تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

عملگرها در جاوااسکریپت

در جاوااسکریپت نیز مشابه با اغلب زبان های برنامه نویسی از عملگر (Operator) های مختلفی پشتیبانی می‌شود. مثال زیر نمونه‌ای از کاربرد عملگرها در جاوااسکریپت را نمایش می‌دهد:

let x = 20;

در مثال فوق از عملگر انتساب = برای تخصیص مقدار 20 به متغیر x (همزمان با تعریف آن) استفاده شده است.

انواع عملگرها در جاوااسکریپت

در جاوااسکریپت از عملگرهای مختلفی مانند عملگرهای انتساب، عملگرهای مقایسه ای، عملگرهای حسابی، عملگرهای منطقی، عملگرهای بیتی، عملگرهای رشته ای، عملگر شرطی و … پشتیبانی می‌شود.

عملگرهای انتساب

از عملگرهای انتساب (Assignment operators) در JavaScript برای تخصیص یک مقدار به عملوند سمت چپ (مانند متغیر یا ثابت) استفاده می‌شود. رایج‌ترین عملگر انتساب، عملگر = است.

بیشتر بخوانید: عملگرهای انتساب در جاوااسکریپت

عملگرهای مقایسه ای

عملگرهای مقایسه ای (Comparison operators) یا عملگرهای رابطه ای در جاوااسکریپت میان عملوندهای خود مقایسه‌ای انجام می‌دهند و نتیجه مقایسه را به صورت true (صحیح) یا false (نادرست) برمی‌گردانند. از جمله این عملگرها می‌توان به <, > و == اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: عملگرهای مقایسه ای در جاوااسکریپت

عملگرهای حسابی

عملگرهای حسابی (Arithmetic operators) در جاوااسکریپت روی عملوندهای عددی خود نوعی عمل حسابی انجام می‌دهند و یک مقدار عددی به عنوان نتیجه برمی‌گردانند. جمع (+)، تفریق (-)، ضرب (*) و تقسیم (/) از جمله عملگرهای پرکاربرد حسابی هستند.

بیشتر بخوانید: عملگرهای حسابی در جاوااسکریپت

عملگرهای منطقی

عملگرهای منطقی (Logical operators) در جاوااسکریپت معمولا روی مقادیر منطقی یا بولی عملی را انجام می‌دهند. AND منطقی (&&)، OR منطقی (||) و NOT منطقی (!) از جمله این عملگرها هستند.

بیشتر بخوانید: عملگرهای منطقی در جاوااسکریپت

عملگرهای بیتی

عملگرهای بیتی (Bitwise operators) در جاوااسکریپت عملی را روی نمایش باینری 32 بیتی عملوندهای خود انجام می‌دهند. AND بیتی (&) و OR بیتی (|) از جمله عملگرهای بیتی هستند.

عملگرهای رشته ای

عملگرهای رشته ای (String operators) روی رشته ها عمل می‌کنند. عملگر الحاق (+) از جمله این عملگرهاست.

بیشتر بخوانید: عملگرهای رشته ای در جاوااسکریپت

عملگر شرطی یا عملگر سه تایی

عملگر شرطی یا عملگر سه تایی می‌تواند متناسب با صحیح یا ناصحیح بودن یک شرط، عبارت‌های مشخصی را اجرا کند. این عملگر با نماد ? نمایش داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: عملگر سه تایی شرطی در جاوااسکریپت

با جزئیات کامل عملگرهای جاوااسکریپت در قسمت های آتی این مجموعه آموزشی بیشتر آشنا می‌شوید.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی JavaScript

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *