تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه نواختن طبل در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با نحوه ساخت پروژه نواختن طبل آشنا می‌شوید. قطعه‌های مورد استفاده در این پروژه عبارتند از قطعه “وقتی کلید … فشرده شد” و “شروع صدای …“.

این مطلب مبتنی بر مجموعه کارت‌های کدنویسی اسکرچ (با اندکی تغییر) است. کارت‌های اصلی این پروژه را می‌توانید از طریق سایت اسکرچ دریافت کنید.

هدف پروژه

در این پروژه، شکلک یک طبل را همراه با یک پس‌زمینه صحنه تئاتر به پروژه اضافه می‌کنیم. هدف پروژه اینست که با هر بار فشردن کلید فاصله، صدای طبل پخش شود.

مراحل ساخت پروژه نواختن طبل در اسکرچ

پروژه جدیدی بسازید و نام مناسبی برای آن انتخاب کنید. سپس شکلک گربه اسکرچ که به صورت پیشفرض در پروژه قرار دارد را با کلیک روی آیکن سطل زباله حذف کنید.

حالا روی دکمه افزودن شکلک دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. (یا دکمه شکلکی را انتخاب کنید) کلیک کنید. در کتابخانه شکلک های آماده اسکرچ با کمک جعبه جستجوی بالای صفحه یا با مراجعه به دسته “موسیقی“، شکلک طبلی با نام Drum را پیدا و انتخاب کنید.

در ادامه لازم است یک تصویر پس زمینه مناسب به پروژه اضافه کنید. برای این منظور ابتدا روی دکمه دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. “پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید” کلیک کنید. سپس از میان تصاویر کتابخانه پس‌زمینه‌ها با یک جستجوی ساده، تصویر صحنه تئاتر با نام Theater 2 را پیدا و انتخاب کنید.

در تصویر زیر می‌توانید نمایی از شکلک طبل و پس‌زمینه تئاتر را روی ناحیه صحنه مشاهده کنید.

نمایی از پس زمینه تئاتر و طبل روی ناحیه صحنه اسکرچ

اضافه کردن قطعه های موردنیاز پروژه طبل زدن در اسکرچ

حالا نوبت اضافه کردن قطعات موردنیاز به ناحیه کد شکلک است. ابتدا مطمئن شوید شکلک Drum در بخش شکلک‌ها انتخاب شده است. سپس قطعات زیر را به ترتیب در ناحیه کد شکلک قرار دهید.

می‌خواهیم وقتی کلید فاصله فشرده شد صدای طبل پخش شود. بنابراین ابتدا یک قطعه “وقتی کلید … فشرده شد” از دسته “رویدادها” به ناحیه کد شکلک اضافه می‌کنیم و از لیست قطعه، کلید فاصله را انتخاب می‌کنیم.

برای پخش صدای طبل هم به یک قطعه “شروع صدای …” نیاز داریم. این قطعه را می‌توانید در دسته “صداها” پیدا کنید و به قطعه قبلی وصل کنید. صدای Low Tom را از لیست این قطعه انتخاب کنید. در تصویر زیر می‌توانید ناحیه کد کامل این پروژه را مشاهده کنید.

ناحیه کد پروژه طبل زدن در اسکرچ

امتحان کنید!

کلید فاصله را چند بار پشت سر هم فشار دهید تا نتیجه کارتان را مشاهده کنید. در ویدئوی زیر هم می‌توانید نمایی از نتیجه تکمیل شده این پروژه را مشاهده کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *