تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با نسخه کش شده صفحات وب در گوگل و روش‌های مشاهده این صفحات

موارد متعددی وجود دارد که می‌تواند مانع از دسترسی شما به محتوای یک صفحه وب شود. در چنین حالتی دسترسی به نسخه های ذخیره شده یا کش شده صفحه موردنظر راهگشا خواهد بود. در این مقاله با کش موتور جستجو در گوگل و سایر موتورهای جستجوی رایج و همچنین نحوه دسترسی به این صفحات آشنا می‌شوید.

چرا نسخه های کش شده؟

در برخی موارد ممکن است یک وبسایت به دلیل بروز مشکل در سرورهای سایت به طور موقت از دسترس خارج شود. علاوه بر این بسیاری از صفحات وب به دلیل اتخاذ سیاست‌های مختلف توسط مدیران وبسایت ها و حتی حکومت‌ها برای کاربران یک منطقه یا کشور غیرقابل دسترس می‌شوند. همچنین ممکن است به دلیل سیاست‌های مشابه، کیفیت پایین ارتباط اینترنتی در سمت کاربر یا زمان پاسخگویی بالای سرورهای سایت نسبت به محل کاربر، محتوای برخی صفحات وب با کندی شدید لود شود.

احتمال وقوع چنین مواردی ضرورت آشنایی با روش‌هایی برای دسترسی به نسخه های کش شده یا ذخیره شده صفحات وب روی سرورهای قدرتمند را دو چندان می‌کند. از جمله سرویس‌های محبوبی که نسخه‌هایی از صفحات وب را نگه داری می‌کنند موتورهای جستجو هستند.

چگونه نسخه کش شده صفحات وب را در سرویس جستجوی گوگل مشاهده کنم؟

شاید از وجود این قابلیت کاربردی در سرویس جستجوی گوگل بی‌خبر باشید. اما بهتر است بدانید گوگل با سخاوت تمام به شما اجازه می‌دهد محتوایی که از میلیاردها صفحه وب ذخیره کرده است را به همان شکلی مشاهده کنید که آخرین بار توسط خزنده های خود از آن‌ها بازدید کرده است.

به عبارت ساده‌تر خزنده‌های گوگل از هر صفحه‌ای که برای ایندکس کردن بازدید می‌کنند یک تصویر لحظه‌ای نیز ذخیره می‌کنند. این محتوای کش شده به عنوان یک نسخه بک آپ از صفحه اصلی توسط کاربر نیز قابل مشاهده است. تصویر زیر نمونه‌ای از یک صفحه کش شده در گوگل را نمایش می‌دهد.

نمونه ای از یک صفحه کش شده یا ذخیره شده در سرویس جستجوی گوگل
نمایی از یک صفحه وب کش شده در گوگل

برای مشاهده صفحاتی که در کش گوگل ذخیره شده‌اند می‌توانید از دو روش ساده زیر استفاده کنید. با کمک این روش‌ها به تازه‌ترین محتوای ذخیره شده صفحه موردنظر روی سرورهای گوگل هدایت می‌شوید.

دسترسی به نسخه کش شده در صفحه نتایج جستجوی گوگل

از این روش هنگام جستجوی معمولی یک عبارت در گوگل استفاده می‌شود. برای این منظور کافیست در صفحه نتایج جستجو روی فلش کوچک کنار نشانی وب برای نتیجه موردنظر کلیک کنید.

آشنایی با روش‌های مشاهده نسخه کش شده صفحات وب در سرویس جستجوی گوگل

سپس از منوی باز شده گزینه Cached را (در صورت وجود) انتخاب کنید. توجه داشته باشید این گزینه تنها هنگام جستجو روی کامپیوتر قابل مشاهده است.

آشنایی با روش‌های مشاهده نسخه کش شده صفحات وب در سرویس جستجوی گوگل - لینک Cached در صفحه نتایج جستجو
نمایی از گزینه Cached برای یک صفحه وب در نتایج جستجوی گوگل

دسترسی به نسخه کش شده از طریق جعبه جستجو یا نوار آدرس مرورگر

کاربرد این روش معمولا مربوط به زمانی است که نشانی یک وبسایت را در اختیار دارید و مایلید نسخه کش شده آن را مشاهده کنید. در این حالت کافیست نشانی سایت را پس از عبارت cache: در جعبه جستجوی گوگل وارد کنید. در صورتی که موتور جستجوی پیشفرض مرورگرتان گوگل است می‌توانید این عبارت را مستقیما در نوار آدرس مرورگر وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید.

به عنوان مثال برای مشاهده نسخه کش شده صفحه خانه همین سایت می‌توانید از عبارت cache:techdic.ir کمک بگیرید. لازم به ذکر است از این روش می‌توانید در مرورگرهای دسکتاپ و موبایل نیز استفاده کنید.

آشنایی با روش‌های مشاهده نسخه کش شده صفحات وب در سرویس جستجوی گوگل
دسترسی به نسخه کش شده صفحه وب به نشانی techdic.ir با کمک نوار آدرس در مرورگر کروم

جزئیات بیشتر در مورد صفحات کش شده یا ذخیره شده توسط موتور جستجوی گوگل

فراموش نکنید همانطور که تمام محتوای مربوط به تمام وبسایت ها توسط گوگل ایندکس نمی‌شود تمام صفحات وب نیز در کش گوگل ذخیره نمی‌شود.

در ابتدای تمامی صفحه‌های کش شده گوگل، پیامی مشابه با تصویر زیر قابل مشاهده است. این پیام از طرف گوگل به محتوای صفحه اصلی اضافه شده است و تأکید می‌کند در حال مشاهده نسخه کش شده صفحه توسط گوگل هستید. روز و ساعتی که این نسخه توسط گوگل ذخیره شده است نیز نمایش داده می‌شود. در کنار هشداری با این مضمون که ممکن است این محتوا با محتوای فعلی صفحه اصلی متفاوت باشد.

نمونه‌ای از پیام نمایش داده شده در بالای صفحات کش شده گوگل

در ادامه سه گزینه با عناوین زیر در همین بخش قابل مشاهده است:

  • Full version (نسخه کامل)
  • Text-only version (نسخه فقط متنی)
  • View source (نمایش سورس صفحه)

در حالت پیشفرض، نسخه کامل صفحه کش شده به کاربر نمایش داده می‌شود. این نسخه از لحاظ ظاهری شباهت بیشتری به صفحه اصلی دارد.

با انتخاب گزینه Text-only version نسخه متنی صفحه کش شده نمایان می‌شود. این نسخه صرفا شامل متون موجود در صفحه وب می‌شود. در نتیجه تصاویر یا ویدئوهای صفحه در این نسخه نمایش داده نمی‌شود. طبیعتا نسخه متنی با سرعت بیشتری لود می‌شود اما فاقد شباهتی است که نسخه کامل با صفحه اصلی دارد. اگر تنها به دنبال محتوای متنی صفحه هستید این گزینه می‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد.

برای مشاهده صفحه در سایت اصلی نیز می‌توانید روی لینک current page در بالای همین بخش کلیک کنید. فراموش نکنید کلیک روی لینک های موجود در صفحه کش شده شما را به نسخه اصلی صفحات هدایت می‌کند. نه نسخه ای از صفحه مقصد که در کش گوگل نگه‌داری می‌شود.

صفحات کش شده در سایر موتورهای جستجو

گوگل تنها موتور جستجویی نیست که به شما اجازه مشاهده صفحات کش شده خود را می‌دهد. قابلیت نمایش این صفحات در سایر موتورهای جستجوی معتبر از جمله بینگ (Bing)، یاندکس (Yandex)، بایدو (Baidu) و یاهو (Yahoo) نیز وجود دارد.

دسترسی به صفحات ذخیره شده در این موتورهای جستجو هم با کمک روشی مشابه با روش اول بیان شده برای گوگل امکان‌پذیر است.

لینک Cached در نتایج جستجوی بینگ برای نمایش نسخه کش شده یا ذخیره شده صفحه وب
گزینه Cached در صفحه نتایج جستجوی بینگ

سخن پایانی

در این مقاله با صفحات کش شده در موتورهای جستجو (به ویژه گوگل) و روش‌های دسترسی به این صفحات آشنا شدید. علاوه بر مزایای متداولی که در ابتدای این مقاله بیان شد کارشناسان سئو می‌توانند با کمک نسخه‌های کش شده، صفحات وبسایت را از نگاه موتورهای جستجو مشاهده کنند.

توجه داشته باشید مرورگر وب شما هم بسیاری از محتواهای صفحات وبی که توسط شما بازدید شده است را تحت عنوان کش به صورت محلی روی دستگاه شما نگه‌داری می‌کند. با این وجود طبیعتا صفحاتی که شما بازدید کرده‌اید از صفحاتی که ربات‌های گوگل به شکل مرتب از آن‌ها بازدید می‌کنند به مراتب کمتر است.

بیشتر بخوانید: با سایر ترفندهای گوگل آشنا شوید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟ خوشحال می‌شویم نظر یا سوال خود را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *