تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

المان <noscript> در HTML

گاهی اوقات ممکن است کاربر، اجرای اسکریپت را در مرورگر خود غیرفعال کرده باشد یا مرورگر از اسکریپت موردنظر پشتیبانی نکند. المان <noscript> می‌تواند کد HTML ای را تعریف کند که در چنین شرایطی روی صفحه وب اعمال و به نوعی جایگزین اسکریپت می‌شود.

نحوه استفاده از المان <noscript> در HTML و محتوای جایگزین هنگام غیرفعال بودن جاوااسکریپت در مرورگر

کد HTML ای که می‌خواهید در صورت غیرفعال بودن یا عدم پشتیبانی از اسکریپت روی صفحه اعمال شود را می‌توانید بین تگ شروع <noscript> و تگ پایان </noscript> قرار دهید.

مثال زیر را در نظر بگیرید. در حالت عادی، کد جاوااسکریپت داخل المان <script> اجرا می‌شود و عبارت JavaScript is working! داخل صفحه پس از هدینگ <h1> ظاهر می‌شود. المان <noscript> در کد زیر باعث می‌شود در مواردی مانند آنچه گفته شد پاراگرافی با متن Scripting seems to be disabled in your browser به کاربر نمایش داده شود.

<!DOCTYPE html>
<html>
 <head>
  <meta charset="utf-8">
  <title>The Noscript element</title>
 </head>
 <body>
  <h1>The Noscript element</h1>
  <script>
   document.write("JavaScript is working!");
  </script>
  <noscript>
    <p>Scripting seems to be disabled in your browser</p>
  </noscript>
 </body>
</html>

در تصویر زیر می‌توانید نتیجه کد فوق را در هر دو حالت مشاهده کنید. فراموش نکنید در حالت دوم از آنجایی که امکان اجرای کد جاوااسکریپت وجود ندارد خبری از عبارت JavaScript is working نخواهد بود. اما مابقی محتوا (در اینجا هدینگ) همچنان داخل صفحه قابل مشاهده خواهد بود.

نتیجه کد HTML شامل المان noscript هنگام فعال و غیرفعال بودن جاوااسکریپت در مرورگر وب

چند نکته

 • المان <noscript> را می‌توانید هرجایی در بخش‌های <head> یا <body> سند درج کنید.
 • در صورتی که از المان <noscript> در بخش <head> استفاده کنید صرفا می‌توانید المان های <meta> و <link> و <style> را داخل آن درج کنید.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی JavaScript

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *