تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

معرفی پایتون (Python) و شروع مجموعه آموزشی

به اولین قسمت از مجموعه آموزشی پایتون تک دیک خوش آمدید. در این قسمت با زبان برنامه نویسی پایتون و پیش‌نیازهای دوره‌ای که پیش روی شماست آشنا می‌شوید.

زبان برنامه نویسی پایتون یا Python چیست؟

پایتون (Python) یک زبان برنامه نویسی محبوب و قدرتمند است که یادگیری آن نسبتا ساده است. این زبان یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است. به این معنا که کاربرد آن محدود به حوزه خاصی نیست. البته همه منظوره بودن پایتون به معنای آن نیست که صرفا برای حوزه های عمومی به کار می‌رود. از این زبان به صورت تخصصی در زمینه های مختلفی نظیر یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، آنالیز داده ها، توسعه وب و … استفاده می‌شود. ساخت بازی های ویدئویی، نرم افزارهای دسکتاپ و اپلیکیشن های موبایل از دیگر حوزه های پرکاربرد برای زبان پایتون به شمار می‌رود.

زبان پایتون روی خوانایی کد، سادگی سینتکس و یادگیری آسان تأکید ویژه‌ای دارد. این زبان برای اولین بار توسط گیدو ون روسوم در سال 1991 منتشر شد. مفسر رسمی این زبان و کتابخانه استاندارد و گسترده آن به صورت رایگان برای پلتفرم های متداول قابل دسترسی است.

بیشتر بخوانید: زبان برنامه نویسی پایتون یا Python چیست؟

دنبال کردن دوره آموزش پایتون تک دیک به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

اگر با برنامه نویسی آشنا نیستید یا تجربه چندانی از برنامه نویسی ندارید پایتون می‌تواند گزینه مناسبی برای شروع جدی برنامه نویسی توسط شما باشد. در عین حال برای افرادی که با برنامه‌نویسی آشنا هستند و مایلند با یک زبان پرکاربرد و محبوب دیگر آشنا شوند پایتون انتخاب هوشمندانه‌ای به شمار می‌رود. این زبان برای کاربردهای حرفه ای در زمینه‌های مختلف می‌تواند کار شما را تسهیل کند.

یادگیری پایتون در مقایسه با بسیاری از زیان های برنامه نویسی دیگر ساده‌تر است. شما در مجموعه آموزشی پایتون تک دیک به شکلی ساده با مفاهیم برنامه نویسی و زبان پایتون آشنا می‌شوید. دنبال کردن این مجموعه برای افرادی که می‌خواهند برنامه نویسی را شروع کنند از جمله کسانی که پیش‌زمینه‌ای در مورد پایتون ندارند یا می‌خواهند به صورت استاندارد با برنامه نویسی و این زبان پرکاربرد آشنا شوند پیشنهاد می‌شود. اگر هم مایلید دانش خود را در مورد زبان پایتون افزایش دهید یا تکمیل کنید این مجموعه آموزشی می‌تواند به شما کمک کند.

نیاز به برنامه نویس پایتون و موقعیت های شغلی مرتبط با این زبان برنامه نویسی با توجه به گستره کاربردهای آن در سطح مناسبی قرار دارد. بنابراین پایتون یکی از زبان های برنامه نویسی است که با یادگیری آن احتمالا هنگام پیدا کردن شغل، گزینه های بسیاری پیش روی شما خواهد بود.

تنوع و گستره کاربردهای پایتون باعث می‌شود در آینده به زمینه خاصی برای برنامه نویسی محدود نشوید. بنابراین اگر هنوز حوزه مشخصی برای فعالیت در زمینه برنامه نویسی انتخاب نکرده‌اید با یادگیری پایتون ضرر نخواهید کرد.

پیش‌نیازهای مجموعه آموزش Python

برای استفاده از مجموعه آموزشی Python تک دیک نیازی به دانش تخصصی چندانی در زمینه کامپیوتر یا پیش‌زمینه حرفه‌ای برنامه نویسی ندارید. با این حال لازم است توانایی‌های متداول کار با کامپیوتر مانند نصب ساده نرم افزارها، اجرای برنامه ها، تایپ ساده و همچنین تجربه کار با فایل ها و برنامه‌های رایج مانند ویرایشگرهای متن را داشته باشید.

به لحاظ سخت افزاری نیز برای سهولت بیشتر، در اختیار داشتن حداقل یک کامپیوتر شخصی معمولی، ضروری به نظر می‌رسد.

فهرست مطالب مجموعه آموزش پایتون تک دیک

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *