تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه حرکت بازیکن به سمت دروازه در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با نحوه ساخت پروژه حرکت بازیکن به سمت دروازه در اسکرچ آشنا می‌شوید.

هدف پروژه

اگر بخش قبلی پروژه‌های ورزش را در قالب نرمش یا گرم کردن بازیکن تکمیل کرده باشید تا اینجا با تغییر حالت‌های بازیکن کاری کردیم که گویا بازیکن در حال نرمش است.

در دومین قسمت از مجموعه پروژه‌های ورزش در اسکرچ، کاری می‌کنیم که شکلک بازیکن پس از نرمش به سمت دروازه حرکت کند.

مراحل ساخت پروژه حرکت بازیکن به سمت دروازه در اسکرچ

از آنجایی که قرار است پروژه های ورزش را ادامه دهیم می‌توانید به پروژه قبلی در حساب کاربری خود در اسکرچ مراجعه کنید و کار خود را روی همان پروژه ادامه دهید.

اضافه کردن قطعه های موردنیاز برای حرکت شکلک بازیکن در اسکرچ

مطمئن شوید شکلک پسر ورزشکار یا Ben در بخش شکلک‌ها انتخاب شده است. سپس قطعات جدید (قطعاتی که در تصویر زیر پررنگ هستند) را به قطعات قبلی موجود در ناحیه کد شکلک اضافه کنید و مشابه با قطعات داخل تصویر، آن‌ها را تنظیم کنید.

قطعات کامل ناحیه کد پروژه حرکت بازیکن به سمت دروازه در اسکرچ

با توجه به قطعات جدید پس از قطعه “وقتی پرچم کلیک شد” یک قطعه “حالت گردش چپ-راست شود” قرار دادیم. همینطور جهت بازیکن را با کمک یک قطعه “در جهت 90 قرار بگیر” به سمت راست تنظیم می‌کنیم و با کمک “برو به x:0 و y:-26” کاری می‌کنیم که بازیکن در وسط زمین قرار بگیرد. با اتمام نرمش (بعد از حلقه)، جهت بازیکن را با کمک قطعه “در جهت -90 قرار بگیر” به سمت چپ تغییر می‌دهیم. از آنجایی که حالت گردش به صورت چپ-راست شده، این قطعه جهت بازیکن را به درستی رو به سمت چپ خواهد کرد. سپس حالت بازیکن را به حالت راه رفتن تغییر می‌دهیم و آن را به آرامی تا نزدیک دروازه حرکت می‌دهیم. در ادامه، حالت و جهت بازیکن را به وضع عادی برمی‌گردانیم.

نکته: در قطعات بالا بازیکن را پیش از نرمش به وسط زمین منتقل کردیم. به این ترتیب در پایان اجرا وقتی بازیکن به سمت دروازه می‌رود در اجرای بعدی مجددا به وسط زمین برمی‌گردد.

امتحان کنید!

حالا روی پرچم سبز رنگ کلیک کنید و شاهد نرمش بازیکن و سپس حرکتش به سمت دروازه باشید. در ویدئوی زیر هم می‌توانید نمایی از نتیجه نهایی این پروژه را مشاهده کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *