تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه پخش آهنگ هنگام کلیک روی حروف در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با نحوه ساخت پروژه پخش آهنگ هنگام کلیک روی حروف آشنا می‌شوید. طی ساخت این پروژه، قطعه “پخش صدای … تا انتها” را نیز به شما معرفی می‌کنیم.

این پروژه براساس مجموعه کارت‌های کدنویسی اسکرچ آماده شده که از طریق سایت اسکرچ نیز قابل دریافت است.

هدف پروژه

در این پروژه حروف نام خود را تک به تک در قالب شکلک به پروژه اضافه می‌کنیم. سپس با اضافه کردن صدا (یا آهنگ) و قرار دادن قطعات مناسب در ناحیه کد هر شکلک کاری می‌کنیم که هنگام کلیک روی حروف، آهنگ موردنظر پخش شود.

مراحل ساخت پروژه پخش آهنگ هنگام کلیک روی حروف در اسکرچ

مشابه با پروژه تغییر رنگ حروف، یک پروژه جدید بسازید و شکلک های مربوط به حروف نام خود را به پروژه اضافه کنید.

اضافه کردن پس زمینه

در این مرحله برای جذابیت بیشتر صحنه، می‌خواهیم یک پس زمینه به آن اضافه کنیم. برای این منظور روی دکمه “پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید” کلیک کنید.

دکمه افزودن پس زمینه در اسکرچ

با انجام این کار به کتابخانه پس‌زمینه‌های آماده اسکرچ هدایت می‌شوید. در این کتابخانه یک تصویر مناسب به عنوان پس زمینه انتخاب کنید. پیشنهاد ما تصویر Boardwalk است. برای پیدا کردن آسان‌تر این تصویر می‌توانید به دسته “بیرون” در بالای همین صفحه سری بزنید. سپس روی این تصویر کلیک کنید تا به پس‌زمینه صحنه اضافه شود.

انتخاب پس زمینه از میان تصاویر موجود در کتابخانه پس‌زمینه‌ها در اسکرچ
انتخاب پس‌زمینه از میان تصاویر آماده در کتابخانه پس‌زمینه‌های اسکرچ
نمایی از ویرایشگر اسکرچ و تصویر پس‌زمینه انتخاب شده
نمایی از ویرایشگر اسکرچ و تصویر پس‌زمینه انتخاب شده

اضافه کردن آهنگ یا صدا به شکلک

همانطور که در قسمت‌های قبلی گفته شد هر شکلک علاوه بر کد و حالت ها، صداهای مخصوص به خود را هم دارد. در این مرحله لازم است آهنگ یا صدایی که می‌خواهیم هنگام کلیک روی شکلک پخش شود را به فهرست صداهای آن اضافه کنیم.

برای این منظور ابتدا مطمئن شوید شکلک مربوط به حرف اول در بخش شکلک‌ها انتخاب شده است.

انتخاب شکلک در بخش شکلک‌ها دراسکرچ

سپس به زبانه صداها (یا Sounds) بروید تا صداهای اختصاص داده شده به این شکلک را مشاهده کنید. حالا روی دکمه “صدایی را انتخاب کنید” در پایین نوار کناری همین بخش کلیک کنید.

دکمه افزودن صدا در زبانه صداها در اسکرچ

با انجام این کار به کتابخانه صداهای آماده اسکرچ هدایت می‌شوید. برای شنیدن صداها می‌توانید اندکی نشانگر ماوس خود را روی آیکن پخش هر صدا نگه دارید. سپس روی یکی از صداها کلیک کنید تا به فهرست صداهای شکلک انتخاب شده اضافه شود. ما صدای Guitar Strum را پیشنهاد می‌کنیم.

افزودن صدا از میان صداهای آماده در کتابخانه اسکرچ

اضافه کردن قطعه ها به ناحیه کد شکلک

پس از انجام این کار نوبت قرار دادن قطعه های مناسب در ناحیه کد شکلک است. توجه داشته باشید نباید شکلک انتخاب شده در بخش شکلک‌ها را تغییر دهید. چرا که می‌خواهیم قطعه ها را در ناحیه کد شکلک حرف اول قرار دهیم.

روی زبانه کد کلیک کنید تا به ناحیه کد برگردید. ابتدا قطعه “وقتی این شکلک کلیک شد” را از پالت قطعه‌ها به ناحیه کد شکلک منتقل کنید. همانطور که در پروژه‌های قبلی دیدید این قطعه را می‌توانید در دسته “رویدادها” پیدا کنید.

اضافه کردن قطعه وقتی این شکلک کلیک شد به ناحیه کد شکلک در اسکرچ

قطعه پخش صدا

حالا نوبت اضافه کردن قطعه مربوط به پخش صداست. از آنجایی که می‌خواهیم هنگام کلیک روی شکلک، آهنگ موردنظر پخش شود این قطعه می‌بایست پس از قطعه فوق قرار بگیرد.

برای این کار قطعه “پخش صدای … تا انتها” را از پالت قطعه ها پیدا کنید و مشابه با تصویر زیر به قطعه قبلی در ناحیه کد شکلک وصل کنید. این قطعه را می‌توانید در دسته “صدا” پیدا کنید.

افزودن قطعه پخش آهنگ به ناحیه کد شکلک در اسکرچ

همانطور که در تصویر می‌بینید این قطعه هم دارای یک قسمت قابل تغییر است که با کمک یک لیست بازشونده مشخص شده است. صدایی که توسط قطعه پخش می‌شود را می‌توانید در این قسمت مشخص کنید. با کلیک روی این قسمت، لیستی از صداهای شکلک همراه با یک گزینه برای ضبط صدا نمایش داده می‌شود. اگر صدای انتخاب شده با صدایی که در مرحله قبل به شکلک اضافه کردید متفاوت است می‌توانید آن را در لیست انتخاب کنید.

تغییر صدایی که توسط قطعه "پخش صدا" پخش می‌شود.
تغییر صدایی که توسط قطعه “پخش صدای … تا انتها” پخش می‌شود.

امتحان کنید!

حالا روی شکلک حرف اول در ناحیه صحنه کلیک کنید. با انجام این کار آهنگ یا صدای انتخاب شده پخش می‌شود.

انجام مراحل فوق برای سایر حروف نام

شکلک مربوط به حرف بعدی نام‌تان را در بخش شکلک‌ها انتخاب کنید. سپس آهنگ یا صدایی که به شکلک اول اضافه کردید را مطابق آنچه گفته شد به شکلک دوم هم اضافه کنید. قطعه‌های گفته شده را هم به ناحیه کد مربوط به شکلک اضافه کنید. این کار را برای شکلک‌های حروف دیگر نیز تکرار کنید.

در پایان روی هرکدام از حروف در ناحیه صحنه کلیک کنید. به این ترتیب با هر کلیکی که روی حروف می‌کنید آهنگ یا صدای انتخابی پخش می‌شود. برای مشاهده نتیجه این پروژه می‌توانید نگاهی به ویدئوی زیر بیندازید.

تمرین: دستکاری پروژه پخش آهنگ با کلیک در اسکرچ

به عنوان تمرین پیشنهاد می‌کنیم با حروف نام‌تان یک ابزار موسیقی بسازید! برای این کار کافیست به هر شکلک صدای متفاوتی اضافه کنید. فراموش نکنید قطعه‌های پخش صدای هر شکلک را هم برای پخش صدای اضافه شده بروز کنید. در پایان روی حروف مختلف نام‌تان یکی پس از دیگری کلیک کنید تا صداهای مختلف پشت سر هم پخش شوند.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *