تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ترفند ویندوز – این جمله رو بگو!

دلتان می‌خواهد با یک ترفند ساده از کامپیوتر ویندوزی تان بخواهید هر متنی که در یک جعبه وارد می‌کنید را برایتان بخواند؟ برای انجام این کار می‌توانید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: ابتدا برنامه مایکروسافت نت پد (Microsoft Notepad) را باز کنید. با جستجوی Notepad در جعبه جستجو (ویندوز 10) یا منوی استارت می‌توانید این برنامه را پیدا کنید.

پیدا کردن مایکروسافت نت پد در ویندوز 10

گام دوم: عبارت ساده زیر را کپی کنید و در پنجره Notepad پیست کنید. (این عبارت یک اسکریپت VB است).

Dim message, sapi
message=InputBox("Read this:")
Set sapi=CreateObject("sapi.spvoice")
sapi.Speak message

نتیجه مشابه با تصویر زیر خواهد بود:
اسکریپت برای خواندن متن دلخواه توسط کامپیوتر

گام سوم: در منوی File گزینه Save As را انتخاب کنید و فایل را به صورت speak.vbs ذخیره کنید. (می‌توانید نام فایل را به صورت دلخواه انتخاب کنید اما پسوند آن باید .vbs باشد).

حالا به محل ذخیره فایل در برنامه مدیریت فایل ویندوز مراجعه کنید و فایل را اجرا کنید. به این ترتیب دیالوگ باکسی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. در فیلد متنی این دیالوگ باکس هرچیزی دلتان می‌خواهد بنویسید و روی دکمه OK کلیک کنید. کمی منتظر بمانید تا کامپیوتر متن شما را بخواند.

نمایی از دیاوگ باکس برای وارد کردن متن دلخواه برای خواندن توسط کامپیوتر

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *