تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه نواختن آکورد با پخش همزمان چند نوت موسیقی در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با نحوه ساخت پروژه نواختن آکورد با پخش همزمان چند نوت موسیقی آشنا می‌شوید. قطعه‌های مورد استفاده در این پروژه عبارتند از قطعه “وقتی کلید … فشرده شد” و “شروع صدای …“.

این مطلب مبتنی بر مجموعه کارت‌های کدنویسی اسکرچ (با اندکی تغییر) است. کارت‌های اصلی این پروژه را می‌توانید از طریق سایت اسکرچ دریافت کنید.

هدف پروژه

در این پروژه، شکلک یک ساز ترومپت را همراه با یک پس‌زمینه صحنه تئاتر به پروژه اضافه می‌کنیم. هدف پروژه اینست که با هر بار فشردن کلید فاصله، به طور همزمان صدای چند نوت موسیقی پخش شود.

مراحل ساخت پروژه نواختن آکورد با پخش همزمان چند نوت موسیقی در اسکرچ

پروژه جدیدی بسازید و نام مناسبی برای آن انتخاب کنید. سپس شکلک گربه اسکرچ که به صورت پیشفرض در پروژه قرار دارد را با کلیک روی آیکن سطل زباله حذف کنید.

حالا روی دکمه افزودن شکلک دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. (یا دکمه شکلکی را انتخاب کنید) کلیک کنید. در کتابخانه شکلک های آماده اسکرچ با کمک جعبه جستجوی بالای صفحه یا با مراجعه به دسته “موسیقی“، شکلک ساز ترومپت با نام Trumpet را پیدا و انتخاب کنید.

در ادامه لازم است یک تصویر پس زمینه مناسب به پروژه اضافه کنید. برای این منظور ابتدا روی دکمه دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. “پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید” کلیک کنید. سپس از میان تصاویر کتابخانه پس‌زمینه‌ها با یک جستجوی ساده، تصویر صحنه تئاتر با نام Theater را پیدا و انتخاب کنید.

در تصویر زیر می‌توانید نمایی از شکلک ترومپت و پس‌زمینه تئاتر را روی ناحیه صحنه مشاهده کنید. شکلک ترومپت را مشابه با تصویر زیر به محل مناسبی روی صحنه جابجا کنید.

نمایی از شکلک ترومپت روی ناحیه صحنه و پس زمینه سالن تئاتر در اسکرچ
نمایی از شکلک ترومپت روی ناحیه صحنه و پس زمینه سالن تئاتر

اضافه کردن قطعه های موردنیاز پروژه

حالا نوبت اضافه کردن قطعات موردنیاز به ناحیه کد شکلک است. ابتدا مطمئن شوید شکلک ترومپت در بخش شکلک‌ها انتخاب شده است. سپس قطعات زیر را به ترتیب در ناحیه کد شکلک قرار دهید.

می‌خواهیم وقتی کلید فاصله فشرده شد صدای ساز پخش شود. بنابراین ابتدا یک قطعه “وقتی کلید … فشرده شد” از دسته “رویدادها” به ناحیه کد شکلک اضافه می‌کنیم و از لیست قطعه، کلید فاصله را انتخاب می‌کنیم.

سپس سه قطعه از نوع “شروع صدای …“ از دسته “صداها” یکی پس از دیگری به ناحیه کد اضافه می‌کنیم. از لیست هر قطعه نیز صدای نوت های مختلفی را برای پخش انتخاب می‌کنیم. در تصویر زیر می‌توانید ناحیه کد کامل این پروژه را مشاهده کنید.

ناحیه کد کامل پروژه نواختن آکورد با پخش همزمان چند نوت موسیقی در اسکرچ
ناحیه کد کامل پروژه

یادآوری: قطعه “شروع صدای …“ پخش صدای انتخابی را شروع می‌کند و بلافاصله دستور بعدی نیز اجرا می‌شود. بنابراین بدون هیچ تأخیر قابل توجهی هر سه قطعه آخر در این پروژه صدای نوت های موسیقی را پخش می‌کنند گویا نوت ها به طور همزمان و روی هم پخش می‌شوند. این درحالیست که قطعه “پخش صدای … تا انتها“، صدا را تا انتها پخش می‌کند و سپس دستور بعدی اجرا می‌شود.

امتحان کنید!

کلید فاصله را فشار دهید تا نتیجه کارتان را مشاهده کنید. در ویدئوی زیر هم می‌توانید نمایی از نتیجه نهایی این پروژه را مشاهده کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *