تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کامنت در پایتون

در پایتون (Python) نیز مشابه با اغلب زبان های برنامه نویسی کامپیوتری، امکان درج کامنت (Comment) وجود دارد. طبیعتا کامنت ها در Python اجرا نمی‌شوند اما امکان ارائه توضیحات برای بخش های مختلف کد و مستندسازی آن را فراهم می‌کنند.

اگر شما یا فرد دیگری در آینده بخواهد کد پایتون را مطالعه کند یا تغییراتی روی آن اعمال کند توضیحات کد در قالب Comment به درک بهتر آن کمک خواهد کرد. علاوه بر این از کامنت ها می‌توانید برای یادآوری تغییراتی که باید انجام دهید نیز استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای حذف موقت، اشکال زدایی یا نادیده گرفتن بخشی از کد Python، آن را به کامنت تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید: کامنت یا Comment چیست؟

نحوه درج کامنت در پایتون

همانطور که گفتیم در پایتون می‌توانید مشابه با زبان های برنامه نویسی دیگر کامنت درج کنید. کامنت تک خطی (Single line Comment) در پایتون با # شروع می‌شود.

فراموش نکنید کامنت تک خطی می‌تواند تمام خط را دربربگیرد یا صرفا بخشی در پایان خط را شامل شود. در واقع متنی که پس از # قرار می‌گیرد تا پایان خط به عنوان کامنت در نظر گرفته می‌شود و درنتیجه هنگام اجرای کد نادیده گرفته می‌شود.

# This is a single line comment
print("Hello, World!") # This is another comment

کامنت چند خطی

واقعیت اینست که پایتون سینتکس خاصی برای درج کامنت چند خطی (Multi-line Comment) یا کامنت بلوکی (Block Comment) ندارد. اما شما می‌توانید در پایتون برای ایجاد کامنت چندخطی در ابتدای هر خط آن یک نماد # قرار دهید.

# This is a 
# comment

همچنین شما می‌توانید متن موردنظر را به صورت یک رشته با سه نماد ' یا " در ابتدا و انتهای آن درج کنید. برای این منظور کافیست بدون انتساب رشته به متغیر و … مشابه با مثال زیر عمل کنید و به نوعی یک کامنت چندخطی داشته باشید. چنین رشته‌ای روی نتیجه کد پایتون تأثیری نمی‌گذارد. (البته فراموش نکنید با این روش، یک Comment واقعی ایجاد نمی‌شود).

"""
 This is a 
 comment
"""
print("Hello, World!")

بازگشت به فهرست مطالب مجموعه آموزش پایتون تک دیک

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *