تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کامنت ها در HTML

در HTML مشابه با اغلب زبان های برنامه نویسی و زبان های نشانه گذاری امکان درج کامنت (Comment) فراهم شده است. کامنت ها در محتوای صفحه وب نمایش داده نمی‌شوند اما امکان ارائه توضیحات برای بخش های مختلف کد و مستندسازی آن را فراهم می‌کنند.

اگر شما یا فرد دیگری در آینده بخواهد تغییراتی روی سند HTML اعمال کند یا آن را بروز کند توضیحات کد در قالب کامنت به درک بهتر آن کمک خواهد کرد. علاوه بر این از کامنت ها می‌توانید برای یادآوری تغییراتی که باید انجام دهید نیز استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای حذف موقت، اشکال زدایی یا نادیده گرفتن بخشی از کد HTML، آن را به کامنت تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید: کامنت یا Comment چیست؟

نحوه درج کامنت در HTML

برای درج یا نگارش کامنت در اچ‌تی‌ام‌ال کافیست متن موردنظر را مابین <!-- و --> قرار دهید. ساختار کلی یک کامنت ساده در HTML به صورت زیر است.

<!-- This is a comment -->

شما می‌توانید مشابه با نمونه فوق، کامنت را به صورت تک خطی (Single line Comment) درج کنید یا مشابه با نمونه زیر آن را به شکل یک کامنت چند خطی (Multi-line Comment) بنویسید.

<!-- This is a
multi-line comment -->

در مثال زیر نمونه‌هایی از چند کامنت مختلف در اچ‌تی‌ام‌ال را مشاهده می‌کنید. کامنت اول یک کامنت ساده را نمایش می‌دهد که یادآوری می‌کند لازم است تصاویری به صفحه اضافه شود. واژه simple داخل المان پاراگراف نیز یک کامنت است و بنابراین در محتوای صفحه مشاهده نمی‌شود. مورد سوم هم یک کامنت چند خطی را نمایش می‌دهد. در پایان نیز یک المان پاراگراف را مشاهده می‌کنید که به طور کامل کامنت شده است و بنابراین در محتویات صفحه دیده نمی‌شود.

See the Pen
Comments in HTML
by techdic (@techdic)
on CodePen.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *