تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

معرفی کنسول جستجوی گوگل و شروع مجموعه آموزشی

کنسول جستجوی گوگل یا گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) یکی از سرویس های محبوب گوگل است که برای صاحبان کسب و کارهای امروزی، مدیران سایت ها، کارشناسان سئو، بازاریاب ها، طراحان سایت و … ابزاری پرکاربرد به شمار می‌رود. در اولین قسمت از مجموعه آموزش کنسول جستجوی گوگل با این سرویس، مزیت های استفاده از آن و کاربردهایش آشنا می‌شوید.

کنسول یا میز فرمان جستجوی گوگل چیست؟

کنسول جستجوی گوگل به طور خلاصه ابزاری است که امکان نظارت، بهبود و رفع مشکلات مربوط به وضعیت سایت در نتایج موتور جستجوی گوگل را فراهم می‌آورد.

برای دسترسی به Google Search Console می‌توانید به نشانی https://search.google.com/search-console/about مراجعه کنید.

نمایی از کنسول جستجوی گوگل

آیا لازم است از کنسول جستجوی گوگل استفاده کنم؟

برای اینکه سایت شما در فهرست نتایج جستجوی گوگل ظاهر شود لازم نیست حتما سایت‌تان را در کنسول جستجوی گوگل ثبت کنید. اما انجام این کار می‌تواند به شما در بهبود وضعیت سایت‌تان در موتور جستجوی گوگل کمک کند.

شما با کمک این میز فرمان متوجه می‌شوید سایت‌تان در نگاه ریزبین گوگل چه وضعیتی دارد. همچنین از مشکلات احتمالی که  هنگام بازدید از سایت شما توسط گوگل شناسایی شده است با خبر می‌شوید. به علاوه می‌توانید از طریق این سرویس، اطلاعاتی در مورد ترافیک جستجوی سایتتان در موتور جستجوی گوگل به دست بیاورید. بنابراین با توجه به اهمیت موتور جستجوی گوگل اگر در مورد وبسایت خود جدی هستید استفاده از Google Search Console امری طبیعی و ضروری خواهد بود.

کاربردهای Google Search Console

میز فرمان جستجوی گوگل مجموعه‌ای از امکانات مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد. در ادامه با برخی از مهم‌ترین این امکانات به طور خلاصه آشنا می‌شوید:

  • امکان اطمینان از اینکه موتور جستجوی گوگل، سایت و صفحات مختلف سایت شما را مشاهده و ایندکس (یا فهرست) می‌کند. شما می‌توانید با ثبت نشانی نقشه سایت خود در Google Search Console مطمئن شوید گوگل از انتشار محتواهای جدید و تغییراتی که در سایت خود انجام می‌دهید باخبر می‌شود.
  • امکان مشاهده اطلاعات مربوط به حضور صفحات سایت شما در نتایج جستجوی گوگل. شما با کمک این سرویس، اطلاعات مختلفی از قبیل تعداد و زمان نمایش صفحات سایت‌تان در نتایج جستجوی گوگل، کوئری های جستجوی مرتبطی که باعث نمایش صفحات سایت در نتایج جستجو شده و نرخ کلیک روی صفحات سایتتان را به دست می‌آورید.
  • امکان آگاهی از مشکلات مربوط به ایندکس شدن صفحات و ثبت درخواست برای ایندکس صفحه هایی که به دلایل مختلف ایندکس نشده‌اند.
  • امکان آگاهی از خطاها و مشکلاتی که گوگل هنگام بازدید از صفحات سایت شما با آن روبرو می‌شود. مشکلات مربوط به استفاده‌پذیری در دستگاه های موبایل، خطاهای سرور و خطاهای 404 و … از جمله این موارد هستند.

استفاده از کنسول جستجوی گوگل و یادگیری این دوره آموزشی به چه افرادی پیشنهاد می‌شود؟

اگر صاحب کسب و کار، وبمستر و مدیر سایت، کارشناس سئو، بازاریاب و کارشناس فروش و یا حتی طراح سایت هستید آشنایی با کنسول جستجوی گوگل به شما کمک می‌کند.

به عنوان مدیرعامل یا صاحب یک کسب و کار بهتر است با کلیات بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو) و امکانات کنسول جستجوی گوگل آشنا باشید. در مقام یک بازاریاب، کارشناس فروش و کارشناس سئو نیز می‌توانید از این میز فرمان برای بهبود وضعیت صفحات سایت در نتایج جستجو و همچنین بهبود فروش و بازاریابی و جذب بهتر مخاطبان کمک بگیرید. از طرف دیگر اگر مدیر یا کارشناس فنی و یا توسعه دهنده سایت هستید می‌توانید برای اطمینان از عملکرد و فعالیت صحیح سایت یا صحت ساختار صفحات آن از کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید و روی خطاهای سرور سایت یا مشکلات امنیتی آن نظارت کنید.

در هر کدام از دسته‌های فوق یا دسته‌های مشابه آن قرار می‌گیرید می‌توانید مجموعه آموزشی کنسول جستجوی گوگل را در سایت تک دیک دنبال کنید. در این مجموعه تلاش می‌کنیم شما را با این سرویس و نحوه استفاده از آن به زبانی ساده و دقیق آشنا کنیم. با جزئیات بیشتر در مورد این سرویس در بخش‌های آتی این مجموعه آموزشی آشنا می‌شوید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *