تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با اجزای اصلی رابط کاربری مایکروسافت اکسل

رابط کاربری مایکروسافت اکسل از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. هرکدام از این بخش‌ها امکان دسترسی آسان به دستورات و قابلیت‌های مختلف اکسل و تعامل راحت‌تر با آن را فراهم می‌کند. بنابراین آشنایی با این اجزا برای هر کاربری ضروری به نظر می‌رسد. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت اکسل با اجزای اصلی رابط کاربری در این برنامه صفحه گسترده به صورت خلاصه آشنا می‌شوید.

اجزای اصلی رابط کاربری اکسل

در تصویر زیر می‌توانید اجزای مختلف رابط کاربری مایکروسافت اکسل را مشاهده کنید.

نمایی از بخش های مختلف رابط کاربری مایکروسافت اکسل شامل نوار عنوان، ریبون، نوار وضعیت، نوارهای اسکرول، محتویات کاربرگ، نوار فرمول و ...

نوار عنوان (Title bar)

نوار عنوان بخش باریکی است که در ناحیه بالایی رابط کاربری اکسل قابل مشاهده است. این نوار شامل:

  • نام فایل (یا عنوان ورک بوک)
  • نوار ابزار دسترسی سریع (برای دسترسی فوری به ابزارها و دستورات پرکاربرد)
  • اطلاعات کاربر (لاگین شده)
  • گزینه‌های نمایش (یا پنهان سازی) بخش Ribbon (ریبون)
  • و ابزارهای مدیریت پنجره (برای بستن و کمینه یا بیشینه کردن پنجره)

می‌باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اجزای مختلف نوار عنوان در مایکروسافت اکسل

روبان یا ریبون (Ribbon)

ریبون بخشی است که پایین نوار عنوان قرار می‌گیرد و شامل اغلب دستوراتی است که حین کار با اکسل به آن‌ها نیاز دارید. این دستورات براساس نوع کاربرد در زبانه‌های مجزایی سازمان‌دهی شده‌اند. به این ترتیب دسترسی و پیدا کردن هر دستور با سادگی بیشتر امکان‌پذیر خواهد بود.

با انتخاب هر زبانه، دستورات مرتبط با آن در بخش پایینی ریبون نمایش داده می‌شوند. تغییر فونت، انتخاب نحوه تراز متن، مرتب سازی و فیلتر داده ها، درج ردیف و ستون و رسم نمودار از جمله دستوراتی است که از طریق ریبون قابل دسترسی می‌باشد.

بخش محتویات کاربرگ، نوار فرمول و جعبه نام

بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین بخش از رابط کاربری اکسل به محتویات کاربرگ یا ورک شیت (Worksheet) اختصاص پیدا می‌کند. در این بخش محتوای کاربرگ فعلی شامل داده‌های جدولی، نمودارها و … نمایش داده می‌شود. تایپ داده ها در سلول ها و ویرایش کلی کاربرگ در همین بخش انجام می‌شود.

بالای بخش محتویات کاربرگ، نوار فرمول (Formula bar) و دکمه های مرتبط با درج فرمول قرار دارند که امکان ویرایش و درج فرمول را فراهم می‌کنند. در کنار این بخش، جعبه نام (Name box) قرار دارد که نام سلول انتخابی (یا فعال) را نمایش می‌دهد.

زبانه های کاربرگ ها و دکمه افزودن کاربرگ

پایین بخش محتویات کاربرگ، زبانه های کاربرگ ها یا ورک شیت ها قرار می‌گیرد. با کمک این زبانه ها می‌توانید بین ورک شیت های موجود در ورک بوک فعلی اکسل سوئیچ کنید. با کلیک روی عنوان هر کاربرگ در این بخش، محتویات همان کاربرگ در قسمت “محتویات کاربرگ” نمایان می‌شود.

توجه داشته باشید یک ورک بوک جدید در ابتدا تنها یک ورک شیت دارد. به همین دلیل پس از ایجاد ورک بوک صرفا یک زبانه در این بخش دیده می‌شود.

کنار زبانه های کاربرگ دکمه ای هم برای افزودن کاربرگ جدید وجود دارد.

نوارهای اسکرول (Scroll bars)

نوارهای اسکرول در سمت راست و پایین برای گردش و حرکت آسان‌تر میان محتوای کاربرگ در نظر گرفته شده است.

نوار وضعیت (Status bar)

نوار وضعیت در پایین‌ترین بخش از رابط کاربری اکسل قرار گرفته است. همانطور که از نام این نوار برمی‌آید در این نوار اطلاعات مربوط به وضعیت اکسل مانند مجموع و تعداد سلول‌های انتخابی در کاربرگ قابل مشاهده است. علاوه بر این امکان تغییر نحوه نمایش کاربرگ و میزان بزرگنمایی آن با کمک ابزارهای موجود در نوار وضعیت فراهم شده است.

سایر اجزای رابط کاربری اکسل

علاوه بر اجزایی که به آن‌ها اشاره شد اکسل دارای بخش‌های ویژه‌ای مانند محتویات کلیپ بورد یا تنظیمات فرمت نمودارها نیز می‌باشد. این بخش‌ها معمولا به صورت یک نوار کناری در محیط اکسل نمایش داده می‌شوند.

در این مقاله با مهم‌ترین اجزای رابط کاربری اکسل به اختصار آشنا شدید. توجه داشته باشید برخی از این اجزا به چند بخش کوچکتر تقسیم می‌شوند. با ما در این مجموعه آموزشی همراه باشید تا با جزئیات هرکدام از اجزای رابط کاربری اکسل بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطالب مجموعه آموزش مایکروسافت اکسل تک دیک

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *