تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه نواختن ریتم موسیقی در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با نحوه ساخت پروژه نواختن ریتم موسیقی آشنا می‌شوید. قطعه‌های مورد استفاده در این پروژه عبارتند از قطعه “وقتی کلید … فشرده شد”، “تکرار کن …“، “منتظر بمان … ثانیه” و “شروع صدای …“.

این مطلب مبتنی بر مجموعه کارت‌های کدنویسی اسکرچ (با اندکی تغییر) است. کارت‌های اصلی این پروژه را می‌توانید از طریق سایت اسکرچ دریافت کنید.

هدف پروژه

در این پروژه، شکلک دو طبل را همراه با یک پس‌زمینه صحنه تئاتر به پروژه اضافه می‌کنیم. هدف پروژه اینست که با هر بار فشردن کلید فاصله، تکراری از صدای طبل ها پخش شود. میان پخش صدای طبل ها هم یک فاصله کوتاه ایجاد می‌کنیم.

مراحل ساخت پروژه نواختن ریتم موسیقی در اسکرچ

پروژه جدیدی بسازید و نام مناسبی برای آن انتخاب کنید. سپس شکلک گربه اسکرچ که به صورت پیشفرض در پروژه قرار دارد را با کلیک روی آیکن سطل زباله حذف کنید.

حالا روی دکمه افزودن شکلک دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. (یا دکمه شکلکی را انتخاب کنید) کلیک کنید. در کتابخانه شکلک های آماده اسکرچ با کمک جعبه جستجوی بالای صفحه یا با مراجعه به دسته “موسیقی“، شکلک طبلی با نام Drum Tabla را پیدا و انتخاب کنید.

در ادامه لازم است یک تصویر پس زمینه مناسب به پروژه اضافه کنید. برای این منظور ابتدا روی دکمه دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. “پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید” کلیک کنید. سپس از میان تصاویر کتابخانه پس‌زمینه‌ها با یک جستجوی ساده، تصویر صحنه تئاتر با نام Theater 2 را پیدا و انتخاب کنید.

در تصویر زیر می‌توانید نمایی از شکلک طبل‌ها و پس‌زمینه تئاتر را روی ناحیه صحنه مشاهده کنید. شکلک طبل‌ها را مشابه با تصویر زیر به محل مناسبی روی صحنه جابجا کنید.

شکلک طبل ها و پس زمینه در پروژه نواختن ریتم موسیقی در اسکرچ

اضافه کردن قطعه های موردنیاز پروژه نواختن ریتم در اسکرچ

حالا نوبت اضافه کردن قطعات موردنیاز به ناحیه کد شکلک است. ابتدا مطمئن شوید شکلک Drum Tabla در بخش شکلک‌ها انتخاب شده است. سپس قطعات زیر را به ترتیب در ناحیه کد شکلک قرار دهید.

می‌خواهیم وقتی کلید فاصله فشرده شد صدای طبل پخش شود. بنابراین ابتدا یک قطعه “وقتی کلید … فشرده شد” از دسته “رویدادها” به ناحیه کد شکلک اضافه می‌کنیم و از لیست قطعه، کلید فاصله را انتخاب می‌کنیم.

پخش صدای طبل ها و ایجاد فاصله میان آن ها

حالا نوبت پخش صدای طبل‌هاست. برای ساخت یک ریتم لازم است صدای طبل ها چند بار تکرار شود. برای این منظور از یک حلقه کمک می‌گیریم. ابتدا یک قطعه “تکرار کن …” از دسته “کنترل” به قطعه قبلی وصل می‌کنیم. سپس تعداد تکرار را روی 3 مرتبه تنظیم می‌کنیم.

قطعه وقتی کلید فاصله فشرده شد و تکرار کن در اسکرچ

داخل حلقه یا همان قطعه “تکرار کن …“، دو قطعه برای پخش دو صدای متفاوت طبل در نظر می‌گیریم. میان پخش صدای طبل ها نیز با کمک دو قطعه انتظار، فاصله کوتاهی ایجاد می‌کنیم. ابتدا یک قطعه “شروع صدای …“ از دسته “صداها” داخل حلقه قرار می‌دهیم. از لیست قطعه، صدای Hi Na Tabla را برای پخش انتخاب می‌کنیم. سپس یک قطعه “منتظر بمان … ثانیه” برای ایجاد فاصله میان پخش صدای اول و دوم اضافه می‌کنیم. این قطعه را می‌توانید در دسته “کنترل” پیدا کنید و مدت زمان انتظار را روی 0.25 ثانیه تنظیم کنید.

قطعه های وقتی کلید فشرده شد، تکرار کن، شروع صدا و منتظر بمان

حالا یک قطعه دیگر از نوع “شروع صدای …“ به قطعه‌های قبلی داخل حلقه وصل می‌کنیم. این بار از لیست قطعه، صدای Hi Tun Tabla را برای پخش اضافه می‌کنیم. یک قطعه دیگر هم از نوع “منتظر بمان … ثانیه” با همان زمان انتظار 0.25 ثانیه به حلقه اضافه می‌کنیم تا بین پخش صدای دوم و صدای سوم (و همینطور مابین صدای چهارم و پنجم) که در تکرار بعدی حلقه رخ می‌دهد نیز همین فاصله در نظر گرفته شود. در تصویر زیر می‌توانید ناحیه کد کامل این پروژه را مشاهده کنید.

نمای کامل پروژه نواختن ریتم موسیقی در اسکرچ

نکته اول: در این پروژه، چهار قطعه مربوط به پخش صدا و انتظار داخل حلقه قرار می‌گیرند. دستورات داخل حلقه نیز 3 مرتبه اجرا می‌شوند. بنابراین در مجموع 6 مرتبه صدای طبل پخش می‌شود.

نکته دوم: فراموش نکنید خاصیت قطعه “شروع صدای …“ اینست که پخش صدای موردنظر را شروع می‌کند و بلافاصله قطعه بعدی اجرا می‌شود. بنابراین بدون قطعه‌های انتظار، صدای طبل‌ها روی هم پخش می‌شوند.

امتحان کنید!

کلید فاصله را فشار دهید تا نتیجه کارتان را مشاهده کنید. در ویدئوی زیر هم می‌توانید نمایی از نتیجه نهایی این پروژه را مشاهده کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *