اجرا می‌شود و عبارت Hello, World! مشابه با روش قبل روی صفحه نمایان می‌شود.

اجرای کد ذخیره شده در یک فایل پایتون در خط فرمان

فراموش نکنید در مثال فوق فرض بر اینست که دایرکتوری فعلی خط فرمان، همان دایرکتوری حاوی فایل hello.py است. در غیراینصورت شما می‌توانید مسیر کامل فایل را به جای نام تنهای آن درج کنید. برای مثال:

python C:\Users\techdic\Documents\hello.py

همچنین می‌توانید قبل از اجرای کد موجود در فایل، با کمک دستور cd در Command Prompt ویندوز، دایرکتوری فعلی را به دایرکتوری حاوی فایل hello.py تغییر دهید یا از این روش برای باز کردن Command Prompt در دایرکتوری مشخص استفاده کنید.

اجرای کد پایتون در Python IDLE

شما می‌توانید از IDLE هم برای اجرای کدهای پایتون خود استفاده کنید. IDLE محیط یکپارچه توسعه پیشفرض پایتون است که همراه با بسته توزیع پایتون عرضه می‌شود. برای این منظور کافیست ابتدا IDLE را اجرا کنید.

اجرای محیط یکپارچه توسعه IDLE از طریق منوی استارت ویندوز 10
اجرای محیط یکپارچه توسعه IDLE از طریق منوی استارت ویندوز

با انجام این کار پنجره IDLE Shell مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. شما می‌توانید کد پایتون خود را در این پنجره وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید تا کد اجرا شود.

اجرای کدهای پایتون در Shell پایتون در محیط یکپارچه توسعه IDLE

بازگشت به فهرست مطالب مجموعه آموزش پایتون تک دیک

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *