تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

برنامه سلام دنیا به زبان جاوااسکریپت

به عنوان اولین برنامه به زبان جاوااسکریپت به سراغ برنامه سلام دنیا می‌رویم. این برنامه ساده صرفا عبارت Hello, World! را نمایش می‌دهد. در مثال زیر نمونه‌ای از برنامه سلام دنیا به زبان جاوااسکریپت را داخل یک سند HTML مشاهده می‌کنید:

<!DOCTYPE html>
<html>
 <head>
  <meta charset="utf-8">
  <title>آموزش جاوااسکریپت</title>
  </head>
 <body>
  <p id="myid"></p>
  <script>
   document.getElementById("myid").innerHTML = "Hello, World!";
  </script>
 </body>
</html>

داخل المان <script> مثال بالا از یک دستور برای نمایش عبارت Hello, World! در پاراگراف (یا المان <p>) موجود در صفحه استفاده می‌شود. در این دستور جاوااسکریپت، متد document.getElementById(id) امکان دسترسی به المان موردنظر براساس آی‌دی را فراهم می‌کند. از آنجایی که پاراگراف موجود در صفحه دارای آی‌دی myid است این متد به صورت document.getElementById("myid") درج شده است. با کمک ویژگی innerHTML نیز محتوای داخل المان را به صورت Hello, World! تعیین می‌کنیم. (همانطور که می‌بینید این المان در اصل فاقد محتوای داخلی است و با کمک جاوااسکریپت محتوای داخلی آن را مشخص کردیم).

کافیست کد فوق را در قالب یک فایل با نام index.html ذخیره کنید و آن را در مرورگر وب خود باز کنید. نتیجه، صفحه‌ای شامل یک پاراگراف با متن Hello, World! مشابه با تصویر زیر خواهد بود.

نتیجه برنامه سلام دنیا به زبان JavaScript

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی JavaScript

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *