تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

عملگرهای منطقی در جاوااسکریپت

عملگرهای منطقی (Logical operators) در جاوااسکریپت مشابه با سایر زبان های برنامه نویسی در متداول‌ترین حالت روی مقادیر منطقی یا بولی به کار می‌روند. عملگرهای منطقی و نماد آن‌ها در JavaScript عبارتست از: عملگر AND منطقی (&&)، عملگر OR منطقی (||) و عملگر NOT منطقی (!). در ادامه با انواع عملگر منطقی در جاوااسکریپت و جزئیات آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید: عملگرها در جاوااسکریپت

عملگر AND (و) منطقی با نماد &&

در حالت متداول زمانی که عملگر AND منطقی در جاوااسکریپت روی دو مقدار بولی به کار می‌رود صرفا زمانی مقدار true را برمی‌گرداند که هر دو عملوند آن مقدار true داشته باشند. در غیراینصورت مقدار false برگردانده می‌شود.

به عنوان مثال با فرض اینکه x = 5 باشد عبارت زیر مقدار true را برمی‌گرداند. چرا که عملوند اول (x > 1) و عملوند دوم (x < 10) هر دو true هستند.

x > 1 && x < 10

اما با فرض اینکه y = 6 باشد عبارت زیر مقدار false را برمی‌گرداند. زیرا با وجود اینکه عملوند اول true است عملوند دوم (یعنی y < 5) برابر با false است.

x > 1 && y < 5

عملگر OR (یا) منطقی با نماد ||

در حالت متداول زمانی که عملگر OR منطقی در جاوااسکریپت روی دو مقدار بولی به کار می‌رود صرفا زمانی مقدار true را برمی‌گرداند که حداقل یکی از عملوندهایش مقدار true داشته باشند. در صورتی که هر دو عملوند false باشند مقدار false برگردانده می‌شود.

با فرض اینکه x = 5 و y = 6 باشد عبارت زیر به دلیل true بودن عملوند اول مقدار true خواهد داشت هرچند عملوند دوم false است.

x > 1 || y < 5

اما از آنجایی که در عبارت زیر هر دو عملوند false هستند حاصل عبارت false خواهد بود.

x > 10 || y < 5

عملگر NOT منطقی با نماد !

عملگر NOT منطقی یک عملگر یکانی (یا تک عملوندی) است. زمانی که عملوند این عملگر برابر با false باشد مقدار true را برمی‌گرداند و در غیر اینصورت مقدار false برگردانده می‌شود.

به این ترتیب با فرض اینکه x = 5 باشد عبارت زیر مقدار true را برمی‌گرداند چرا که عملوند آن دارای مقدار false است.

!(x == 10)

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی JavaScript

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *