تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

الصاق متن به صورت ساده در ویندوز

اغلب کاربران با روش های کپی (Copy یا رونوشت برداری) و پیست (Paste یا الصاق) محتواهای مختلف از جمله متون در ویندوز آشنا هستند. اما جالب است بدانید در محیط‌های فراوانی امکان الصاق متن با حفظ فرمت و بدون حفظ فرمت به صورت متن ساده وجود دارد.

به طور خلاصه انتخاب متن در مبدأ و سپس کلیک روی گزینه Copy در منوی Edit یا منوی راست کلیک یا استفاده از میانبر صفحه کلید Ctrl+C باعث می‌شود نسخه‌ای از متن برای مرحله الصاق در بخشی موسوم به کلیپبورد نگه‌داری شود.

در ادامه برای الصاق متن در مقصد نیز معمولا از گزینه Paste در منوی Edit یا منوی راست کلیک و همچنین میانبر Ctrl+V استفاده می‌شود. به این ترتیب متنی که هنگام کپی در کلیپبورد قرار گرفته است در محل موردنظر Paste می‌شود. معمولا الصاق متن با این روش در فیلدهای متنی و نرم افزارهایی که از متن دارای فرمت پشتیبانی می‌کنند باعث می‌شود متن الصاق شده فرمت ابتدایی خود را حفظ کند. برای مثال اگر متنی از یک صفحه وب را به شکل عادی در یک واژه پرداز Paste کنید عناوین، وضعیت bold یا italic و … متن حفظ می‌شود.

چگونه متن را به صورت ساده و بدون حفظ فرمت پیست کنم؟

ممکن است در بسیاری از موارد صرفا بخواهید متن به شکل ساده پیست شود. برای این منظور معمولا در محیط‌هایی که از متن دارای فرمت پشتیبانی می‌کنند علاوه بر Paste معمولی گزینه دیگری به نام Paste as plain text در منوی راست کلیک قابل مشاهده است. با انتخاب این گزینه متن به صورت ساده الصاق می‌شود. در تصویر زیر این گزینه را در منوی راست کلیک یک فیلد متنی در مرورگر گوگل کروم مشاهده می‌کنید.

گزینه Paste as plain text در منوی راست کلیک مرورگر گوگل کروم برای پیست به صورت متن ساده

علاوه بر روش فوق معمولا می‌توانید از میانبر Ctrl+Shift+V به جای Ctrl+V برای پیست متن ساده بدون حفظ فرمت استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: گزینه های الصاق یا Paste Options در مایکروسافت ورد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *