تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

صفحه کارهای من در اسکرچ – مدیریت و مشاهده پروژه های ذخیره شده

پروژه‌هایی که در گذشته روی حساب کاربری شما در اسکرچ ذخیره شده را می‌توانید در صفحه‌ای به نام صفحه کارهای من (My Stuff) مشاهده کنید. با کمک این صفحه امکان مدیریت و مشاهده پروژه ها و استُدیوهای شما فراهم شده است. در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با صفحه کارهای من و نحوه مدیریت و مشاهده محتوای پروژه ها آشنا می‌شوید.

چگونه در اسکرچ وارد صفحه ” کارهای من ” شوم؟

در صورتی که وارد حساب کاربری خود شده باشید در صفحه خانه اسکرچ به نشانی https://scratch.mit.edu دکمه‌ای با آیکن پوشه در نوار بالایی صفحه مشاهده می‌کنید. کلیک روی این دکمه شما را به صفحه کارهای من (My Stuff) هدایت می‌کند. این دکمه را می‌توانید در نوار بالایی ویرایشگر آنلاین اسکرچ هم پیدا کنید. البته برای ورود مستقیم به این صفحه می‌توانید از نشانی https://scratch.mit.edu/mystuff هم کمک بگیرید.

دکمه کارهای من در بالای صفحه خانه اسکرچ
محل دکمه کارهای من در بالای صفحه خانه اسکرچ

در صفحه کارهای من می‌توانید فهرست پروژه‌هایی که در حساب کاربری شما ذخیره شده را مشاهده کنید. تصویر زیر نمونه‌ای از این صفحه که شامل یک پروژه با عنوان Untitled است را نمایش می‌دهد.

صفحه کارهای من و فهرست پروژه ها در اسکرچ

با کمک لیست کشویی بالای صفحه می‌توانید پروژه های خود را براساس آخرین زمان تغییرات، حروف الفبا، میزان بازدیدها و … مرتب کنید. در نوار کناری این صفحه هم می‌توانید با انتخاب پروژه های به اشتراک گذاشته شده (Shared Projects) صرفا فهرست پروژه‌هایی که به اشتراک گذاشته‌اید را مشاهده کنید. با انتخاب پروژه های هم‌رسانی نشده (Unshared Projects) نیز تنها پروژه‌هایی که به اشتراک نگذاشته‌اید نمایش داده می‌شود. گزینه همه پروژه ها (All Projects) هم فهرست تمام پروژه‌های شما (به اشتراک گذاشته شده و نشده) را نمایش می‌دهد.

گزینه های مرتب سازی و دسته بندی پروژه ها در صفحه کارهای من در اسکرچ
گزینه‌های مرتب سازی در بخش بالایی و دسته بندی پروژه‌ها در نوار کناری صفحه کارهای من

مشاهده پروژه و محتویات داخل آن

برای مشاهده یا اجرای پروژه کافیست روی عنوان پروژه در فهرست پروژه‌ها کلیک کنید. با انجام این کار به صفحه‌ای مشابه با تصویر زیر هدایت می‌شوید.

مشاهده پروژه اسکرچ

همانطور که می‌بینید در این صفحه تنها بخش مربوط به صحنه پروژه نمایش داده می‌شود و در آن خبری از سایر بخش‌ها مانند ناحیه کد و شکلک ها نیست. با کلیک روی پرچم سبز رنگ داخل صفحه پروژه اجرا می‌شود. دکمه توقف هم به طور مشابه برای متوقف کردن اجرای پروژه به کار می‌رود. درست همانند دکمه‌هایی که در بالای بخش صحنه در ویرایشگر اسکرچ قابل مشاهده است.

در صورتی که می‌خواهید محتویات پروژه را در ویرایشگر اسکرچ مشاهده کنید کافیست روی دکمه داخلش را ببین (See inside) کلیک کنید.

گزینه داخلش را ببین در صفحه پروژه اسکرچ

با انجام این کار به ویرایشگر آنلاین اسکرچ برای نمایش محتویات داخلی پروژه هدایت می‌شوید. به این ترتیب امکان ویرایش و تکمیل پروژه در اختیار شما قرار می‌گیرد. با ذخیره پروژه مطابق روش‌هایی که در قسمت پیشین گفته شد تغییرات روی پروژه فعلی در حساب کاربری شما ثبت می‌شود.

البته دکمه داخلش را ببین در صفحه کارهای من نیز برای هر پروژه نمایش داده می‌شود. کلیک روی این دکمه هم مستقیما شما را به محتویات پروژه در ویرایشگر اسکرچ هدایت می‌کند.

دکمه داخلش را ببین (See inside) در صفحه کارهای من اسکرچ

ایجاد پروژه جدید اسکرچ در صفحه کارهای من

علاوه بر روشی که در قسمت‌های پیشین برای ایجاد پروژه جدید در اسکرچ آموزش داده شد می‌توانید در صفحه کارهای من نیز این کار را انجام دهید. برای این منظور کافیست روی دکمه پروژه جدید (New Project) در بالای این صفحه کلیک کنید. با انجام این کار همزمان پروژه جدید ایجاد و به ویرایشگر آنلاین اسکرچ هدایت می‌شوید.

دکمه ایجاد پروژه جدید در صفحه کارهای من اسکرچ

در صفحه کارهای من امکان ایجاد استدیوی (Studio) جدید نیز وجود دارد. با جزئیات استدیوها، نحوه ایجاد و مدیریت آن‌ها در آینده آشنا می‌شوید.

حذف و بازگردانی پروژه در صفحه کارهای من

برای حذف پروژه می‌توانید روی دکمه حذف (Delete) در مقابل آیتم مربوط به پروژه در صفحه کارهای من کلیک کنید.

حذف پروژه در صفحه کارهای من در اسکرچ

توجه داشته باشید با انجام این کار پروژه به طور کامل حذف نمی‌شود. بلکه به صورت موقت از فهرست پروژه‌های شما حذف و به بخش زباله ها (یا زباله دان اسکرچ) منتقل می‌شود.

شما می‌توانید با کلیک روی گزینه زباله‌ها (Trash) در نوار کناری به این قسمت مراجعه کنید. در این بخش پروژه‌هایی که به طور موقت حذف کرده‌اید را مشاهده می‌کنید. اگر پروژه‌ای را به اشتباه حذف کرده‌اید یا نظرتان در مورد آن تغییر کرده می‌توانید آن را به فهرست پروژه‌های عادی برگردانید. برای این منظور کافیست روی دکمه بازگشت (Put back) در مقابل پروژه موردنظر در بخش زباله‌ها کلیک کنید. با انجام این کار پروژه از بخش زباله‌ها مجددا به دسته پروژه‌های به اشتراک گذاشته نشده منتقل می‌شود.

حذف پروژه از بخش زباله ها در صفحه کارهای من اسکرچ

در صورتی که مایلید پروژه هایی که در اثر حذف موقت به بخش زباله‌ها منتقل شده را برای همیشه حذف کنید می‌توانید از دکمه Empty Trash در بالای همین بخش استفاده کنید. با کلیک روی این دکمه از شما برای تأیید حذف پروژه‌ها، کلمه عبور حساب کاربری‌تان پرسیده می‌شود. پس از وارد کردن کلمه عبور و تأیید آن، پروژه برای همیشه حذف می‌شود.

توجه داشته باشید حذف پروژه ها از بخش زباله‌ها غیرقابل بازگردانی است. بنابراین اگر می‌خواهید پروژه مهمی را از حساب کاربری‌تان به طور کامل حذف کنید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا نسبت به ذخیره فایل پروژه روی دستگاه خود اقدام کنید. به علاوه در حال حاضر امکان حذف تکی پروژه ها از بخش زباله‌ها در اسکرچ وجود ندارد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *