تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

استفاده از چند دسکتاپ مجازی به طور همزمان در ویندوز 10

یکی از قابلیت های جذاب و مفید ویندوز 10 امکان ایجاد دسکتاپ های مجازی است. این ویژگی به کاربر اجازه می‌دهد با فراهم کردن چند محیط دسکتاپ که از یکدیگر مستقل هستند محدودیت فضای متداول را از سر راه برداشته و برنامه ها یا پنجره های مختلف خود را در دسکتاپ های مجزا سازماندهی کند.

استفاده از چند دسکتاپ به طور همزمان به شما کمک می‌کند روی برنامه های باز شده تمرکز بیشتری داشته باشید. این ویژگی به خصوص در مواردی که ترجیح می‌دهید از چند برنامه به طور همزمان استفاده کنید یا لازم است تعدادی برنامه بدون نیاز به تعامل با شما در حال اجرا باشند از شلوغی محیط کارتان جلوگیری می‌کند.

چگونه دسکتاپ مجازی جدید بسازم؟

مدیریت دسکتاپ های مجازی در ویندوز 10 به سادگی از طریق بخشی به نام Task View قابل انجام است. برای دسترسی به این بخش کافی است روی دکمه Task View در Taskbar کلیک کنید (این دکمه را به شکل پیشفرض می‌توانید در سمت راست جعبه جستجوی ویندوز پیدا کنید).

البته می‌توانید از میانبر صفحه کلید Win + Tab هم برای دسترسی سریع به Task View استفاده کنید.

دکمه Task View در ویندوز 10
محل قرارگیری دکمه Task View در تسک بار ویندوز 10

با کلیک روی این دکمه، بخش Task View مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. برای ایجاد دسکتاپ جدید کافیست روی گزینه New desktop در بالای صفحه کلیک کنید.

بخش Task View و ایجاد دسکتاپ جدید
دکمه New desktop برای ایجاد دسکتاپ جدید در Task View

پایین گزینه New desktop، لیستی از برنامه ها و پنجره های باز شده دسکتاپ فعلی همراه با تاریخچه ای از فعالیت‌ها یا فایل های استفاده شده اخیر در قالب یک تایم لاین نمایش داده می‌شود.

دنبال راه سریع‌تری هستید؟ با کمک ترکیب کلیدهای میانبر Win + Ctrl + D می‌توانید بدون مراجعه به Task View یک دسکتاپ جدید ایجاد کنید و مستقیما به آن سوئیچ کنید.

سوئیچ بین دسکتاپ های مختلف

با اضافه کردن دسکتاپ های جدید، پیش نمایش یا تصویر بندانگشتی هر دسکتاپ در بالای بخش Task View مشابه با تصویر زیر نمایش داده می‌شود و کاربر به راحتی می‌تواند با کلیک روی هرکدام از آن‌ها به دسکتاپ موردنظر منتقل شود.

فهرست دسکتاپ های مجازی ایجاد شده در Task View
لیست دسکتاپ های مجازی ایجاد شده در Task View همراه با دکمه ایجاد دسکتاپ جدید

برای جابجایی سریع میان دسکتاپ های ایجاد شده می‌توانید از ترکیب کلیدهای Win + Ctrl + Left (رفتن به دسکتاپ قبلی) و Win + Ctrl + Right (رفتن به دسکتاپ بعدی) استفاده کنید.

حذف دسکتاپ مجازی

اگر کارتان با یکی از دسکتاپ های مجازی تمام شده است می‌توانید مجددا به بخش Task View مراجعه کنید و با کمک علامت ضربدر که بالای تصویر بندانگشتی هر دسکتاپ مشاهده می‌کنید آن را حذف کنید.

حذف دسکتاپ مجازی در ویندوز 10
حذف دسکتاپ مجازی در ویندوز 10

فراموش نکنید با حذف یا بستن یک دسکتاپ، پنجره های باز شده در آن به دسکتاپ مجاور منتقل می‌شود. بنابراین لازم نیست نگران برنامه های باز شده یا اسناد و فایل های ذخیره نشده خود در دسکتاپ حذف شده باشید. با اینحال برای جلوگیری از سردرگمی پیشنهاد می‌شود قبل از اینکه دسکتاپی را حذف کنید تکلیف برنامه های موجود در آن را مشخص کنید.

مدیریت برنامه ها و پنجره ها در Task View

با انتقال کرسر ماوس روی نمای دسکتاپ های مختلف در بخش Task View، می‌‌توانید لیست اپلیکیشن ها و پنجره های موجود در آن دسکتاپ را در همین بخش مشاهده کنید.

لیست برنامه ها یا پنجره های دسکتاپ های مجازی
مشاهده لیست برنامه ها یا پنجره های باز شده در دسکتاپ های مجازی

برای بستن هر پنجره مشابه با حذف دسکتاپ ها می‌توانید از علامت ضربدر بالای تصویر بندانگشتی پنجره استفاده کنید. همینطور می‌توانید به سادگی با کشیدن و رها کردن پنجره ها، آن‌ها را به سایر دسکتاپ های مجازی که در گذشته ایجاد شده منتقل کنید.

با راست کلیک روی هر پنجره در Task View نیز می‌توانید به گزینه های کاربردی بیشتری دسترسی پیدا کنید. این موارد به طور خلاصه عبارتند از:

  • Snap left و Snap right: چسباندن پنجره در سمت چپ یا راست دسکتاپ فعلی
  • Move to: انتقال پنجره از دسکتاپ فعلی به سایر دسکتاپ های مجازی
  • Show this window on all desktops: نمایش این پنجره در تمام دسکتاپ ها
  • Show windows from this app on all desktops: نمایش پنجره های این اپلیکیشن روی تمام دسکتاپ ها
  • Close: بستن پنجره
مدیریت برنامه ها و پنجره ها در دسکتاپ های مجازی
مدیریت برنامه ها و پنجره های دسکتاپ های مجازی در Task View

مطلبی که خواندید در مورد نحوه ایجاد چند دسکتاپ مجازی در ویندوز 10 و مدیریت آن‌ها نوشته شده است. نظر شما در مورد این قابلیت چیست؟ آیا تا به حال از آن استفاده کرده‌اید؟ نظرات یا سوالات مرتبط خود را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید…

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *