تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

دکمه ارسال در فرم HTML – نوع submit در المان <input>

نوع submit در المان <input> برای ایجاد دکمه ارسال یا سابمیت در فرم های HTML به کار می‌رود. برای این منظور از المان <input> با مقدار submit برای خصوصیت type به صورت <input type="submit"> استفاده می‌شود.

مثال زیر نمونه استفاده از این المان برای ایجاد دکمه سابمیت در فرم های HTML را نمایش می‌دهد. در این مثال، یک المان <input> برای تکست باکس و یک المان <label> مربوط به آن همراه با یک المان <input> برای دکمه ارسال و همچنین المان <form> دربرگیرنده آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

<form action="/action.php" method="post">
  <label for="petname">Pet name: </label>
  <input type="text" id="petname" name="petname"><br>
  <input type="submit" value="Send">
</form>

کد فوق معمولا مشابه با تصویر زیر توسط مرورگرهای وب رندر می‌شود:

نمایی از دکمه ارسال با عنوان Send در یک فرم وب با یک لیبل و تکست باکس

مقدار خصوصیت value در این المان به عنوان برچسب یا متن دکمه نمایش داده می‌شود. در صورت عدم درج این خصوصیت از یک عنوان پیشفرض برای دکمه (مانند Submit) استفاده می‌شود.

با فشردن این دکمه معمولا محتویات فرم به منظور انجام اموری مانند ذخیره سازی و پردازش داده ها برای سرور ارسال می‌شود. در مثال فوق فایلی به نام action.php که حاوی اسکریپتی به زبان PHP است مسئولیت پردازش داده های دریافتی روی سرور را برعهده دارد. همانطور که مشاهده می‌کنید نشانی مقصد ارسال داده های فرم با کمک خصوصیت action در المان <form> مشخص شده است.

البته می‌توانید برای این منظور از خصوصیت formaction در المان <input type="submit"> نیز استفاده کنید. مقدار این خصوصیت هم نشانی (یا URL) ای را مشخص می‌کند که داده های فرم برای آن ارسال می‌شود. با این تفاوت که خصوصیت formaction نسبت به خصوصیت action المان <form> ای که دربرگیرنده المان <input> فعلی است اولویت بالاتری دارد.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *