تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پنجره تکانی! یک ترفند کاربردی برای مینیمایز کردن همزمان سایر پنجره ها در ویندوز

معمولا از پنجره‌ها و برنامه‌های متعددی در کنار هم استفاده می‌کنید؟ در چنین شرایطی موقعیت‌های زیادی پیش می‌آید که می‌خواهید تمام پنجره‌ها را به جز پنجره‌ای که روی آن کار می‌کنید مینیمایز یا کمینه کنید.

راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. از بستن یا مینیمایز کردن تک تک پنجره ها به جز پنجره اصلی گرفته تا نمایش دسکتاپ و سپس برگرداندن پنجره موردنظر به حالت عادی. با این وجود هیچ کدام از روش‌های بالا بهترین گزینه ممکن نیستند. اگر کاربر ویندوز 7 به بعد هستید قابلیت Aero Shake به همین منظور برای شما در نظر گرفته شده است.

این ویژگی به شما اجازه می‌دهد بدون استفاده از روش‌های طولانی از شر پنجره‌های دیگر خلاص شوید و صرفا روی یک پنجره تمرکز کنید. با ما همراه باشید تا با نحوه استفاده از این ترفند کمتر شناخته شده آشنا شوید.

چگونه می‌توانم با کمک Aero Shake پنجره های اضافی را مینیمایز کنم؟

توجه: این قابلیت در ویندوزهای 7، 8، 8.1 و 10 قابل استفاده است.

برای مینیمایز کردن سایر پنجره ها کافیست پنجره‌ای که می‌خواهید نگه دارید را اندکی تکان دهید. برای این منظور می‌توانید ابتدا نشانگر ماوس را روی نوار عنوان این پنجره قرار دهید. سپس کلید اصلی ماوس (معمولا کلید سمت چپ) را پایین نگه دارید و پنجره را به سمت چپ و راست تکان دهید. پس از چند بار تکان دادن پنجره، پنجره‌های دیگر مینیمایز می‌شوند.

هرچند از طریق آیکن یا عنوان پنجره های کمینه شده در تسکبار می‌توانید مجددا آن‌ها را به حالت عادی برگردانید اما باز هم روش ساده‌تری برای این کار درنظر گرفته شده است. کافیست پنجره خود را مجددا تکان بدهید تا پنجره‌هایی که کمینه شده بودند دوباره به حالت قبل بازگردانده شوند.

ویدئوی زیر نحوه انجام این کار را به شکل عملی نمایش می‌دهد.

 

مطلبی که خواندید پیرامون ویژگی Aero Shake در سیستم عامل ویندوز بود. قابلیتی که اجازه می‌دهد با تکان دادن پنجره‌ای که می‌خواهید روی آن کار کنید سایر پنجره ها را مینیمایز کنید. خوشحال می‌شویم با نظر شما در مورد این قابلیت در بخش دیدگاه ها آشنا شویم.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *