تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

معرفی سی‌اس‌اس (CSS) و شروع مجموعه آموزشی

به اولین قسمت از مجموعه آموزشی CSS تک دیک خوش آمدید. در این قسمت با زبان سی‌اس‌اس و پیش‌نیازهای دوره‌ای که پیش روی شماست آشنا می‌شوید.

سی‌اس‌اس یا CSS چیست؟

سی‌اس‌اس (CSS) یا شیوه‌نامه‌ آبشاری (Cascading Style Sheet)، یک زبان طراحی استایل است که به منظور تعیین و توصیف ظاهر و نحوه نمایش یک سندِ نوشته شده با زبان‌های نشانه‌گذاری به کار می‌رود. معمولا از CSS برای تعیین ظاهر و جلوه‌ی صفحات وب (فونت متون، رنگ و میزان حاشیه المان‌ها و …) استفاده می‌شود. به عبارت بهتر سی‌اس‌اس نحوه نمایش المان‌های HTML را مشخص می‌کند.

CSS در کنار HTML و JavaScript از جمله زبان‌های اصلی در دنیای امروزی وب به شمار می‌رود که در اکثر وبسایت‌ها برای ایجاد صفحات وب زیبا و جذاب به کار می‌رود.

در CSS تعیین ظاهر المان های موجود در یک صفحه وب با کمک مجموعه‌ای از قوانین انجام می‌شود. هر قانون شامل یک یا چند گزینشگر (Selector) و یک بخش اظهاریه (Declaration) است. مرورگرها اظهاریه های استایل موجود در هر قانون سی‌اس‌اس را روی المان‌هایی اعمال می‌کنند که در بخش گزینشگرهای قانون مشخص شده‌اند. به این ترتیب ویژگی‌های ظاهری اجزای مختلف یک صفحه وب با کمک شیوه‌نامه‌های آبشاری تعیین می‌شود.

بیشتر بخوانید: شیوه‌نامه‌ آبشاری (Cascading Style Sheet) یا سی‌اس‌اس (CSS) چیست؟

دنبال کردن دوره آموزش CSS تک دیک به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

اگر مایلید با طراحی صفحات وب آشنا شوید مجموعه آموزشی حاضر برای شما مفید خواهد بود. دنبال کردن این مجموعه برای افرادی که حتی پیش‌زمینه‌ای در مورد CSS ندارند یا می‌خواهند به صورت استاندارد با این زبان آشنا شوند پیشنهاد می‌شود.

به علاوه اگر با CSS آشنا هستید و در حال طراحی و ساخت یک وبسایت هستید یا تصمیم گرفته‌اید در این زمینه فعالیت داشته باشید از مطالب این مجموعه آموزشی می‌توانید به عنوان یک منبع مناسب و قابل اعتماد استفاده کنید. برای مثال به منظور یادگیری نحوه تغییر رنگ المان‌ها، تنظیم فونت، ایجاد مرز و حاشیه پیرامون المان ها در صفحات وب و … مجموعه آموزشی حاضر تلاش می‌کند نیاز شما را به شکلی مناسب پاسخگو باشد.

پیش‌نیازهای مجموعه آموزش سی‌اس‌اس

برای استفاده از مجموعه آموزشی CSS تک دیک نیازی به دانش تخصصی چندانی در زمینه کامپیوتر یا پیش‌زمینه حرفه‌ای برنامه نویسی ندارید. با این حال لازم است توانایی‌های متداول کار با کامپیوتر مانند نصب ساده نرم افزارها و همچنین تجربه کار با فایل ها و برنامه‌های رایج مانند مرورگرهای وب و ویرایشگرهای متن را داشته باشید. (ابزارهای موردنیاز برای این دوره مشابه با دوره HTML است. برای آشنایی با این ابزارها می‌توانید نگاهی به اینجا بیندازید).

به علاوه از آنجایی که قرار است با کمک CSS ظاهر اجزای مختلف صفحاتی را تعیین کنیم که محتوایشان توسط HTML مشخص شده بنابراین لازم است تا حدودی با اچ‌تی‌ام‌ال، ساختار و همچنین المان های پرکاربرد آن آشنا باشید. (اگر با اچ‌تی‌ام‌ال آشنا نیستید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا نگاهی به مجموعه آموزشی HTML تک دیک بیندازید. در صورت لزوم پیش از ادامه دوره CSS می‌توانید مطالب دوره HTML را تا حد نیاز مطالعه کنید).

به لحاظ سخت افزاری نیز برای سهولت بیشتر در اختیار داشتن حداقل یک کامپیوتر شخصی معمولی ضروری به نظر می‌رسد.

نقشه راه مجموعه آموزش طراحی وبسایت با شروع از HTML در یک نگاه

پیش‌نیاز: فهرست مطالب مجموعه آموزشی HTML تک دیک

دوره فعلی: فهرست مطالب مجموعه آموزشی CSS تک دیک

پس از این دوره: فهرست مطالب مجموعه آموزشی JavaScript تک دیک

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *