تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

دکمه تنظیم مجدد یا ریست فیلدها در فرم HTML – نوع reset در المان <input>

نوع reset در المان <input> برای ایجاد دکمه بازگردانی فیلدها به مقادیر پیشفرض (تنظیم مجدد یا ریست) در فرم های HTML به کار می‌رود. در واقع وقتی کاربر روی چنین دکمه ای در یک فرم کلیک می‌کند، تمام فیلدهای فرم به مقادیر ابتدایی خود بازمی‌گردند. برای ایجاد این دکمه ها از المان <input> با مقدار reset برای خصوصیت type به صورت <input type="reset"> استفاده می‌شود.

مثال زیر نمونه استفاده از این المان برای ایجاد دکمه ریست در فرم های HTML را نمایش می‌دهد. در این مثال، یک المان <input> برای تکست باکس و یک المان <label> مربوط به آن همراه با یک المان <input> برای دکمه تنظیم مجدد و همچنین المان <form> دربرگیرنده آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

<form action="/action.php" method="post">
  <label for="petname">Pet name: </label>
  <input type="text" id="petname" name="petname"><br>
  <input type="reset" value="Reset this form">
</form>

کد فوق معمولا مشابه با تصویر زیر توسط مرورگرهای وب رندر می‌شود:

نمایی از یک دکمه ریست در یک فرم وب

اگر کاربر مقداری را در تکست باکس وارد کرده باشد با کلیک روی دکمه Reset this form مجددا تکست باکس به حالت اولیه خود (یعنی یک جعبه خالی) برمی‌گردد.

مقدار خصوصیت value در این المان به عنوان برچسب یا متن دکمه ریست نمایش داده می‌شود. در صورت عدم درج این خصوصیت از یک عنوان پیشفرض برای دکمه (مانند Reset) استفاده می‌شود.

توجه: معمولا توصیه می‌شود از دکمه های Reset در فرم های خود استفاده نکنید. این دکمه ها می‌توانند در صورت کلیک اشتباه یا تصادفی باعث ایجاد ناراحتی و مشکل برای کاربر شوند.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *