با Slide to shut down دستگاه ویندوزی خود را متفاوت خاموش کنید!

خاموش کردن (یا Shutdown کردن) یک دستگاه کامپیوتری معمولا کار چندان دشواری نیست. با اینحال اگر از کاربران ویندوز 8 یا 10 هستید ترفند جذابی با نام Slide to shut down برای این منظور وجود دارد که احتمالا از آن بی‌خبر هستید. این ویژگی با نمایش یک صفحه و کشیدن آن به سمت پایین امکان خاموش کردن دستگاه را فراهم می‌کند.

اگر دستگاه ویندوزی شما یک تبلت یا لپ تاپ با صفحه لمسی است احتمالا هنگام خاموش کردن دستگاه (با پایین نگه داشتن دکمه Power برای چند لحظه) حالتی مشابه با این صفحه را مشاهده کرده‌اید. اما اگر مایلید این تکنیک را روی کامپیوترهای دسکتاپ یا لپ تاپ های معمولی تجربه کنید این ترفند به شما کمک می‌کند.

چگونه از قابلیت Slide to shut down برای خاموش یا شات دان کردن دستگاه ویندوزی استفاده کنم؟

این ویژگی برای خاموش کردن دستگاه‌های مجهز به ویندوز 8، ویندوز 8.1 و ویندوز 10 قابل استفاده است. برای به کارگیری قابلیت Slide to shut down کافیست یک مرتبه مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: روی محلی خالی از دسکتاپ راست کلیک کنید.

گام دوم: گزینه New -> Shortcut را انتخاب کنید.

خاموش کردن دستگاه مجهز به ویندوز با Slide to shut down - ایجاد شورت کات

گام سوم: مسیر زیر را کپی کنید. سپس آن را به عنوان لوکیشن شورتکات (یا میانبر) در جعبه متنی مربوطه پیست کنید.

%windir%\System32\SlideToShutDown.exe

خاموش کردن دستگاه مجهز به ویندوز با Slide to shut down

گام چهارم: روی دکمه Next کلیک کنید.

گام پنجم: یک نام مناسب برای شورتکات انتخاب کنید.

خاموش کردن دستگاه مجهز به ویندوز با Slide to shut down - تعیین نام شورت کات

گام ششم: روی دکمه Finish کلیک کنید تا فایل شورتکات ایجاد شود.

اکنون با دابل کلیک روی فایل شورتکات ایجاد شده، صفحه‌ای مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

خاموش کردن دستگاه مجهز به ویندوز با Slide to shut down کشیدن صفحه به سمت پایین

همانطور که مشاهده می‌کنید نیمی از این صفحه با تصویر لاک اسکرین پوشانده شده است. شما می‌توانید برای خاموش کردن دستگاه، با کمک ماوس (یا انگشت در صفحات لمسی) تصویر نیمه بالایی صفحه را به سمت پایین بکشید.

افزون بر این می‌توانید برای خاموش کردن دستگاه هنگام نمایش صفحه Slide to shut down، کلید Enter را (به جای کشیدن صفحه به سمت پایین) فشار دهید. فشردن سایر کلیدها یا کشیدن صفحه به سمت بالا باعث بازگشت به حالت عادی می‌شود.

چند نکته تکمیلی

در صورت تمایل می‌توانید یک آیکن مناسب هم به شورتکات ایجاد شده اختصاص دهید. برای این منظور کافیست روی شورتکات راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Change Icon کلیک کنید و مشابه تصویر زیر آیکن مناسبی برای آن انتخاب کنید. در نهایت با فشردن دکمه OK در هر دو پنجره، آیکن انتخابی به شورتکات تخصیص داده می‌شود.

خاموش کردن دستگاه مجهز به ویندوز با Slide to shut down - تغییر آیکن شورتکات

برای دسترسی آسانتر به شورتکات ایجاد شده می‌توانید به آن کلید هم اختصاص دهید. همینطور می‌توانید با راست کلیک روی شورتکات و انتخاب گزینه Pin to taskbar یا Pin to Start آن را به تسکبار یا منوی استارت سنجاق کنید.

در تصویر زیر می‌توانید نمایی از شورتکات ایجاد شده روی دسکتاپ و همینطور نمونه سنجاق شده آن در تسکبار را مشاهده کنید. از این پس به آسانی با کلیک روی آیکن اضافه شده در تسکبار، صفحه Slide to shut down نمایان می‌شود.

خاموش کردن دستگاه مجهز به ویندوز با Slide to shut down - شورتکات روی دسکتاپ و تسک بار

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *